Gry Freeware. Darmowe gry na PC
*

Offline PegazusMaster

  • *
  • 47
  • 2000 begin of tworzywogropodobne taśmology
Gry Freeware. Darmowe gry na PC
« dnia: Marca 07, 2016, 23:36:07 »
Dzibry. Dla mnie bycie fanem nes ma związek równoległy z byciem fanem gier freeware od około 2000 roku. Mnóstwo genialnych gier znalazłem w sieci, których fanem jestem od lat. Które gry polecacie ? A może znaleźliście coś ciekawego ostatnio ?


Moje TYPY:



Hydorah. Shmup wzorowany na serii Gradius z power upami instalowanymi na stałe do wyboru z z zainstalowanych - przed misjami. Perfekcja grafiki i audio robi ogromne wrażenie. Arcydzieło.

Takatis - Shmup wzorowany na c-64 odpowiedniku, ale lepszy z lepszym klimatem i muzą. Bardzo trudny i dość masywnie skonstruowany.  Grafika i audio , oraz rozgrywka spójne. Satysfakcjonująca trudność I ROZGRYWKA, ale jakościowo to nie jest Hydorah, ale widać ogromne starania twórców w stworzeniu własnego klimatu.

Dove - Widać, ze ktoś wpadł na pomysł wrzutki broni z Turricana do shmupa i tak powstało Dove. Super grywalne  , na luzie i dla mnie kultowe. Grafa nie powala, ale klimat ogólny gry jest warty zachodu.



Iji - Platformer w konwencji 2-d inspirowany mocno SYSTEM SHOCKIEM. Niesamowita epicka przygoda pełna różnorakich ulepszeń  (elementów rpg realnie wpływających na grę)  i możliwości zaskakiwania wrogów przez wprowadzony do rozgrywki element zaskoczenia. Świetna muza i powalający klimat tworzony za pomocą scenek, grafiki i rozgrywki. Gra arcydzieło.


Na początek to by było dla mnie tyle.




Regulamin - §21

*

Offline Mcin

  • ***
  • 813
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Gry Freeware. Darmowe gry na PC
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 05, 2023, 22:45:40 »
Miałem założyć temat - a w zasadzie przekopiować to, co napisałem na innym forum - i zrobię to w już obecnym

Konsole mają homebrew, i to jest dobre, ale ze względu na rożne czynniki rozmiar tej sceny nijak się ma do tego, co za darmochę robili ludzie na różnych komputerach. Ja większość życia grałem na PC i różnorakie gry Freeware zjadły mi kawał czasu dostarczając zabawy i masy wspomnień. Niektóre z nich są na prawdę kapitalne potrafią pod pewnymi względami przebić komercyjne produkcje. Nie ukrywam, że przeglądy gier Freeware były jednym z powodów, dla których regularnie zaglądałem na płytki z CDA czy wchodziłem na portal Gry-Online... odkopanie tych najlepszych z mas szmelcu jest trudne i czasochłonne i lubiłem, jak robił to ktoś za mnie :) Teraz jakby o tym ciszej, dzięki dystrybucji cyfrowej najwartościowsze produkcje od razu lądują na sprzedaż i czasy, gdy robiło się gry za frajer, żeby pokazać, że się umie, chyba się skończyły... albo przynajmniej jest tego mniej. A może to ja mniej się rozglądam? Chętnie bym się o tym dowiedział :)

Poniżej spis dobrych produkcji freeware, na które trafiłem w swoim życiu. Ostrzegam, będzie długo. Zastrzegam od razu, że mówię o całkowitych darmakach, nie o żadnym pay2win ani o grach płatnych, które w ramach promocji trafiły na darmowe licencje. Gry przeglądarkowe też nie tutaj. Samodzielne mody, czyli np. gry na dawniej płatnym silniku, które mogą dzięki licencji działać bez podstawki, też tu wyladowały. Ot, taki arbitralny podział.

