Baseball
*

Offline OsA

 • ***
 • 186
  • Zobacz profil
  • #58OsA
Baseball
« dnia: Listopad 18, 2015, 09:45:52 »


Baseball 1983/85 – Nintendo
Pierwsza gra traktująca o baseballu na NESa. Zdobyła miano kultowej dzięki temu, że znalazła się na znanej składance "168in1". Z tego co wiem gra wyszła w 1983 roku w Japonii, a w 1985 roku w USA. W grze mamy do wyboru jeden z sześciu zespołów, a właściwie jedną z sześciu literek, które różnią się tylko kolorami strojów. Literki jednak oznaczają drużyny z Japońskiej centralnej ligi NPB. W Amerykańskiej wersji literki oznaczają najlepsze wówczas drużyny z MLB:
* A - Houston Astros (Yomiuri Giants)
* C - St. Louis Cardinals (Hiroshima Carp)
* D - Los Angeles Dodgers (Chunichi Dragons)
* P - Philadelphia Phillies (Yakult Swallows)
* R - Kansas City Royals ( BayStars Yokohama)
* Y – New York Yankees (Hanshin Tigers)

W fazie rzutu miotacza widać tylko pole wewnętrzne. Dopiero gdy pałkarz wybija w pole zewnętrzne, widać całe boisko. Ogólnie samo rozwiązane rzucania czy też miotania było dobrze przemyślane. Sami możemy decydować o szybkości rzutu czy też jego kierunku. Oprawa audiowizualna prezentuje się dość słabo. Trzeba jednak brać pod uwagę wiek gry. Grafika bardzo prosta, uboga, bez żadnych zbędnych dodatków. Muzyka tylko w menu. Przyjemna, wpadająca w ucho. W grze natomiast towarzyszą nam cudowne dźwięki rzucania piłki, odbijania czy charakterystyczne dźwięki strike'u, ball’u lub out’u. To co stanowi prawdziwą siłę tej gry to grywalność. Można spędzić przy niej naprawdę długie godziny nie myśląc o koszmarnej grafice czy ubogiej szacie dźwiękowej. Wielu ludzi nazywa tę grę najlepszą baseballową. Nie dziwię się im. Sam uważam, że to jedna z najlepszych. Wspaniała grywalność, wspaniały klimat, wspaniały tryb multi-player, wysoki poziom trudności i to co w baseballu najpiękniejsze… nieprzewidywalność. W tej grze prowadząc 10:0 w 9 zmianie - możesz jeszcze przegrać. 

Gra ma też sporo wad, ale naprawdę przy rozgrywaniu meczy stają się one nie ważne. Przede wszystkim dość toporne niekiedy sterowanie. Obiegnięcie 1 bazy po pierwszym odbiciu również do prostych rzeczy nie należy. Pamiętam, że grając z kumplem, kradnąc bazę z 3 na 4 zawsze był punkt, bo nie dało się łapaczem wyautować biegacza. Jedną z największych wad jest to, że nie da się rzucić w pałkarza. W baseballu rzut w pałkarza to darmowa baza (tak jak 4 balle). Warto wspomnieć o ‘zawieszaniu’ się zapolowych. Czasem po daleko wybitą piłkę biegnie jak słoń zawodnik, gdy staje obok piłki i się zawiesza.  Ciekawie również wygląda efekt pojawiającego się sędziego. Normalnie na boisku ich nie ma. Kiedy jednak jest jakaś sytuacja i trzeba stwierdzić czy był out czy safe, sędzia nagle pokazuje się. Tę cudną gierkę mogę polecić każdemu. Nie musisz być fanem baseballu. Zasady nieznacznie uproszczone, a bardzo szybko i łatwo możesz nauczyć się z niej podstaw. Jeśli masz pod ręką brata, kumpla czy zaprzyjaźnionego listonosza – nie krępuj się! Odpalaj Baseball i grajcie w wg. mnie najlepszą grę baseballową multi-player.

