*

Offline Preki

  • ***
  • 129
    • Zobacz profil
Oh Shit! (MSX)
« dnia: Październik 12, 2017, 09:20:54 »
Wiem, że temat teoretycznie mógłby znaleźć się w dziale o innych platformach do grania, gdyż mowa o dość interesującym bootlegu na komputer MSX, ale uważam że dla takiej podróby warto założyć temat tutaj (chyba że moderacja zdecyduje inaczej).


Wszyscy znamy Grand Dada czy Hong Kong '97 - to są klasyki piratów rodem z dalekiego wschodu. Jednak dość niedawno obejrzałem stream Joela traktujący o podróbach na japoński komputer MSX. Wśród nich tytułowy Oh Shit! Czym jest więc ten twór? Jest to niemalże kropka w kropkę kopia hitu arcade od Namco, a ściślej mówiąc Pac-Mana. Graficznie występują drobne różnice, Pac-Man inaczej się animuje, duchy wyglądają nieco inaczej, to tyle. Skoro o duchach mowa, to ich AI zostało uproszczone, zaś ich imiona zmienione na Joey, Paul, Willy oraz Frankie, wypowiadane przez digitalizowany głos po uruchomieniu gry, po czym owe duchy dostają pierdolca.

Największą różnicę stanowi fakt, że podrabiany Pac-Man po złapaniu przez duchy wrzeszczy OOOOHHHH SHIIIIITTTT!!!, po czym traci życie. I to tyle w zasadzie, ale pomyślcie sobie - nie dość, że bezczelnie splagiatowano znaną grę (autorzy bootlega chwalili się umieszczając "A classic game!" na pudełku!), to jeszcze tytuł gry jest wulgaryzmem, jak i sam bohater przeklina w jej trakcie. To tak jakby ktoś wydał w Polsce grę o tytule "O ku**a!" i chciał to normalnie sprzedawać :P To jest jeden z tych bootlegów, które przekraczają granice absurdu. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że ta gra nie została zrobiona, jak nakazuje tradycja, przez przedstawicieli ludów mieszkających na wschód od Buga, a przez holenderską firmę Aackosoft (MSX w Holandii był bardzo popularny i obecnie ma status kultowego sprzętu). No i ten cover art <3

"Oh Shit!" nie dość, że wydane zostało w Europie, to jeszcze o dziwo zawędrowała do ojczyzny MSX-a (i samego Pac-Mana), gdzie została wydana po prostu jako "SHIT", którym... zresztą jest, choć były gorsze porty Pac-Mana, np. na Atari 2600. W Wielkiej Brytanii wydawano grę jako "Oh No!" by nie wzbudzać kontrowersji, ale to się nie przyjęło i wrócono do "szitu".

Odp: Oh Shit! (MSX)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2017, 09:36:05 »
NES to jest NES, cokolwiek innego to jest cokolwiek innego. Gdzie tu jest myslenie??


Przeniosłem!   /daf
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2017, 15:08:03 wysłana przez daf »