Twin Tiger Shark (Shoot-em up) - nowość na liście i wpis z Retro na Gazie, który mnie skłonił do napisania tego tematu. Rzetelnie zrobiony klon klasycznego Fire Sharka. do gry wymagana zainstalowana Java. LINK
Blue Wish Ressurection (Shoot-em up/Bullet Hell) - aka mój prawie ulubiony shmup. Kiedyś przejdę na piekle. To znaczy nigdy nie przejdę, ale i tak się fajnie gra. Idealnie wyważony Bullet Hell z 3 pojazdami, futurystyczną scenerią w japońskim stylu, super muzyką, przepięknymi wzorami strzałów i wysokim poziomem trudności, bez zbędnych dłużyzn i przeciągania. jak Gry od Cave, ale za darmo. LINK
Polecam też inne shmupy od x.x game room, nie będę opisywał każdej, bo ilem można napisać o "zasłonach ognia" lol. dość powiedzieć, że dobre, ale nie wciągają mnie tak jak ta. LINK
Cho Ren Sha 68K (Shoot-em up/Bullet Hell) - aka mój ulubiony shmup. Gra na pograniczu zwykłego strzeladła i pociskowego piekła, będąca windowsowym portem klasyka z japońskich komputerów Sharp X86000. W tle leci świetny chiptune, a my przechodzimy ścieżkę zdrowia 7 poziomów, i to 2 razy, żeby odsłonić finalnego bossa. Kiedyś "prawie" przeszedłem. Kiedyś przejdę. LINK
Varia (Shoot-em up) - tym razem jakby bardziej po europejsku... cyfrowa stylistyka aka TRON, 4 poziomy i ciekawy patent w przejmowanie przez fruwające "optiony" mocy broni, którą były trafione. LINK (Wayback Machine)
Creature Jungle 16 (Shoot-em up)  - jakby mniej dopracowane, po ekranie fruwają artefakty... ktoś to testował na nie-japońskim widnowsie? :P poza tym, mało wyrózniający się, ale solidny przedstawiciel gatunku. LINK Zewnętrzny
Self Destruct (Shoot-em up) - Kilka lat temu ulubiona gra na 5 minut. 50 fal przeciwników i nabij maks punktów dając się trafić, żeby zebrać energię. Wciąż jestem w top 50! LINK (Wayback Machine)
G-Type  (Shoot-em up) - nie wiem skąd to się wzięło i kto to wypuścił w takiej rozdzielczości, czyżby jakaś połączona akcja reklamowa wielkich korpo? Nieważne... połaczenie Gradiusa, Dariusa i R-Type za darmo, z róznymi poziomami na różnych poziomach trudności i ukrytym trybem gry, gdzie zmagamy się tylko z dużusiami... mega. LINK zewnętrzny
Rescue From Space Invaders (Shoot-em up) - niegdyś klasyk na rodzinnych imprezach. W tej grze było coś, nie wiem, dźwięk, grafika, że grając dłużej niż kilka chwil czułeś, jakby Ci się w głowie kręciło... A sama gra to ambitne podejście do Space Invaders z ciut większą ilością możliowści. LINK (Wayback Machine)
Parsec 47 (Shoot-em up) - kolejna gra na 5 minut, prosty shmu do zabawy w bicie rekordów. Mnie bawi. LINK
GeneRally (Wyścigowa) - Klasyka Freeware i kolejny klasyk imprez w czasach szkoły. Wyścigi małych samochodzików na jednoekranowych torach w prostym 3D, z kapitalnym, zręcznościowym modelem jazdy i niegłupim AI botów. Edytor map i prosta struktura sprawiają, że można do gry znaleźć w sieci sporo dodatków od fanów. np tu: =http://gene-rally.com/LINK do samej gry
Descent (Platoformówka) - prosta platformówka w mrocznym klimacie. Czika-ka! LINK
Grid Wars 2 (Strzelanka od Góry) - Klon Geometry Wars. Zabity przez prawników Microsoftu, kto chętny i tak znajdzie :P LINK DOWNLOAD
Herocore (Platformówka/Metroidvania) - czarno białe i kapitalne, do tego pełne smaczków jak możliwośc wyboru języka "retro" w menu, nasladującego japończyków wydających swoje gry po angielsku w latach 80 tych.
Lao's Quest (Platoformówka) - Brat Ricka Dangerous wyrusza na ratunek, omijając całą masę pułapek.. Gra może i troche powolna, ale dla fanów prostych platformówek o wysokim poziomie trudności daje radę.
Cave Story (Platformówka/Metroidvania) - kolejny prawdziwy klasyk. Jeden japoński pasjonat spędził 5 lat tworząc swoje darmowe Opus Magnum i udostępniając przygotowane narzędzia m. in do tworzenia muzyki. Sama gra to najwyższych lotów Metroidwania z dużą dozą platformowego biegania, ale i mocno akcentująca dziwną "po japońsku historię" o robotach na latającej wyspie, smokach, wiedźmach i upadku ludzkości... Serio, rzadko mnie takie rzeczy ruszają, ale tutaj po latach pamiętam konkretne epizody historii i do dziś sie zastanawiam co by było, gdyby...
Gra ma także ulepszone, płatne wydanie  na PC i inne systemy zwane Cave story plus, ale nie polecam... bo nie zagracie na nich w Jenka's nightmare, pełnoprawną modyfikację dająca nową kampanie, zestaw zagadek i kontynuująca fabule podstawki.
Momodora i Momodora 2(Platformówka/Metroidvania) - Nihil novi, po prostu dobrze zrobione klony Cave Story. trójka już płatna, buuu!
