Krzyk Wilhelma + konkurs
*

Offline daf

 • *****
 • 1095
  • Zobacz profil
Krzyk Wilhelma + konkurs
« dnia: Listopad 11, 2015, 21:44:50 »
Jak często w historii kinematografii trafiają się ludzie, którzy kilkusekundową rolą w filmie potrafią na stałe zapisać się w jej annałach?


Dawno, dawno temu, bo w roku 1951 na ekrany kin wszedł mało znany western o tytule Distant Drums. Nie byłoby w nim nic godnego uwagi, gdyby nie rozpaczliwy dźwięk człowieka rozszarpywanego przez aligatory, który pojawia się w jednej ze scen.

Przenieśmy się teraz dwa lata naprzód, do premiery kolejnego westernu The Charge at Feather River. W jednej ze scen, bohater filmu zostaje postrzelony strzałą w udo, a z jego gardła rozpościera się znajomy już krzyk. Prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany dźwięk w historii kinematografii - "krzyk Wilhelma".

Do połowy lat 70. dźwięk ten był szczególnie lubiany przez wytwórnię Warner Bros., która wykorzystywała krzyk w większości postprodukcji swoich filmów. Co ciekawe, twórcy bardzo często nieświadomie korzystali z tej archiwalnej taśmy. Dopiero w 1974 roku, niejaki Ben Burtt zauważył, że to jeden i ten sam dźwięk - krzyk pewnego anonimowego aktora - zostaje tak często wykorzystywany w niemal wszystkich filmach studia. W tym samym roku - po raz pierwszy zupełnie świadomie - używa go w swojej własnej produkcji, Karmazynowe Ostrze.

Kilka lat później losy Burtta skrzyżowały się z twórcą o nazwisku George Lucas. Ben pracował u słynnego reżysera jako technik dźwiękowy. Epizod ten spowodował, że słynny krzyk Wilhelma możemy usłyszeć we wszystkich klasycznych częściach Gwiezdnych Wojen, a także we wszystkich odsłonach Indiany Jonesa.

W latach 80. twórcy filmów znaleźli już w umieszczaniu tego dźwięku prawdziwą zabawę. Usłyszymy go w wielu filmach wielkich twórców, np. u Richarda Andersona (Duch, Powrót Batmana), czy u Tima Burtona (Planeta Małp). Krzyk ten pojawił się także w takich produkcjach, jak Piękna i Bestia, Piąty element, Toy Story, czy Piraci z Karaibów.

Niedługo później, z dźwięku tego mógł skorzystać każdy, ponieważ krzyku Wilhelma nigdy oficjalnie nie zarejestrowano w jakiejkolwiek bibliotece dźwięków. Był więc on wykorzystywany przez każdego amatorskiego twórcę, który tylko poczuł potencjał i smaczek w nim drzemiący. Jeżeli oglądaliście kiedykolwiek Gremliny 2, Wściekłe Psy Quentina Tarantino, bądź Dwie wieże i Powrót króla Petera Jacksona, zapewne całkiem nieświadomie dźwięk ten dotarł do Waszych uszu.

Przez lata krzyk ten został wykorzystany setki razy. Nie licząc ogromu filmów, także w serialach (Z archiwum X, Głowa rodziny, Przygody Młodego Indiany Jonesa), grach komputerowych (zwłaszcza w tych ze stajni LucasArt) oraz reklamach telewizyjnych.

Ale jak właściwie brzmi ten słynny krzyk? Nic nie opisze tego lepiej, niż film:
https://www.youtube.com/watch?v=cdbYsoEasio


Dlaczego jednak wspominam o czymś, co dla przeciętnego miłośnika filmów jest tak oczywiste i znane? Mianowicie - w 2014 roku światło dzienne ujrzała produkcja, którą miała przyjemność obejrzeć zaledwie garstka wybrańców. Mowa tutaj o filmie FamiCON 5: The Movie. Krzyk Wilhelma pojawia się tam dwa razy. Nagroda (jeszcze nie wiem jaka, hiehie) dla tego, który tutaj w wątku wypisze dwie sceny z filmu z tym słynnym dźwiękiem. Życzę Wam miłego ponownego seansu i powodzenia. ;)

*

Offline dziat

 • *****
 • 973
  • Zobacz profil
Odp: Krzyk Wilhelma + konkurs
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2015, 09:50:50 »
Najbardziej mi się podoba to, że premierowo krzyk Wilhelma powstał pewnie tak, skoro Ben był technikiem dźwiękowym przy George Lucasie. Robił trzeci odsłuch taśm filmu. Pomimo dwóch próśb, głos w jednej ze scem ciągle był źle zgrany. W przypływie szewskiej pasji i braku czasu, nagrał dźwięk samodzielnie, jeden łabędzi krzyk wiążący w sobie całe oddanie. A potem to już łatwo - nie miał zamiaru umykać przed filmową masonerią, a podniósł to jako swój atut.


*

Offline Vinyl

 • Płyta się nie kręci...
 • *****
 • 44
  • Zobacz profil
Odp: Krzyk Wilhelma + konkurs
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2015, 14:45:51 »
Daf, ty cholero... albo jestem głuchy, albo drugi krzyk wkomponowałeś tak skrzętnie, że ciężko go wyłapać.
Jeden jest podczas śmierci Krisa w domu. Znaczy w Contrze w Doomie xD

*

Offline daf

 • *****
 • 1095
  • Zobacz profil
Odp: Krzyk Wilhelma + konkurs
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2015, 15:29:15 »
Jeden potwierdzam. ;) Jeszcze drugi.