Magic Dragon
Magic Dragon
« dnia: Styczeń 21, 2018, 03:18:07 »
R-Type - jedna z moich ulubionych gier, a dla każdego maniaka szmapów pozycja obowiązkowa. Niestety, mimo iż wyszła na niemal wszystkie ówczesne mainstreamowe platformy, z powodów bliżej mi nieznanych zabrakło jej na naszym ukochanym Famicomie.

Zaradzić temu postanowiła bliżej nieznana grupa chińskich programistów znanych jako "Magicseries Corp.", wydając grę, której nadali tytuł Magic Dragon, prawdopodobnie w celu uniknięcia roszczeń ze strony twórców oryginalnego R-Type. Od pierwowzoru, oprócz tytułu, "Magicznego Smoka" odróżnia zupełnie odmienny styl graficzny, który tutaj jest dużo bardziej cukierkowy - mamy m. in. ptaki zamiast wrogich myśliwców, a zamiast atakujących znienacka obcych... homary. Część grafik została jednak zachowana z R-Type, co nadaje grze dosyć dziwny klimat - z jednej strony - cukierkowość, z drugiej - twarde sci-fi. Sprite'y są narysowane bardzo prymitywnie, jak gdyby ich tworzeniem zajmowało się 6-letnie dziecko. Jedną rzecz muszę jednak przyznać - nieźle uśmiałem się na widok pierwszego bossa, ale spodobała mi się płynna animacja machania przez niego ogonem :P. Ciekawą rzeczą jest hack, który zamienia grafikę 2 pierwszych leveli na tą z R-Type - po zastosowaniu takiej "nakładki", gra prezentuje się naprawdę ślicznie, myślę, że tak właśnie wyglądałoby R-Type na NESa, gdyby zostało stworzone przez Irem.


W kwestii dźwięku niewiele mam do powiedzenia, gdyż jest on tak fatalny, że nie potrafiłem przejść nawet jednego poziomu bez wyciszenia. Większość soundtracku stanowi nieudolną próbę odtworzenia muzyki z R-Type, ale nagrodę w kategorii najgorszego utworu (o ile można to tak nazwać) powinien dostać boss theme - 2-sekundowy, zapętlony riff, który powoduje, że moje uszy krwawią.

Rozgrywka to po prostu klasyczne R-Type - mamy broń z możliwością silniejszego strzału po przytrzymaniu przycisku B, 3 rodzaje power-upów do niej, niezniszczalną tarczę, którą można "rzucać" w przeciwników i "optiona". Levele bardzo wiernie odwzorowują te z pierwowzoru - ba, nawet patterny, które stosowałem kiedyś w wersji arcade zadziałały również tutaj. Najgorszym mankamentem gry (poza bugami, o których za chwilę) jest jej długość, MD ma bowiem jedynie 4 poziomy, w porównaniu do 8 poziomów oryginału. Gra nie należy do najłatwiejszych, jednak przejść ją można ucząc się odpowiednich patternów, nie ma tu praktycznie żadnych zdarzeń losowych. Tarcza jest swoistym game-breakerem, gdyż prawie wszystkich przeciwników można za jej pomocą zabić za 1 hitem.

Jak już wspomniałem, w grze występują dosyć uciążliwe glitche. Wyrzucenie tarczy podczas posiadania jakiegokolwiek power-upa powoduje załączenie się trybu autofire, podczas którego z tarczy wystrzeliwuje się niezliczona ilość pocisków, która powoduje migotanie ekranu, glitchowanie się sprajtów, a w ostateczności może spowodować zawieszenie się gry. Od czasu do czasu, zwłaszcza na czwartym poziomie możemy rozbić się o niewidzialną, zglitchowaną ścianę.

Uważam, że gdyby z Magic Dragona usunąć najbardziej upierdliwe glitche, które wymieniłem powyżej, dodać 4 brakujące poziomy i zmienić grafikę na tą, jaka figuruje we wspomnianym już hacku, mielibyśmy naprawdę solidny port R-Type'a. Jednak w oryginalnej formie, grę oceniam na 3/10, zaś z hackiem graficznym jestem w stanie dać 6/10.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że ta gra jest najwyraźniej portem pierwszej mini-części japońskiej wersji R-Type na PC-Engine (ten port był podzielony na dwie mini-części po 4 poziomy każda, z uwagi na małą pojemność kartridży). Ba, nawet ending obu gier (tj. pierwszej mini-części R-Type i MD) jest niemalże taki sam! Kto wie, może gdzieś krąży "sequel" z resztą poziomów?

Hack: https://www.romhacking.net/hacks/2613/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2018, 15:37:34 wysłana przez Gustlik »

*

Offline Krisuroku

 • ****
 • 282
 • くりすろく
  • Zobacz profil
  • Krisuroku Mapping Site
Odp: Magic Dragon
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2018, 11:43:50 »
Może prędzej czy później ten wspomniany hack graficzny będzie zmieniał cały wygląd gry. Było by miło. Co do audio to jakby wzięli by się za to ChipJockey/Robi/Yerzmyey to pewnie audio było by na wysokim poziomie :P

*

Offline daf

 • *****
 • 1124
  • Zobacz profil
Odp: Magic Dragon
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2018, 16:04:47 »
Ciekawe, nie słyszałem o porcie R-Type na Pegasusa - nawet o nieoficjalnym. Mimo amatorszczyzny bardzo fajnie to wygląda, surowo, ale ma to "coś". Chętnie obejrzałem Twoją nagrywkę z walkthrough gry i stwierdzam, że trzeba zagrać. Klimatycznych shooterów na naszej konsoli nigdy za dużo.

PS Sama gra nigdy na NESa nie wyszła, ale producenci z Irem robili sobie easter-eggi, chociażby wykorzystując bossa z R-Type jako tło w innych grach, np. w Metal Storm (patrz jeden ze screenów).

Odp: Magic Dragon
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2018, 00:35:27 »
R-Typa oryginalnego nigdy nie było na NES i straszna szkoda ale za to wyszedł na gejboja (czarno białego i kolora) i byłem fanatykiem tej wersji w podstawówce, rzecz jasna jeżeli to nadal się liczy. Grałem w tego chińskiego pseudo hacka na NES i jedyne co mogę powiedzieć, że niestety ale coś mi w tym nie pasowało i nie czułem dobrego gejmpleja..... coś prawdopodobnie nie pasowało mi ze sterowaniem, płynnością albo czymś i po jakimś czasie to odrzuciłem (nawet na samego gejboja R-Typy wyszły świetnie mimo ograniczeń sprzętowych). Czy poleciłbym zagranie w to coś komuś innemu to powiedziałbym- bardzo mocno pośrednio, może bardziej z ciekawości że coś takiego jednak istnieje albo dla największych niesamowitych fanatyków shooterów którzy za wszelką cenę są ciekawi i muszą sprawdzić wszystko. Dla mnie to niestety jest niewypalone, mimo że to jest "R-Type na NES!!!!!"

*

Offline MWK

 • *****
 • 841
  • Zobacz profil
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Magic Dragon
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2018, 23:46:25 »
Oj tam, zajebisty shooter, nie znacie się 8)
Takie pirackie twory oprócz kiczu mają w sobie coś niepowtarzalnego, albo inaczej, należy podejść do nich zgoła odmiennie aniżeli w przypadku licencjonowanych tytułów, a wówczas rozrywka będzie naprawdę udana.


btw. jakaś dobra duszyczka "naprawiła" Magic Dragona i w ten sposób mamy R-Type na NES >> https://www.youtube.com/watch?v=i180SFOH4sQ