N (Platoformówka) - trudna zręcznościówka o patyczkowatym ninja robiącym fikatołki i ginącym co chwila. Dla lubiących płacić, wersja N+ dostępna na różne platformy. Dla darmowych, konieczność instalacji Flasha.
Meat Boy (Platoformówka) - Tak, hit sprzedaży sprzed dekady i gra, która wystrzeliła modę na gry niezależne zaczynała od gry we Flashu. tu mamy mniej poziomów i mniej zróżnicowania, ale podstawy mechaniki i radocha takie same jak w "dużym" odpowiedniku. Zapamiętałem też świetną muzyczkę country.
Aether (Platoformówka) - ostatnia gra we flashu i ostatnia od pana McMillena. Tutaj - nietypowa platformówka z elementami eksploracji i łamigłówkami z trochę filozoficznym, trochę moralizatorskim sznytem i idealnie dopasowaną oprawą. robi robotę.
Ninja Senki (Platoformówka) - nic nadzwyczajnego, paltformówka o ninja. Ale miło się grało.
Ro9 (RPG/dungeon Crawler) - prosty bieda-RPG gdzie gramy 9 postaciami na raz. ciekawy eksperyment.
Friendship in 4 colours (Platoformówka) - gra, gdzie musimy doprowadzić 2 przyjaciów do wyjścia, ale ruchy jednego próbują zabić drugiego.
8-bit Killer (FPS) - FPS a'la Wolf 3D z grafiką stylizowaną na 8-Bit
Unsung (FPS) - Samodzielny mod na bazie wolfa 3D o tragedii Wielkiej wojny. kapitalna kompozycja jak główny motyw muzyczny.
Urban Terror (sieciowy FPS) - aka moje drugie największe sieciowe uzależnienie. usamodzielniony mod do Quake 3 dawniej konkurujący z CSem i stawiający na szybsza rozgrywkę. Zamiast zakupów mamy wybór broni, zamiast skradania mamy parkour i możliwość naginania fizyki, zeby wykonać szybki "wślizg", co trochę upodabnia grę do serii Tribes. Seria wciąż rozwijana i społeczność żyje.
Alien Arena (sieciowy FPS) - fajna gra, którą zabiły puste servery... strzelanka online z mechaniką a'la quake i stylizacją na filmy sci-fi sprzed 50 lat, parę nowatorskich trybów i niestety, brak graczy...
Cry of Fear (FPS/Horror)- darmowy, samodzielny mod do Half Life, będący rozwinięciem niesamodzielnego Afraid of Monsters... Jesteś szwedzkim nastolatkiem, ofiarą wypadku samochodowego, który budzi się w mieście opanowanym przez... Potwory? Psychopatów? Zombie? Lepsze niż niejeden komercyjny horror. Do gry wymagany Steam.
Battle for Wesnoth (Strategia turowa) - Świetnie dopracowana strategia, gdzie prowadzimy kolejne bitwy na Heksowym polu przechodząc setki kampanii i mając do wyboru dziesiątki frakcji... nie żartuje, dzięki otwartej budowie i żywej społeczności, trzeba mieć drugie życie, żeby to wszystko ogarnąć...
Kevin Costner's Tatanka Hunting Simulator (Zręcznościówka) - bardziej zart niż pełnoprawna gra - nomen omen ujrzała światło dzienne na tym samym compo co symulator chirurga - ale charakterystyczne OMNOMNOM robiło mi banana na mordce swego czasu :)
Skullpogo (Zręcznościówka) - prosta zabawa w bicie rekordów. Bawi.
Mario Forever / Myster Muszel/ Myster Muszel 2 (Platoformówka) - dobre plafromówki. czas się kończy, nie będę opisywał oddzielnie... dość powiedzieć, że na forum autora buziol.pl byłem kiedyś aktywnym użytkownikiem i to pierwsze forum, na którym piselm swoje durne posty. Ot sentyment...
The Poacher (Platformówka/Metroidvania) - taka se metroidvania, ale nabijanie się z amerykańskich "rednecków" miło pamiętam. Śmianie się z wieśniaków bawi chyba w każdej kulturze ;)
NaaC (Strzelanka od Góry) - widok z góry, krew i nabijanie rekordów strzelając do obcych. Super.
Star Sword (Shoot-em up) - Shmup, tym razem bardziej w stylu Tyriana, z zakupami itp. Pograć można.
SCP - 087B (Horror/symulator Chodzenia) - czyli prosty horror w schodzenie po schodach... mimo to dostarcza emocji.
SCP - Containment Breach (Survival Horror) - czyli bardziej skomplikowany horror w ucieczkę z obiektu fundacji SCP wypełnionej potwornościami w tym najgorszą - proceduralnym rozkładem pomieszczeń :P Pomimo drobnych niedociągnięć technicznych wynikających z samego silnika Blitz 3D, jedna z najlepszych gier na jakie można drafić za darmo, z kapitalną eksploracją i strachem, który generują "potwory z szafy", ale nie tylko - sama eksploracja pomieszczenia i dociekanie sekretów fundacji też swoje robi. No dobra, za 40 podejściem do grania na hardzie, tak, jestem uparty, nie robi wrażenia... aż znowu zajdziesz kawałek dalej i trafisz na kolejną anomalię... wróć, cofam - staruch do dziś straszy. Za każdym jednym spotkaniem.
SCP Secret Laboratory (Sieciowa gra kooperacyjna) - Czarny koń zestawienia. Sama gra, czyli asymetryczny multiplayer bazujący na SCP - containment breach na 6 frakcji zachęcających do odgrywania postaci... jeden szkopuł - serwery wypełnione po brzegi wyzywającymi się nastolatkami. Sprawdziłem, żebyście wy nie musieli.

