Game Boy: jak podłączyć pod TV?
Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« dnia: Października 21, 2023, 21:32:34 »
Witam.  Niedługo 2024 rok.

Mam już komplet retro kompów z którymi miałem kiedyś styczność.

Oprócz Game Boy'a -- jak sobie ostatnio uzmysłowiłem...

Dowiedziałem się tyle:

1) Game Boy'a nie podłączę do TV
2) Game Boy Color (następca) ma łącze / mod TV i odpala kartridże Game Boya

Prośba o info:

a) czy to prawda
b) jakie złącze TV ma Game Boy Color // lub zmodowany
c) czy rzeczywiście na Game Boy Color odpalę gry z Game Boy?
d) czy jest jakieś rozwiązanie na GBC typu Everdrive (znane z NESa)?

Z-góry-dzieki!!
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

*

Offline Mejs

  • *
  • 249
  • # Joint ROM System #
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #1 dnia: Października 21, 2023, 23:16:57 »
a) Prawda
b) Z tego co widzę stosunkowo niedawno wyszedł mod dla GBC, który pozwala na wyprowadzenie sygnału za pomocza złącza HDMI


Kit: https://handheldlegend.com/products/game-boy-color-ips-q5-kit-hdtv-output-mod
Instalacja: https://www.youtube.com/watch?v=Q7yilPpq5ag

c) Game Boy Color jest wstecznie kompatybilny ze wszystkimi grami na oryginalnego GameBoya
d) https://krikzz.com/our-products/cartridges/edgbx7.html


Jesli zależy Ci na graniu w gry z GameBoya na telewizorza istnieją również alternatywy takie jak Super Game Boy dla SNESa lub GameBoy Player dla konsoli GameCube.

*

Offline yojc

  • **
  • 108
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #2 dnia: Października 22, 2023, 06:28:44 »
Żaden Game Boy nie ma fabrycznie TV out. Albo musiałbyś zmodyfikować konsolę (chyba są mody zarówno do GB, jak i GBC), albo grać na SNES używając Super Game Boy (obsługuje gry ze zwykłego GB i wstecznie kompatybilne gry GBC), lub też na GameCube używając Game Boy Player (obsługuje gry GB, GBC, GBA). Są też jeszcze inne wynalazki typu np. GBA Consolizer.

GBC odpala wszystkie gry z GB, ale też sporo gier GBC jest napisanych ze wsteczną komptybilnością z GB. Przykładowo Pokemon Gold/Silver (ale już nie Crystal) działają normalnie na GB, mimo że to gry GBC. Jakby co, GBA odpala wszystkie gry GB/GBC.

Everdrive to są już na praktycznie każdą konsolę, GB  nie jest wyjątkiem ;) Przy czym jest kilka wersji Everdrive, są też tańsze X3 i X5, ale przykładowo np. chyba w zegarek w Pokemonach G/S/C zegarek działą poprawnie tylko w droższym X7. Ale większość gier powinny ogarnąć tańsze wersje.

Być może na wszelki wypadek warto też wspomnieć o Game Boy Pocket, późniejszej mniejszej wersji GB. Z moich doświadczeń one mają często problemy z uruchamianiem Everdrive, potrafią się wyłączać. Na zwykłym GB, GBC, GB Light i późniejszych nie uświadczyłem problemów.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2023, 07:58:38 wysłana przez yojc »

*

Offline Mcin

  • ***
  • 817
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 22, 2023, 12:40:03 »
Jakby co, GBA odpala wszystkie gry GB/GBC.

ale nie na GBA Micro

Everdrive to są już na praktycznie każdą konsolę, GB  nie jest wyjątkiem ;) Przy czym jest kilka wersji Everdrive, są też tańsze X3 i X5, ale przykładowo np. chyba w zegarek w Pokemonach G/S/C zegarek działą poprawnie tylko w droższym X7. Ale większość gier powinny ogarnąć tańsze wersje.

Jest też EZ Flash https://www.ezflash.cn/product/ezflash-junior/

kiedyś istniał też El cheapo, ale już niedostępny.

Jakby ktoś miał doświadczenie z tym, który lepszy, sam się chętnie dowiem :)


Być może na wszelki wypadek warto też wspomnieć o Game Boy Pocket, późniejszej mniejszej wersji GB. Z moich doświadczeń one mają często problemy z uruchamianiem Everdrive, potrafią się wyłączać. Na zwykłym GB, GBC, GB Light i późniejszych nie uświadczyłem problemów.

