[Philips CD-I] Thunder in Paradise Interactive
*

Offline Arek

 • **
 • 88
  • Zobacz profil
[Philips CD-I] Thunder in Paradise Interactive
« dnia: Czerwiec 01, 2018, 17:26:52 »
Dziś obudziłem się na kacu. Właściwie to kac dopiero teraz przychodzi. Ważne jest to, że na kacu często oglądam różne rzeczy, które muszą po prostu sobie lecieć. Czy to przepisy na potrawy, których nigdy nie zrobię, czy dwugodzinny tutorial konserwacji roweru. W pewnym momencie, kiedy wróciłem już do świata żywych, ale opary absurdu jeszcze nie wyfrunęły przez okno, przypomniałem sobie jeden dzień z czasów, kiedy nasz kochany Pegasus jawił mi się jako Everest rozrywki growej.

Nie pomnę roku, ale byłem jeszcze raczej małym Arusiem. Pojechaliśmy odwiedzić moją ciotkę i wujka w Kwidzynie. Wujek pracował wtedy w tamtejszym oddziale Philipsa i krótko po tym jak przekroczyłem progi ich domu pochwalił się cudacznym sprzętem, który to dostał z pracy do pobawienia się. Nie pamiętam jakim modelem Philipsa CD-I dysponował, był to raczej jeden z późniejszych modeli konsoli, ale jak przez mgłę wyłania mi się obraz czegoś, co wtedy nazwałbym magnetowidem z padem. Wujek włączył na nim jakiś interaktywny kurs angielskiego, którym się chwilę pobawiłem i zaimponowałem całemu towarzystwu "O, widzicie, Arek jaki mądry chłopak, angielski zna i to dobrze" (TO MĄDRY JA!), a potem...

Potem Andrzej odpalił interaktywną wersję serialowego hitu Polsatu! GROM W RAJU wjechał na kineskop. Nie wiem, czy gra była moim pierwszym zetknięciem z w/w produkcją, bo jest ona datowana na rok 1995, a serial w kraju nad Wisłą mogliśmy oglądać dopiero dwa lata po premierze tego dzieła.  Szczenę zbierałem z podłogi; CD-I przeniósł mnie z salonu wujostwa prosto na Karaiby, gdzie u boku Hulka Hogana i tego drugiego typa, którym i tak nikt się nie przejmował, miałem uratować świat. Albo kilku ludzi. Nieważne.

W interaktywnym doświadczeniu można było wybrać jeden z trzech trybów. Pierwszy - oglądasz odcinek "Thunder in Paradise", grasz i oglądasz sceny z serialu jako przerywniki, lub po prostu grasz. Fabuła jest, jak przystało na kiczowaty serial z lat 90-tych, w którym na dodatek gra Hogan, mega banalna. Bohater grany przez Hulka testuje robo-żołnierza VR, który nazywa się... M.A.J.O.R. i oczywiście odwala się jakaś inba. Wcielasz się w rolę jakiegoś młokosa, który z dwoma chłopami zasiada za sterami tytułowej superłodzi i zabawa się zaczyna.

Czym jest Thunder in Paradise Interactive? Dziś powiedziałbym, że to taki dość banalny rail shooter. Mój zachwyt oczywiście wywołała sama perspektywa walki z niedobrem z pokładu Gromu, ale tylko na pierwszym etapie gry. Później strzelanie przenosiło się na wyspę, do jakichś magazynów (tyle sam pamiętam) no i na ulice miasta (tu pamięć odświeżył gameplay, do którego link załączam niżej. Tam też chyba sterujesz poczynaniami samego M.A.J.O.R.-a). Filmowa grafika, która zatrzymywała się po to, żeby złole wychylali swoje parszywe sylwetki zza różnych przeszkód naprawdę wywaliła mnie wtedy w kosmos.

Niestety było to moje jedyne posiedzenie z tą grą i z konsolą. CD-I kosztował krocie i nie było mi dane wejść w posiadanie tego cacka. Nawet wujek jako pracownik Philipsa nie pokusił się o jej nabycie, zapewne po korzystniejszej cenie, a sam jest trochę gadżeciarzem. Pamiętam tylko, że mówił o tej konsoli jako o przyszłości rozrywki. Czy miał rację? Te ponad dwadzieścia lat temu konsola odpalała gry, filmy, płyty audio CD (czego np. potężne PS4 nie zrobi)...  te elementy są standardem wcale nie od tak dawna.

Ciekawostką jest również to, że na konsoli Philipsa pojawiły się gry z takimi bohaterami jak Mario czy Link ;) Ktoś z Was ogrywał CD-I?


*

Offline daf

 • *****
 • 1124
  • Zobacz profil
Odp: [Philips CD-I] Thunder in Paradise Interactive
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2018, 20:13:50 »
Ważne jest to, że na kacu często oglądam różne rzeczy, które muszą po prostu sobie lecieć.
Np. piżmaki z wiklinowej zatoki.

W zasadzie to z CD-I znam tylko te gnioty, o których opowiadał 10 lat temu Nerd. Zwłaszcza ten fragment, który po prostu muszę sobie raz na jakiś czas obejrzeć:

https://youtu.be/eHcoOLMXono?t=6

*

Offline Arek

 • **
 • 88
  • Zobacz profil
Odp: [Philips CD-I] Thunder in Paradise Interactive
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2018, 20:56:27 »
Piżmaki <3 a dasz wiarę, że podlinkowana przez Ciebie Zelda może być jeszcze większym crapem? Widziałem kiedyś gameplay z niemieckim dubbingiem...