Aktualizacja 10 VI 2020

Harold Hills (Zręcznościówka) - prosta zręcznościówka o zjeżdżaniu na sankach i biciu rekordów w rozdawaniu prezentów. Wciąga. LINK (Wayback Machine)
Icy Tower (Zręcznościówka) - czyli skacz jak najwyżej. Kto nie grał niech nadrobi, całą grę znamy po dwóch minutach, a legendę warto znać. LINK (Wayback Machine)
Chromatron (logiczna) - wszystkie cztery części to trudne gry logiczne w odbijanie laserów i łączenie kolorów. Pierwsza część niemal dałem radę (jeden poziom mi został) potem czacha mi wyparowała. LINK
Gamma Bros (Shoot em up)- Kooperacyjny shmup, krótki i świetny na sesje ze znajomym. DOWNLOAD STRONA GRY

A wy, macie coś do dodania?


Ostatnio w ramach nudzimisię przeglądam stronę z darmowymi grami (czeską!) i znalazłem tam 2 wymiatacze

MiniDoom2 Link
Ta gra mogłaby lecieć za pieniądze i nikt by się nie dąsał! Platformowy strzelak, z możliwością robienia uników, kilkoma brońmi, masą maszkar, graficznie wypaśny, z wymiatającą, metalową muzą... ahh! Robotę robi tu przede wszystkim projekt poziomów - jest och sporo, ale nie czuć, żeby twórcom kończyły się pomysły, nie ma "jednego sposobu" czy jednej najlepszej broni. Jest stylowe oparcie na klasyce, mamy ikoniczne bronie, przeciwników, rocket jumpy, wszystko z klasą. do tego spora konfigurowalność, 4 tryby gry i 5 poziomów trudności, wybieranych per etap. Ja grałem w trybie arcade i na najwyższym i było "w sam raz". Tryb hardcore, z permanentną śmiercią... może na kiedyś.
Gauge of Rage Link połączenie Hotline Miami z Zombiakami - czy to może być złe? Co prawda nie mamy trybu fabularnego, a suvival na coraz to kolejnych mapach, no ale jest akcja, jest wymagalnośc szybkeigo myślenia i celnych palców, jest  postęp poprzez kupowanie broniek i zmianę ulepszeń. Trochę brakuje balansu - szybko widać, która opcja jest najlepsza - ale kilka0kilkanaście godzin życia mi ta gra ubarwiła.

Odp: Gry Freeware. Darmowe gry na PC
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 08, 2023, 17:53:21 »
Sporo było demek, granych jak pełniaki - Scorched Earth, Ragdoll Masters, chyba też Elasto Mania chodziła jako demo, a nie pełna wersja. Było też może flashówek, pokroju Swords and Sandals 2, 4 części Strategy Defence itp. , choć kiedyś zwykle granych w przeglądarce. Nie chce mi się przypominać tego wszystkiego teraz, najwyżej edytuję posta.
Te powyższe to jednak popierdółki w porównaniu sławetnego Tyriana 2000 - czemu nikt nie wymienił ? Aż się dziwię, że przeszedłem na hardzie z prędkością ustawioną na maksa.

*

Offline Mcin

  • ***
  • 813
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Gry Freeware. Darmowe gry na PC
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 08, 2024, 20:45:12 »