*

Offline żur0

 • *****
 • 711
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Zobacz profil
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Baseball
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2015, 10:11:37 »
Klasyka! Piękna sprawa dla dwóch graczy. Jedna z tych sportowych gier, gdzie przede wszystkim liczy się grywalność. I ten home runy, kiedy masz obstawione wszystkie bazy! :)

Osa, nie myślałeś o tym żeby napisać jakiś przegląd najlepszych gier baseballowych na Pegasusa? :)
"Dalej nie ma sensu rozmawiać, bo ty przychodzisz i zaczynasz robić politykę, ja nie chcę tu z tobą politykować tylko rozmawiać o tym jak jest. Oczywiście teraz zrobisz ze mnie głupka, bo jesteś wielki polityk, ale ja się nie dam, bo wstaję i mam ciebie i twoje gadki w d... " ~ Lio

*

Offline OsA

 • ***
 • 186
  • Zobacz profil
  • #58OsA
Odp: Baseball
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2015, 12:20:08 »
Cytat: żur0
Osa, nie myślałeś o tym żeby napisać jakiś przegląd najlepszych gier baseballowych na Pegasusa?

Dawno, dawno temu nawet zacząłem :) Tak, gier baseballowych jest dużo. Chciałem wyłapać wszystkie lub po prostu dużą większość i zrobić krótki przegląd (screen + krótki opis). Zacząłem i zrobiłem ze 2-3, ale niestety projekt jakoś zarzuciłem. Może do niego wrócę, a właściwie zacznę od nowa, jeśli starczy czasu i motywacji. Nic nie obiecuję, ale takie coś cały czas chodzi mi po głowie :)

*

Offline daf

 • *****
 • 1111
  • Zobacz profil
Odp: Baseball
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2018, 15:49:41 »
Gier baseballowych na NESa jest dużo, nawet przerażająco dużo. Nie grałem w żadną z nich, oprócz opisywanego nintendowskiego Baseball. Nie sądzę jednak, aby którakolwiek mogłaby się poszczycić lepszą grywalnością od tego crapa. To właśnie z tej gry nauczyłem się w dzieciństwie podstawowych zasad tego sportu (sam się dziś dziwię, że miałem na tyle cierpliwości). Pamiętam mnóstwo świetnych pojedynków, czy to solo, czy to pamiętny pojedynek z Arkiem w 2006 roku, czy to z MWK na Bydgoskim Graniu oraz na ostatnim JagNESFest. Za każdym razem emocje były spore i za to tę grę cenię, jednocześnie podziwiając Nintendo, że potrafili robić tak proste, a tak wciągające sportowe gry (oprócz tego jeszcze np. Tennis).

Dobry opis i analiza tej gry, OsA. Wszak kto, jak nie Ty?
Cytuj
(...) i to co w baseballu najpiękniejsze… nieprzewidywalność. W tej grze prowadząc 10:0 w 9 zmianie - możesz jeszcze przegrać.
O to, to, to!

*

Offline Mejs

 • *
 • 150
 • # Joint ROM System #
  • Zobacz profil
Odp: Baseball
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2019, 03:13:01 »
Raczej wcześniej unikałem gier sportowych, ale ostatnio przyszedł do mnie człowiek i chciał w to zagrać. Rzeczywiście sterowanie wydaje się być chaotyczne, czasami wydawało nam się, że jest jakaś zasada i łapacze przyspieszali do piłki (dość często wchodziło track&fieldowe ababababa). Też nie do końca, wiem którym się łapie. Niektórym sama ręka powędrowałaby do kieszeni, po komórkę i gamefaqs, wolę jednak zasady sterowania i zawiłości ai, za niecały miesiąc ostatecznie wyjaśnić (na sukę)z pomocą największych ekspertów. Niesamowicie grywalna rzecz!


Jak wszedł pierwszy homerun, na obstawionych bazach, piękna sprawa.

*

Offline MWK

 • *****
 • 822
  • Zobacz profil
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Baseball
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 15, 2019, 16:29:19 »
Mejs, no to w takim razie gramy mecz na zlocie! Wygrany gra z Lio 8)