pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« dnia: Czerwca 20, 2017, 19:37:11 »
siema ekipa! póki przejdziemy do sedna, najpierw krótki wstęp. w trakcie wyjaśniania Mega Mana 2 (a jestem na prawdę blisko końca) pojawił się problem. otóż na prawdę dobrze mi się gra przerobionym padem od IQ-502 na moim Famicomie (te pady są w chuj wygodne, wbrew obiegowej opinii), aczkolwiek prócz  samego kabla nic nie było w nim wymieniane. no i to się zaczęło objawiać przy decydujących momentach rozgrywki w Rokkumana 2. przyciski nie zawsze reagowały. :(

winowajca był jeden - wyrobione gumki pod przyciskami. zakupiłem zatem nowe gomki od pada SNES-owego (jak nie będą pasować, to sobie wymienię gumki w jednym niegdysiejszej młodości padzie od SNES-a który mi się wala po szafie od ponad dekady). po tygodniowym oczekiwaniu na przesyłkę (opierdalali się równo, przesyłki ekonomiczne zwykle szyb ciej mi przychodziły) i zakupieniu śrubokręta krzyżowego, począłem rozkręcać pada. z pierwszą śrubką poszło całkiem gładko, resta się trzyma równo i ni chu-chu, nie ruszą się.

dnia następnego próbowałem w Castoramie ukratkiem (xD) rozkręcić tego pada śrubokrętami za 50 zeta. znowu nic, jedynie opiłki metalu zostawały na końcówce srubokręta.

następnie kupiłem strzykawkę, igłę i Coca-Colę i postanowiłem odrdzewić śrubki. doopa, mości szlachto! oczywiście, śrubki odstały sobie pół godziny, zanim zacząłem coś robić.

co dalej, co mogę samemu zrobić w takiej sytuacji? bo obawiam się, że jedynie pogorszę sprawę, jeszcze bardzie wyrabiając śruby.

a i jeszcze jedno pytanko. dowiedziałem się od znajomej, haw into odżółknianie obódów do konsol i komputerów (szczególnie szarych i  białych). otóż można je wyczyścić wodą utlenioną w spray'u, którą normalnie używa się do rozjaśniania włosów. gdzie można takie coś kupić? byłem u jednego fryzjera, potem w hurtowni z artykułami fryzjerskimi (sprzedawali też na detal), odesłała mnie baba do Rossmana, bo to ponoć wśród fryzjerskiej braci nieprofesjonalna metoda rozjaśniania włosów. a w Rossmanie? baba mi zaoferowała standardowe H2O2, nie w spray'u.

zapytajcie się swoich drugich połówek, czo? :3 chodzi mi tu głównie o konkretną sieć sklepów z takimi artykułami. bo nie ukrywam, nie chce mi się specjalnie płacić za przesyłkę za coś, co mogę kupić na miejscu w dużym mieście.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2017, 21:36:24 wysłana przez Dred »

*

Offline dziat

  • *****
  • 1172
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 20, 2017, 19:55:19 »
Rozwierć tę śrubkę. Bez jednej i tak go złożysz później.

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 20, 2017, 19:57:59 »
jest ich kilka i z każdą mam ten problem. chyba że rozwiercić i wymienić na identyczne, hmmm...

*

Offline daf

  • *****
  • 1743
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 20, 2017, 20:44:29 »
Miałem ten sam problem. Zalałem pada winem ( :D ) i wszystko zaczęło się lepić. Jedyny ratunek to rozkręcenie pada i wyczyszczenie każdego komponentu, jednak śrubki nie dały za wygraną... Krzyżyki były wyrobione na tyle mocno, że chuj - kupiłem nowego pada.

Mam nadzieję, że pomogłem. ;p

*

Offline dziat

  • *****
  • 1172
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 20, 2017, 20:53:53 »
Rozwiercić i zastosować nowe o większej średnicy - może się udać. Tylko trzeba malutkim wiertłem to zrobić :)

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 20, 2017, 21:31:06 »
Cytuj
Mam nadzieję, że pomogłem. ;p
masz plusika za dobre chęci.
Cytuj
Tylko trzeba malutkim wiertłem to zrobić :)
też właśnie na to wpadłem. pojawił się zaś kolejny problem - brak wiertarki. no nic, poczkam z tym aż do przyjazdu do Pierwszej Stolnicy.

kolejne pytanie - skąd śrubki nowe? też Castorama/Praktiker?