W GBC zależy od rewizji procka: https://bennvenn.myshopify.com/pages/gbc-cpu-revisions

w zwykłym nie wiem.

Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 17, 2024, 21:12:50 »
Dzięki.

Ja chyba tylko chcę grać na oryginalnym sprzęcie.  Więc w grę wchodzi HDMI Mod i... Game Boy Color (z tego co zrozumiałem).  Bo jeśli się nie mylę, jednak nie ma opcji dorobienia wyjścia do TV (HDMI) w samym Game Boyu... Czy tak?

Bo jeśli tak, to sądzę, że w lutym będę miał Game Boy Color, z HDMI!

Jeszcze jedna kwestia.  Krikzz unika jak diabeł wody święconej przesyłek do Polski.  Rozumiem że Oni promują w ten sposób AliExpres w Polsce... dobrze.  Ale może ktoś zna jakiegoś resellera (Everdrive oryginalne) który wysyła do Polski?
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

*

Offline yojc

  • **
  • 108
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 18, 2024, 08:06:23 »
Krikzz unika jak diabeł wody święconej przesyłek do Polski.  Rozumiem że Oni promują w ten sposób AliExpres w Polsce... dobrze.
Z tego co wiem na Aliexpress sprzedawane są nieautoryzowane chińskie podróbki.
Ale może ktoś zna jakiegoś resellera (Everdrive oryginalne) który wysyła do Polski?
https://krikzz.com/information/distributors.html

Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 18, 2024, 12:33:12 »
Słyszałem, że nie wszystko działa na Everdrive'ach na AliExpressie.  Nie wykluczone np. że nie zrobisz update firmware'u.

Tak czy inaczej, dzięki za linka.  Rozwiązuje moje problemy (potencjalnie).
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

*

Offline sdm

  • **
  • 182
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 18, 2024, 18:45:40 »
Kup z Ali jakiegoś klona Ever'a - ja kupiłem poniżej 100zł z wysyłką na paczkomat i działa super.

*

Offline Mcin

  • ***
  • 817
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 18, 2024, 20:08:47 »
albo szukaj używek na ebayu albo znajomego za granicą.

Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 18, 2024, 20:13:28 »
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

*

Offline yojc

  • **
  • 108
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 19, 2024, 02:05:41 »
Przy czym UK nie jest w Unii, więc prawdopodobnie przy zakupie będziesz musiał poczcie/kurierowi zapłacić 23% VAT.

Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 20, 2024, 18:11:57 »
Przy czym UK nie jest w Unii, więc prawdopodobnie przy zakupie będziesz musiał poczcie/kurierowi zapłacić 23% VAT.

No tak.  Ale takie życie jak ktoś unika Aliexpress.
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

*

Offline Duobix

  • **
  • 190
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 22, 2024, 12:15:16 »
W sumie od siebie dodam, że da się grać na oryginalnym sprzęcie na TV.
Ale to wymaga trochę zachodu. Konkretnie, to potrzebny jest gamecube i gameboy player.
Odtwarza wtedy to gry z GBA, GBC, i GB. I nie jest to emulacja, gdyż gameboy player to
dosłownie GBA bez ekranu.

Jeśli chcesz się bawić w to jeszcze bardziej, to można zmodować Gamecube'a,
wtedy można np. korzystać z GB Interface który posiada lepsze skalowanie ekranu.
Konsola w wersji DOL-001 może też dostać przejściówkę na port digital-out z hdmi,
przez co obraz jest kompletną jakościowo żyletą.

Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 04, 2024, 09:47:17 »
No i mam już przezroczysty GBC!  Oczekuję na paczkę z HDMI mod, póki co gram (z córką) na GBC.  Moje pytania.

1) Jak wyjść z gry do menu (tak jak na NES)?  Mam Everdrive GB X7.
2) Czy da się jakoś (Everdrive) w ustawieniach rozjaśnić ekran?
EDIT* 3) Jak posortować gry w katalogach??

Dzięki z góry!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2024, 09:53:20 wysłana przez DiskDoctor »
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

*

Offline yojc

  • **
  • 108
Odp: Game Boy: jak podłączyć pod TV?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 04, 2024, 10:59:45 »
1) Ściśnij kartridż, jego obudowa się lekko ugina, a na środku jest ukryty przycisk: (ten srebrny dzyndzel, powinno być go widać przez obudowę)



2) Wątpię, żeby Everdrive miał wpływ na jasność obrazu.

3) Jeśli tego nie robi sam i nie ma takiej opcji w ustawieniach, to pewnie trzeba użyć zewnetrznych narzędzi typu np. FAT Sorter.