Duck Hunt na TV LCD
Duck Hunt na TV LCD
« dnia: Września 12, 2023, 19:53:43 »
Witam.

Równocześnie z potrzebą zakupu NESa, myślałem o możliwościach zakupu rozwiązania ("Zapper") do gier typu Duck Hunt na TV LCD/LED.  Mam świadomość (i wiedzę dlaczego), stary Zapper nie zadziała.

W sieci były i są przynajmniej kilka rozwiązań, ale żadne chyba nie ok.  Od zappera działającego tylko z PC, po rozwiązania działające z jedną grą tylko (z ok. 30), po kickstarter (nieudany) itp.

Moje pytanie brzmi: czy w 2023 r. coś jest typu Zapper do LCD/LED na rynku?  A jeśli nie ma to czy jest coś w horyzoncie 1-2 lata.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

*

Offline Mcin

  • ***
  • 817
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Duck Hunt na TV LCD
« Odpowiedź #1 dnia: Września 13, 2023, 19:46:23 »
nie i to raczej niemożliwe. o ile "kaczki" korzystały z dosyć prostej metody i ok, mogili jakoś przerobić samą grę, tak chociażby operation wolf sprawdza, w którą linię celujesz i tam szuka celu. Jakbyś nie próbował, rysowania linii tak jak to robi kineskop nie zrobisz na LCD/OLED.
Jedyna chyba opcja to jakaś emulacja i dedykowane urządzenie do emulatora, ale nie wiem, czy takowe istnieją.

*

Online Preki

  • **
  • 432
Odp: Duck Hunt na TV LCD
« Odpowiedź #2 dnia: Września 13, 2023, 20:34:38 »
Wydaje mi się, że prędzej da się zdrutować pistolecik tak, by współgrał z telewizorem CRT 100 Hz niż z LCD czy LED.

Odp: Duck Hunt na TV LCD
« Odpowiedź #3 dnia: Września 18, 2023, 11:14:07 »
nie i to raczej niemożliwe. o ile "kaczki" korzystały z dosyć prostej metody i ok, mogili jakoś przerobić samą grę, tak chociażby operation wolf sprawdza, w którą linię celujesz i tam szuka celu. Jakbyś nie próbował, rysowania linii tak jak to robi kineskop nie zrobisz na LCD/OLED.
Jedyna chyba opcja to jakaś emulacja i dedykowane urządzenie do emulatora, ale nie wiem, czy takowe istnieją.

Owszem, rozwiązania 3rd party HW istnieją i to sporo.  Przynajmniej kilka.  Tylko mają swoje mankamenty a nie wszystkie są ukończone.

Ja pytałem o istniejące rozwiązanie i działające.  Rozumiem że nie doczekaliśmy się jeszcze.  Szkoda.
Nintendo Entertainment System + Everdrive N8 Pro

Odp: Duck Hunt na TV LCD
« Odpowiedź #4 dnia: Października 07, 2023, 20:37:32 »
Oryginalny zapper działa na telewizorach kineskopowych bo
i) obraz wysyłany przez konsolę po kablu chinch, natychmiast jest rysowany przez wiązką elektronów na ekranie (brak opóźnienia)
ii) luminofor w tv świeci na tyle jasno, że fotodioda w pistolecie jest w stanie odróżnić jasny od ciemnego punktu

W telewizorach LCD oba powyższe nie są spełnione, trzeba więc szukać rozwiązania innego.

Pierwszym problemem jest stwierdzenie, w które miejsce na ekranie wskazuje lufa pistoletu.
Zapper możesz zastąpić nawet kijem od szczotki albo patykiem z lasu , do patyka przymocowujesz czujnik magnetyczny (lub np. telefon), następnie "kalibrujesz" patyk, czyli w miejscu, z którego zamierzasz strzelać - wskazujesz lufą na cztery skrajne punkty ekranu (A,B,C,D) , aby czujnik magnetyczny zapisał wartość (x,y,z) dla każdego z czterech punktów

Mając cztery punkty kalibarycjne
A: Xa, Ya, Za
B: Xb, Yb, Zb
C: Xc, Yc, Zc
D: Xd, Yd, Zd
mozna na ich podstawie wyliczyć, w jaki punkt wskazuje pistolet gdy lufa wskazuje gdzieś wewnątrz ekranu (P: Xp ,Yp, Zp)

Tak naprawdę interesuje nas numer linii i pozycja na tej linii:  x0, y0

Urządzenie wpinamy między wyjście wideo konsoli a wejście wideo TV. Urządzenie próbkuje sygnał wideo, gdy natrafi na tą linię obrazu (y0), próbuje w odpowiednim momencie (x0) wskazywany piksel i zwraca jego jasność do konsoli ($4017.D3).

I tyle.





mwk edit:: wybacz Krzysio, ale Twój rysunek jest na tyle epicki, że musiałem go uwiecznić jako awatar 8)
« Ostatnia zmiana: Października 17, 2023, 19:07:22 wysłana przez MWK »


*

Offline Mcin

  • ***
  • 817
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Duck Hunt na TV LCD
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 14, 2024, 14:19:21 »
W sumie ten sindenshop najbardziej obiecujący w kwestii działania na oryginalnej konsoli. na razie PS1 jest wspierany, więc masa klasyków, z time crisis i judge dread na czele, podziała.