240p Test Suite na NES
*

Offline Mcin

  • ***
  • 816
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
240p Test Suite na NES
« dnia: Kwietnia 23, 2021, 22:18:42 »
Wytwór homebrew służący do testowania jakości obrazu i dźwięku i paru innych rzeczy związanych z jakością naszej konsoli, oprzyrządowania i wszelakiej maści odbiorników, pozwalający wykryć błędy w działaniu sprzętu lub dostroić odbiornik. Pierwsze wersje, na różne systemy 16/32/64 bitowe stworzył Artemio Urbina w 2011 roku, od 2018 roku za sprawą Damiana Yerricka mamy wersję na NES. Oba projekty, zarówno oryginalny jak i gałąź 8-bitowa, są w pełni open-source.

Żeby nie opisywać tego co już opisane odsyłam do wiki autora:
http://junkerhq.net/xrgb/index.php?title=240p_test_suite
i niezłej recenzji na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=nUdfPdM1mw0

Coś dodać? Przede wszystkim wersja na NES ma jeden bardzo, bardzo fajny dodatkowy test, mianowicie sprawdzanie zappera. Jeśli umiałbym w programowanie i chciał robić jakąś zaawansowańszą grę na zapper, brałbym kod stamtąd i analizował.
Druga kwestia, co prawda wspomniana w filmiku, ale warta podkreślenia, to ze każdy test ma wbudowane menu pod startem, gdzie poza instrukcją obsługi mamy też opisane co robi dany test, po co to robi i jak to robi.

Na koniec anegdotka - jak ostatnio po długiej przerwie usiadłem do Famisia, do żadnej gry nie mogłem się przysiąść na dłużej... a przy tym zestawi testów przesiedziałem dwie godziny, sprawdzając różne ustawienia, dostrajając telewizorki i dowiadując się kolejnych ciekawostek ze świata przetwarzania sygnałów... starzeje się.

Programik polecam, polecam też podzielić się podobnymi tworami, jak znacie :)