*

Offline daf

 • *****
 • 956
  • Zobacz profil
Muzyka poważna w grach
« dnia: Marzec 05, 2018, 19:57:12 »
Bardzo podoba mi się fakt, iż twórcy naszych kochanych gier, przy ich tworzeniu tak często sięgali po muzykę poważną. Można powiedzieć, że siedząc za dzieciaka przy konsoli chłonęliśmy nieświadomie 8-bitowe wersje najsłynniejszych utworów, nawet o tym nie wiedząc. Najbardziej fascynują mnie te crapowate gry, jak większość z 168 in 1. Ciekawie jest po niemal 30-tu latach zdać sobie sprawę, że piski które znamy z dzieciństwa to bitowa aranżacja dzieł wielkich mistrzów.
Oto krótka lista utworów i ich odpowiedników, które udało mi się zebrać do kupy:

Tetris:
Pyotr Tchaikovsky - Dance of the Sugar-Plum Fairy
Odpowiednik w grze

Challenger:
Franz Schubert - Marche Militaire
Odpowiednik w grze

Antarctic Adventure:
Émile Waldteufel - The Skater's Waltz
Odpowiednik w grze

Field Combat:
Richard Wagner - Ride Of The Valkyries
Odpowiednik w grze

City Connection:
Pyotr Tchaikovsky - Allegro Non Troppo E Molto Maestoso
Odpowiednik w grze

Road Runner (wiele utworów, wybrałem jeden przykładowy):
Nikolai Rimsky-Korsakov - Flight Of The Bumblebee
Odpowiednik w grze

Parodius (tu podobnie - niemal cała gra pełna jest aranżacji klasyków):
Georges Bizet - L'Arlesienne Suite No. 2: Farandole
Odpowiednik w grze

Binary Land:
Erik Satie - Je Te Veux
Odpowiednik w grze

Mario Is Missing:
Modest Mussorgsky - Pictures at an Exhibition
Odpowiednik w grze

Gyruss:
Toccata and Fugue in D Minor
Odpowiednik w grze

Final Fantasy 2:
Pyotr Tchaikovsky - Dance Of The Swans
Odpowiednik w grze


Na pewno jest jeszcze mnóstwo tytułów, w linijkach kodów których ukryto ponadczasowe dzieła - i nie mówię tu o aranżacjach tradycyjnych, ludowych pieśni (jak Kalinka w Tetris), czy popularnych utworów z filmów (jak np. Cyndi Lauper w Goonies) - piszę tu jedynie o muzyce klasycznej. Jeżeli macie jakieś propozycje, które uzupełniłyby powyższą listę, koniecznie dajcie znać.

*

Offline żur0

 • *****
 • 613
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Zobacz profil
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Muzyka poważna w grach
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2018, 21:10:58 »
Super temat, takich gier jest na pewno więcej, bo Japończycy kochają się w muzyce poważnej, stąd choćby zawsze ktoś ciekawy przyjeżdża z Kraju Kwitnącej Wiśni na Konkurs Chopinowski.

The Adventures of Dr. Franken
Beethoven - Moonlight Sonata
Odpowiednik w grze

Uwielbiam L'Arlesienne Suite No. 2: Farandole Bizeta, szczególnie początek. Kiedyś miałem chwilową zajawkę na muzykę poważną i trzeba przyznać, że warto odrobić tę lekcję, bo jest tyle znakomitych kompozycji, że ciężko wszystkie ogarnąć (do tego dochodzą te tytuły, trudne do zapamiętania jak to zazwyczaj bywa w muzyce poważnej).  A 8bitowe aranże? Cud! Szczególnie w Parodiusie.
"Dalej nie ma sensu rozmawiać, bo ty przychodzisz i zaczynasz robić politykę, ja nie chcę tu z tobą politykować tylko rozmawiać o tym jak jest. Oczywiście teraz zrobisz ze mnie głupka, bo jesteś wielki polityk, ale ja się nie dam, bo wstaję i mam ciebie i twoje gadki w d... " ~ Lio

Odp: Muzyka poważna w grach
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2018, 21:27:05 »
Skąd żeś to wszystko wytrzasnął?? Tetris to akurat dawno temu skojarzyłem ale całej reszty nigdy w życiu bym nie skojarzył i żebym chociaż słyszał o tych oryginalnych piosenkach... tym bardziej z czymś takim jak Challenger level 1 który wydaje się bardzo poważny i szybki ze sceną porwania żeby miał jakikolwiek cover z muzyki classic

To jeszcze dodam od siebie chyba najbardziej rozpoznawalny i za bardzo oczywisty przykład z najpopularniejszej gry czyli Mario Bros. start music:

NES: https://www.youtube.com/watch?v=q5kddudO7o8
ORYGINAŁ: Mozart - Eine kleine Nachtmusik I. Allegro

*

Offline Mati

 • *
 • 262
 • Gilop
  • Zobacz profil
Odp: Muzyka poważna w grach
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2018, 21:44:29 »
Świetny temat. Kiedyś prowadziłem listę takich utworów wykorzystanych w 8bitowych grach i znalazłem tego mnóstwo jednak lista przepadła wraz ze starym komputerem, którego miałem jeszcze 10 lat temu a po drodze były jeszcze 2, ale już od tamtej pory nauczyłem się robić backupy na przenośnych dyskach, odtwarzaczach i co to umożliwiało jednak Tetra star the fighter również posiada sporo motywów z muzyki klasycznej.
Niestety nie udało mi się ustalić kompozytorów, ale są to raczej znane motywy. Podrzucam krótki gameplay w którym można to usłyszeć.
https://www.youtube.com/watch?v=YLu_j9zpiDs