Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« dnia: Lipiec 26, 2018, 14:54:03 »
Witam wszystkich jako nowy forumowicz!  :)

Starałem się przeszukać forum i o ile znalazłem odpowiedź na temat zasilacza to wiąż niejasna pozostaje dla mnie sprawa kabla do podłączenia tego badboya.
Sprzęt przywieziony z Japonii w stanie niemalże idealnym [nie licząc zżółknięcia samej konsoli]. Tak więc tutaj pytanie, czym to podłączyć do TV żeby hulało?

Pozdrawiam,
Marcin

BTW na przedniej etykiecie z nazwą konsoli jeszcze oryginalna folia naklejona!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2018, 14:55:45 wysłana przez c5ne2 »

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2018, 15:17:38 »
Podłączasz tą konsolę przez RF ale zapomnj o tym w Europie, nigdy w życiu TV nie wykryje japońskich kanałów. Najprostszym podejściem jest przeróbka konsoli na AV

*

Offline Roben

  • Kraniarz
  • *****
  • 647
    • Zobacz profil
Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2018, 16:38:54 »
Akurat się nie zgodzę MaarioS. Bo jak ja posiadałem telewizor firmy Orion/Otake to znalazłem sygnał podlaczajac swojego Famicoma do RF. Ale niestety jakość obrazu na tv przez antenowy kabel to jakaś kpina, cyrk.
Ale kolega wyżej tj MaarioS robi odpłatnie modyfikacje AV.

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 26, 2018, 16:51:58 »
Testowalem tone telewizorow i w najlepszym wypadku dostalem obraz skakajacy z milionem zaklocen ledwo co czytelny + audio w postaci jakiejs stacji radiowej. Go figure

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 26, 2018, 17:29:01 »
Siemasz Marcin!

Konsola powinna działać po podłączeniu do TV zwykłym kablem antenowym RF. Nie potrzeba żadnych przejściówek.
Szukaj sygnału w okolicach 90-100MHz. Przełącznik channel zmienia nieznacznie częstotliwość, więc jeśli nie uda ci się znaleźć sygnału, zmień kanał na konsoli. Pstryczek TV/Game oczywiście na game.

Tak jak już zostało napisane: obraz będzie średni i proawdopodobnie czarnobiały, ale da się sprawdzić w ten sposób, czy konsola w ogóle działa:)

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2018, 13:23:51 »
Jeszcze raz- nie ma żadnego oficjalnego rozwiązania żeby podłączyć Famicoma albo jakąkolwiek japońską konsolę przez RF prosto do jakiegokolwiek PAL TV. Sygnał RF jest dostosowany do częstotliwości kanałów telewizorowych, zatem stary Famicom jest dostosowany do kanałów japońskich i gdyby ktoś się pytał to oficjalnie żaden kanał europejski-polski nie zgadza się z częstotliwościami japońskich kanałów 1/2, zatem wykrycie idealnego sygnału RF na jakimkolwiek PAL TV równa się wygranej 6 w lotto. To nawet nie jest tylko i wyłącznie aspekt japońskich konsol, stare konsole europejskie z innego terenu mogą równie dobrze nie być ze sobą kompatybilne przez RF skoro każdy inny kraj/rejon może mieć zupełnie inne częstotliwości kanałów i tak samo mogą być ze sobą niekompatybilne, mimo że geograficzne położenie może być blisko siebie

Jeżeli mówimy o kompatybilnościach PAL/NTSC i które TV obsługują multiregion to z reguły jest mowa o sygnałach co najmniej composite (AV) które nie zależą od częstotliwości kanałów i mają swoje dedykowane wejście czyli wspomniany AV, S-video, RGB/SCART, component i HDMI. Takie sygnały są odpowiednio nowe i jest duża szansa, że jakiś TV w jakimkolwiek miejscu świata obsłuży konsole z całego świata

Jedyne oficjalne rozwiązanie jakie istnieje to podłączenie Famicoma do telewizora NTSC-USA i nastawienie TV na kanał 95 który akurat czystym fartem idealnie pokrywa się z częstotliwościami kanału japońskiego nr 1 i idealnie go wykrywa (sam mogę to potwierdzić bo takie rozwiązanie zadziałało na mojej karcie TV do laptopa). Zatem kanały USA które są zgodne z japońskimi kanałami wyglądają następująco:

Channel 95 USA = Channel 1 JP (identyczna częstotliwość)
Channel 96 USA = Channel 2 JP (podobna częstotliwość ale nadal dobrze wykrywa)

Natomiast nie wszystkie stare telewizory USA mają zasięg do kanału 95 czyli nawet to nie jest gwarantowane. Mowa tutaj rzecz jasna o telewizorach z USA, za to jeżeli używasz jakiegokolwiek telewizora PAL to żadne oficjalne rozwiązanie jeszcze nie zostało wykryte, zatem tutaj pozostaje skanowanie, experymentowanie i bawienie się w masochizm

Jeżeli chcesz koniecznie tylko i wyłącznie korzystać z japońskiej konsoli tylko podłączając przez RF to jeszcze raz- nie ma żadnego oficjalnego rozwiązania ani gwarancji jeżeli chcesz podłączyć konsolę bezpośrednio do PAL TV, mimo jeżeli ma multiregion. Z najprostszych rozwiązań jest przeróbka konsoli na AV i podłączenie konsoli przez AV do TV

