*

Offline Roben

  • Kraniarz
  • *****
  • 470
    • Zobacz profil
[SNES/PSX] Megaman X/ Rockman X
« dnia: Marzec 03, 2018, 11:55:39 »
Jako że mam fazę na tą grę, i wielokrotnie grałem na emulatorze pare ładnych lat temu, postanowiłem założyć wątek, a w polskich internetach jest mało informacji o tej grze.

Sugerując się wpisem na forum kolegi MaarioSa:
Wszystkie 3 części z SNES przeszedłem i są przegenialnym arcydziełem.
Nie trudno się z tym zgodzić.

Więc zaczynamy:


Początki X oraz Zero.

X
Podczas wydarzeń w Megaman 10 w którym pojawił się dziwny wirus pochodzenia z kosmosu (Roboenza/Zła Energia/Wirus Maverick), Dr. Light zaczął pracę nad nowym, bardziej zaawansowanym robotem, czyli Megamanem "X". Robot był bardziej skomplikowany w strukturze jak na czasy 20XX, ponieważ Dr. Light zaimplementował w nim układ, który pozwalał być X'owi niezależnym w podejmowaniu decyzji, oraz rozróżnianiu dobra od zła.
X niczym żywa istota zaczęła myśleć jak człowiek, lecz żeby X mógł dojrzeć do odpowiedniego stanu doktorowi zajełoby 30 lat z oswajaniem X'a ze światem.
Dr. Light przed obawą że taka technologia nie jest gotowa na jego czasy, postanowił uśpić robota 18 Września 20XX, na kolejne 100 lat. Podczas ekspedycji dr. Caina, X został znaleziony w ruinach starego laboratorium, wraz z notatkami Dr. Lighta. Na podstawie budowy X'a Dr. Cain stworzył tzw. Reploidy, czyli repliki X'a.


Zero
Zero został stworzony przez Dr. Wily'ego. Pierwsze wzmianki o Zero można było zobaczyć w grze Mega Man 2: The Power Fighters [Arcade], grając Bassem. Wtedy Dr. Wily ukazał plany budowy Zero. Ucząc się na swoich błędach, wliczając w nie odkrycie Bassnium, czyli najbardziej potężnej energii we wszechświecie, oraz dokładnej budowie Bassa oraz Kinga, Dr. Wily postanowił stworzyć robota, który będzie potężniejszy od Bassa oraz Megamana, numer seryjny Zero to DWN-∞, w tym czasie Dr. Wily był w trakcie ukończenia nowego Projektu, czyli prawdopodobnie wirusa Maverick, który będzie kluczowym elementem całej serii. Zero miał za zadanie zniszczyć Megamana oraz nieposłusznego Bassa, lecz tego zadania nie wykonał, ponieważ chip kontrolny był pod wpływem infekcji przez wirusa Maverick, co doprowadzało robota do braku posłuszeństwa oraz bezinteresownej destrukcji całego swiata. Dr. Wily raz przemówił do półprzytomnego Zero, lecz przed obawą o własne życie zamknął robota w Kapsule.  Zero został znaleziony w opuszczonym laboratorium przez elitarne oddziały Maverick Hunters zostały dziesiątkowane przez Zero, dopiero oddziałowi Sigmy udało się pokonać robota i go oswoić poprzez zbicie kryształu przez Sigmę. Zero został przetransportowany do Dr. Caina, który zanalizował reploida i zauważywszy, że jego agresywne zachowanie całkowicie zniknło, naprawił go i umieśćił pod obserwacją w elitarnym 17. oddziale Maverick Hunters pod dowództwem i czujnym okiem Sigmy.

Dzień Σ

Jako członek 17. Elitarnego Oddziału, Zero szybko okazał się wybitnym Maverick Hunter i uzyskał rangę A, najwyższą z wtedy dostępnych. To właśnie wtedy spotkał X, który także był członkiem tego oddziału, aczkolwiek posiadał tylko rangę B za jego niechęć do walki. Obaj bardzo szybko stali się dobrymi przyjaciółmi i pracowali ze sobą tak często, jak było to tylko możliwe. Zero był kimś w rodzaju mentora dla X.

Niedługo potem w Abel City, mieście, gdzie mieściła się baza Maverick Hunters, nastąpiła seria ataków Machaniloidów, które z nieznanego powodu stawały się agresywne i atakowały wszystko w polu widzenia. Podczas badania tej sprawy to właśnie Zero odkrył, kto stoi za tą serią niefortunnych ataków, a był to nie kto inny, jak sam Sigma. Zero doszedł do tego łącząc ze sobą miejsca, w których nastąpiły ataki, oraz znalezione zniszczone ciała reploidów. Wszystkie zostały zabite przez jeden cios w słabe miejsce. Tylko kilku reploidów posiadało tak wysokie umiejętności, wliczając w to Sigmę. Obrażenia na pokonanych reploidach zostały wykonane przez miecz laserowy, a nie broń dystansową, co odsunęło podejrzenia od Vile'a.

Pomimo zablokowania pierwszego ataku Sigmy, Zero został szybko pokonany przez ogarniętego amokiem Sigmę, który wykorzystał reploida, by sprawdzić, czy X, który zawsze był przeciwko zabijaniu i walce, jest w stanie poświęcić swojego przyjaciela, by tylko pokonać Mavericka. Gdy były dowódca zauważył, że X nie zabije swojego przyjaciela, odrzucił Zero, który w efekcie stracił przytomność, i zaatakował X. Po odzyskaniu świadomości zobaczył zniszczone laboratorium i rannego X, którego zabrał z powrotem do bazy.


Megaman X
Grę rozpoczynamy w ruinach miasta gdzie Machaniloidy zostały zarażone wirusem, naszym zadaniem jest je pokonać X'em. Etap kończy się podczas walki z uzbrojonym w pancerz Vilem, który nas pokonuje, lecz na pomoc przychodzi nam Zero, który swoim Busterem niszczy rękę robota, a nam zaś jako X'em idzie zmierzyć się z Maverickami pod dowództwem Sigmy. Jak w Klasycznym Megamanie tu też mamy 8 przeciwników, którzy mają za zadanie powstrzymać Łowców Maverick.
W kilku etapach możemy napotkać kapsuł dr. Lighta z aktualizacją naszej zbroi. Zbieramy również SubTanki oraz Heart-Tanki. Kiedy już pokonamy Mavericków udajemy się do Sigmy.
Vile
Kiedy przybywamy do Fortecy Sigmy, spotykamy Zero, który walczy przeciwko Vile'owi, lecz Zero zostaje uwięziony i zaczyna się pojedynek, podobny do tego który był na początku etapu. Zero poświęca się niszcząc zbroje Vile'a, a my walczymy z Vile'm i go pokonujemy. Spotykamy tutaj zniszczonego Zero i:
-Gdy uzbieraliśmy wszystkie Upgrade'y Zero nam mówi ze pokonamy Sigmę
-Gdy nie zbierzemy Upgrade'u Bustera, otrzymujemy go od Zero.
Napotykamy również pokonanych Mavericków, lecz nie w konwencji klasycznego Megamana, a losowo w momentach podczas etapów.
Sigma
W ostatnim Etapie napotykamy już Sigmę, który na początku wysyła swojego pupila do walki przeciwko nam, potem z pierwotną wersją Sigmy. Następnie po pokonaniu pierwotnej formy Sigmy przechodzimy do walki z Wolf Sigmą.
Ostatecznie Sigma zostaje unicestwiony.

W następnym poście umieszczę zarys fabuły MMX2, tak jak pisałem, będą to streszczenia fabuły.