Zippy Race
*

Offline żur0

  • Administrator
  • *****
  • 960
  • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
    • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Zippy Race
« dnia: Listopada 17, 2015, 09:26:44 »

Zippy Race [1985]

Zippy Race to zręcznościowe wyścigi wydane początkowo na arcade w 1983 roku, później portowane na kolejne platformy: Famicoma, Segę, a nawet Playstation. W USA gra wyszła pod tytułem MotoRace USA, zaś w Hiszpanii jako Mototour. W grze ścigamy się na motocyklu z Los Angeles do Nowego Jorku unikając samochodów chcących zepchnąć nas z drogi. Na każdy z pięciu etapów gracz ma określoną ilość paliwa, bak możemy uzupełnić zbierając na trasie kanistry. Trasy generalnie dzielą się na dwa rodzaje: typowa szosa oraz piaszczyste enduro. Przed dojazdem do miast zmienia się widok: z kamery z lotu ptaka przechodzimy na rzut zza pleców motocyklisty (musimy wtedy wyprzedzać najeżdżające na nas z naprzeciwka samochody) - to naprawdę miłe urozmaicenie.  Ilość wyprzedzonych przeciwników lokuje gracza w określonej drabince miejsc np. 31-40, co pozwala na mecie uzupełnić paliwo o odpowiednią do miejsca ilość benzyny (tak, tak - wszystko na kartki :D ) Zaczynamy od klasy 250cc, zaś każdy ukończony w pełni wyścig pozwala nam startować w coraz wyższej kategorii pojemnościowej, co wiąże się ze zmianą koloru motocykla oraz zwiększeniem mocy naszej maszyny. Mnie osobiście udało się wystartować w klasie 1000cc i było to już naprawdę  zapier...nie, ale właśnie widziałem film na YT, gdzie koleżka jeździ na 1200cc z prędkością 420km/h po trasie enduro :D Kosmos!

Ciekawe czy są wśród nas osoby, które nie grały w Zippy Race? Ciężko byłoby mi w to uwierzyć. Zippy Race jest świetnym przykładem konkretnego wykonania prostej gry (gdzieś z pogranicza crapów), którą najczęściej możemy odnaleźć na różnego rodzaju składankach "X in 1". Pamiętam, że zagrywałem się seriami, a Zippy Race mogę określić jako część świętej trójcy trueschoolowych gier moto na Pegasusa obok F1 Race i Road Fightera.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2015, 09:10:06 wysłana przez żur0 »

*

Offline Gargi

  • **
  • 139
Odp: Zippy Race
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 05, 2016, 12:50:21 »
Ciekawa recenzja. W grę pewnie kiedyś grałem, ale w ogóle jej sobie nie przypominam, F1 Race, Road Fighter to co innego.  Jak dorwę kiedyś tę gierkę na kardridżu na pewno zagram.

Odp: Zippy Race
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 05, 2016, 13:24:01 »
Dopiero zauważyłem, że "nie ma boga - jest Mototour".

Odp: Zippy Race
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 07, 2020, 10:20:08 »
Dziwny ten wyścig, albo chcą nas zepchnąć na pobocze albo psychole jadą na czołówkę. Bardziej kojarzy mi się to z Rosją aniżeli USA, prawo silniejszego.

Pykało się za małolata, zawsze chciałem być TOP 1 w tej tabeli końcowej ale coś mi się kojarzy iż na 250cc to trudno było. Druga pętla ujeżdżając 500cc już stanowiła duże wyzwanie także tutaj zwykle kończyłem swoją przygodę.
Miło wspominam te widoczki w oddali we fragmentach zza pleców, taka namiastka realizmu. Nawet Statua Wolności się znalazła w gierce, dzięki temu nauczyłem się że to monument związany z Nowym Jorkiem. A widok z Las Vegas był wykorzystany w menu składanki (45 in 1) na której był AV Poker, tak jakoś się złożyło że ta gierka "pirate original" była popularna w moim otoczeniu.

Grywalność duża ale z jednym ale - pojazdy wrogów nienaturalnie się poruszają, największa polewa jest jak wystrzelą na pobocze tak, aż wylatują migiem poza ekran.

Grafika średnia oraz nierówna, na plus te widoki miast o których wspomniałem, pobocze też ok ale linia startu czy punkty są szkaradne.

Już zapomniałem jak utwory podczas rozgrywki świdrują banie. Wczesny Irem...