P. S. daf, jakiej marki było wino? xD

*

MaarioS

Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 20, 2017, 23:20:10 »
Nie da rady nawet rozkręcić żadnym płaskim śrubokrętem - o jakiejkolwiek wielkości? Podczas próby rozkręcania spróbuj rozszerzać połówki kontrolera na chama

Do wybielania plastików potrzebujesz wody utlenionej w kremie, najlepiej 12%. Taka jak tu się nada:
http://allegro.pl/stapiz-woda-utleniona-oxydant-krem-3-6-9-12-1l-i6847172656.html

Potrzebujesz jeszcze źródła światła UV czyli albo będziesz wybielać stare kompy grube godziny na zewnątrz i infiltrować pogodę i oby szybciej zabierać to w czasie deszczu, mieć w domu swoją lampę UV albo idąc wypalać się na solarium bierzesz stare kompy do towarzystwa

Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 20, 2017, 23:45:38 »
Próbuj delikatnie wiercić z naciskiem na LEWYCH i małych obrotach (aby śruba się wykręcała podczas wiercenia). Tylko wkrętarka lub wiertarka z regulacją obrotów/kierunku.

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 20, 2017, 23:46:01 »
Cytuj
Potrzebujesz jeszcze źródła światła UV czyli albo będziesz wybielać stare kompy grube godziny na zewnątrz
ile by obudowa potrzebowała godzin na słońcu? dzień starczy?

i jak to ogólnie wygląda - wcieram to w obudowę, wystawiam na słońce i tyle?

z płaskimi szczerze nie próbowałem. pójdę jutro tym razem do Praktikera i sprawdzę. xD



P.S. dziękuję wszystkim za protipy, na prawdę wiele one mi rozjaśniają w głowie. :)

w miarę postępów prac będę się nimi chwalił tutaj w temacie, a może nawet i na zlocie:)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2017, 23:52:08 wysłana przez Dred »

*

MaarioS

Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 21, 2017, 11:59:41 »
http://www.retrofixes.com/2013/10/how-to-clean-whiten-yellowed-plastics.html

Wystarczy pomalować tym plastik, pokryć jakąś przezroczystą folią i wystawić na UV. W zależności od wielkości plastiku, stopnia żółtości, stopnia padania promieni słońca, gęstości słońca, temperatury i milion czynników to jest to podobno średnio cały dzień na słońcu a jak nie pomogło/za mało to trzeba to wydłużyć. Jeżeli masz jakąś dobrą lampę UV i jakieś ciemne pomieszczenie to będzie to znacznie szybciej. Jeżeli to są małe plastiki to możesz wykorzystać np. to:
http://allegro.pl/lampa-uv-do-paznokci-hybrydowych-manicure-36w-i6425394519.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=ZDMyNDk4NDUtMWU2ZC00NTA4LWJhMWUtODdlYWUwZmFmY2MwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=d9f8c209-350b-4ef0-9a41-1e809fdbaf36

Wtedy to wybielanie trwa okolice 1h-3h

Może dam Ci pewne porównanie co do tego- wybielanie na słońcu to jest jak taka trochę zabawa w niewolnika prognozy pogody tak jak trzeba patrzeć na milion czynników. EPROMy jak niektórzy wiedzą trzeba kasować światłem UV. W specjalnej zamkniętej kasowarce z lampą UV kasowanie trwa 10, 20 albo 30 min. Jeżeli się nie skasuje do końca to wystarczy to raz powtórzyć i często cały EPROM jest czysty. Jak jacyś ludzie próbowali kasować to przez słońce UV na zajebistych upałach i słońcu podobno przez 6 miesięcy to żaden za żadną cholerę nie chciał się wykasować do końca. Co prawda plastik to nie jest EPROM ale trochę przybliżone
« Ostatnia zmiana: Czerwca 21, 2017, 12:15:25 wysłana przez MaarioS »

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 21, 2017, 21:51:31 »
MaarioS, ja jestem całkowicie świadom konsekwencji, z którymi może się wiązazać wybielanie plastiku na słońcu. :) wiesz, nie jedno już pranie wywieszałem na balkonie i wiem z czym to się wiążę. i pamiętam nieraz jak się wqrwiałem  powodu niedosuszonego ciucha w jednym miejscu, mimo równego skwaru za oknem.

jeszcze raz dzięki za porady i za linki.

Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 21, 2017, 22:11:44 »
Na zajechane śrubki jest patent - można wykręcać je nakładając kawałek gumki-recepturki na śrubę. Wiele razy stosowałem tą metodę na padach do Famicoma i NESa. A co do gumek pod przyciski - jeżeli SNESowe nie będą kompatybilne, to polecam posmarować stare gumki klejem do naprawy opon rowerowych - usztywni je, a nawet naprawi pęknięcia, jeżeli jakieś są.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2017, 00:32:30 wysłana przez Gustlik »

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 23, 2017, 00:14:03 »
Cytuj
Na zajechane śrubki jest patent - można wykręcać je nakładając kawałek gumki-recepturki na śrubę.
mógłbyś mi powiedzieć Gustlik, jak Ty to dokładnie robisz? wyciąłem maluteńki kawałek gumki-recepturki (próbowałem z różnymi rozmiarami kawałków) i jedyne co pracowało, to śrubokręt rozcierający gumkę. i wyrabiający jeszcze bardziej śrubkę, która ani drgnie.

jeszcze jest kwestia kupna nowych śrubek. na razie tylko wpadłem na pomysł, aby wpaść z wizytą i poprosić o przysługę pana który dorabia klucze hmmm.

obawiam się też troszku tej wiertarki... w sensie moc wiertarki i wielkość śrubek...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2017, 00:15:44 wysłana przez Dred »

Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 25, 2017, 23:42:21 »
mógłbyś mi powiedzieć Gustlik, jak Ty to dokładnie robisz? wyciąłem maluteńki kawałek gumki-recepturki (próbowałem z różnymi rozmiarami kawałków) i jedyne co pracowało, to śrubokręt rozcierający gumkę. i wyrabiający jeszcze bardziej śrubkę, która ani drgnie.
Zazwyczaj płaskim śrubokręcikiem i w miarę grubą recepturką daje radę, no chyba że śrubka jest już doszczętnie zajechana.

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: pomoc przy renowacji pada do IQ-502 - głównie konsultacja
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 09, 2017, 22:22:56 »
dziś z pomocą reseta rozkręciliśmy pada, jak się okazało bez trudu. ;) starczył płaski śrubokręt, tylko kwiestia jego wielkości.

za to pojawił się kolejny problem... gumki totalnie ni w ząb nie pasują! no nic, serdecznie bym prosił o delikatne mordowanie padów  tegorocznej ofiary Rzutu Terminatorem, albowiem prdzydadzą mi się baaaaardzo nowe gumki!

przy okazji, po rozkręceniu okazało się, że same PCB tegoż pada wymaga renowacji. płytka, szczególnie w miejscach styków z gumkami zaczęła korodować... to też może być przyczyna losowego niewyłapywania niektórych moich skoków, wykonywanych przez Rokkumana.

gdybym nie znalazł na zlocie żadnych gumek... pamięta ktoś, jakie gumki siedziały w środku pada od Segi Saturn? bo też kiedyś miałem podobną sytuację jak ta, którą daf opisywał. należy jedynie zamienić wino z ketchupem. xD iiii, z tego co pamiętam, to chyyyba Saturn miał w padzie te same gumki, co i pad OD IQ-502.

jeżeli ktoś tu jest i mógłby mi tą informację potwierdzić/zdementować, by było świetnie. ja będę w okolicach jakiegoś pada saturnowego dopiero w środę. :)

w każdej przygodzie jest oczywiście jakiś morał lub też element pozytywny/edukacyjny. czegoś nowego na pewno się dowiedziałem, a same gumki nie muszą koniecznie wylądować w śmietniku. bowiem, jak już mówiłem, mam też w domq jednego pada od SNES-a, który wymaga resuscytacji.

zaś flakonik gumek recepturek mi się przyda w mym gospodarstwie domowym.... prędzej czy później. xD no i, zaplanowałem przeca na te wakacje odświeżenie paru starych ciuchów. ;) tak, chodzi o tie-dye. :D
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2017, 22:31:57 wysłana przez Dred »