Oprócz tego jest jeszcze kilka rozwiązań naokoło- jeżeli masz japoński odtwarzacz VHS to można to zastosować jako konwerter RF->AV. Stare odtwarzacze VHS mają wbudowany tuner TV dostosowany do kanałów jakie obowiązywały w danym regionie. Wystarczy, że podłączysz konsolę przez RF do VHS i wykryjesz przez niego japońskie kanały i potem VHS podłączasz przez AV do TV. Oprócz tego możesz jeszcze zastosować jakąś kartę TV do PC co najmniej średniej klasy (mój Avermedia akurat wykrył Famicoma przez RF i dostosował częstotliwość). Oprócz tego są jeszcze jakieśtam konwertery RF z jakiegoś sygnału na inny itd.itp.etc. Więcej info tutaj:
https://nintendosegajapan.com/2015/10/22/how-to-play-ntsc-j-rf-only-consoles-on-pal-televisions/

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2018, 18:33:15 »
Telewizor musi obsługiwać tryb 60Hz, bo bez niego obraz nie będzie miał synchronizacji.
Wtedy rzeczywiście takiego odbiornika-pal nie da się wykorzystać.
Sam tryb N43 60Hz wystarczy aby uzyskać wyraźny obraz, ale będzie czarno-biały.
Czyli tv powinien pracować jeszcze w systemie ntsc.
Pozostaje już tylko kwestia fonii. NTSC pracuje z różnicowaniem 4,5 mHz. Wszystkie telewizory pal oraz multi region na rynku europejskim działają z 5,5 mHz lub 6,5 mHz. Niekiedy da się przełączyć ją ręcznie w ustawieniach. Niestety, zakres 4,5 mHz jest niedostępny. Problem można ominąć na kilka sposobów.
Oto moje sprawdzone i stosowane jeszcze za czasów pierwszych VHS:

1  Podłączyć kabel rf famicoma do splitera. Jedno wyjście rozdzielacza do tv, a drugie do odbiornika radiowego pracującego na zakresie 88-108 mHz.
2 Zmienić parametry modulatora(famicom) wykręcając rdzeń z kubka różnicowania fonii. Rdzeń powinien pozostać w kubku w ¼ długości.
3 Podłączyć kabel rf famicoma do tv nawijając go po drodze na antenie odbiornika radiowego.
Pierwszy i ostatni patent wymaga dostrojenia radia w okolicy 95 mHz.

Mam jednego famicoma z kwadratowymi przyciskami którego podłączam poprzez rf(zastosowałem drugi patent).   

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2018, 21:22:04 »
Właśnie, skoro już jesteś to możesz dokładnie opisać bardziej szczegółowo o co chodzi z tymi częstotliwościami?? Jak dobrze pamiętam to częstotliwość Famicoma na channel 1 to było 91.25Mhz (albo Khz). Zatem czy to jest ogólna częstotliwość kanału czy jego cały start, początek video czy jak?? Tak przy okazji to tutaj jest jakiś skrawek ogólnych informacji:
https://en.wikipedia.org/wiki/Television_channel_frequencies

Ze wszystkich rozwiązań które napisałeś to paradoxalnie wszystkie wymagają nadal jakiegoś rodzaju przeróbki czyli nadal nie odbiegają daleko od przeróbki AV które nadal nie jest potencjalnie trudna i załatwia od razu sprawę. Chociaż, już myśląc nad tym całym tematem przez RF to jeżeli skanowanie po kanałach nic nie daje a i tak nie wykrywa żadnego kanału JP z Famicoma to może byłaby jakaś opcja kompletnie ręcznego strojenia w TV i jakiegoś wymuszania ustawień chociażby w trybie serwisowym. Tak tylko gdybam a może czasami taki patent naokoło by się przydał jeżeli istnieje jakakolwiek opcja przez "hackowanie TV" (tak swoją drogą to oczywiście przegrzebałem wszystkie standardowe opcje z menu TV i oczywiście nic rzeczowego nie znalazłem i nic nie działało)

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2018, 09:03:34 »
MaarioS pierwsza i trzecia metoda nie ingeruje w konsole.
Jeżeli telewizor niczego nie wykrywa, to znaczy tylko tyle, że jego głowica nie pracuje na tym zakresie.
Wtedy tryb serwisowy kombinowanie w ustawieniach, a nawet podmiana softu nic nie dadzą(możliwości sprzętowe).
Wybierając tv dla famicoma/rf trzeba znać ograniczenia wynikające z wieku sprzętu.
Najlepszy byłby telewizor crt wyprodukowany w latach 1990-2002.
Nowsze i starsze oznaczają jakieś tam problemy.
Kanał 1 famicoma 91,25 mHz, to jest nośna wizji, a fonia ma dokładnie 95,75 mHz. Różnica wynosi zatem 4,5 mHz i to określa się jako różnicowanie fonii.

Odp: Nintendo Family Computer - czym podłączyć?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 29, 2018, 22:36:41 »
...cóż mogę powiedzieć, dziękuję pięknie!

Temat chyba wyczerpany :) dziękuje raz jeszcze za wszystkie odpowiedzi!

Marcin