Ulubiona grafika w grach
*

Offline daf

  • *****
  • 1743
Ulubiona grafika w grach
« dnia: Października 23, 2015, 21:34:04 »
Pixelarty w grach NESowych to czasami wielki kawał sztuki. W przypadku niektórych tytułów od razu można zauważyć, że osoby odpowiedzialne za kwestie graficzne zostawiły w nich kawał swojego serducha. Ja od siebie rzucę kilka tytułów, w których grafika bardzo mi się podoba. Zdaję sobie sprawę, że istnieją gry z o wiele lepszymi pikselami niż te wypisane tutaj, jednak moje wybory dotyczą gier, które poznałem dogłębnie - od A, do Z. Znam w nich wszystkie cut-scenki, grafiki tła, postaci... Wszystkie te elementy składają się na ogólną ocenę tego elementu gry. No bo nie ukrywajmy - grafika to bardzo ważna część gier. Mimo, że każdy z nas zgodnie przyzna, że najważniejsza jest grywalność. Kolejność listy losowa.

Pierwszą grą na liście jest Chip'n'Dale 2. Uwielbiam grafikę w tej grze - od animacji wiewiórek, poprzez przeciwników, bossów (przede wszystkim!), tła...  Jest z jednej strony cukierkowo, jak na Rescue Rangers przystało, ale momentami jest również bardzo mrocznie i klimatycznie. Nie użyję stwierdzenia, że jest to mój numer 1 spośród gier 8-bitowych, ale na pewno jest w ścisłej czołówce.




Kolejną pozycją jest Robocop 3. Niby nic takiego, ale jednak fajnie przestawiony jest klimat filmów policyjnych z lat 80. Jest mrocznie i ponuro, a dodatkowo gra posiada interesujące grafiki podczas cut-scenek, które gracz zapamiętuje na długo (świetna scena naprawiania Robocopa). Bardzo podoba mi się także postać tytułowego bohatera, jego animacja oraz uczucie jego "ciężkości". Grając nim mamy świadomość, iż sterujemy kilkunasto-kilogramową konserwą.




Trzecim przeze mnie wyróżnionym jest sam Batman. I kolejny raz mogę napisać, że głównym pozytywnym czynnikiem graficznym jest tutaj mrok. Z tym, że spośród wszystkich wyróżnionych przeze mnie gier, Batman jest mroczny najbardziej - jak na Batmana przystało. Fajne szczegóły tła i postaci oraz oczywiście cut-scenki sprawiają, że Batman zajmuje miejsce w ścisłej czołówce.




Ostatnią wyróżnioną przeze mnie grą jest Little Samson. Jak to napisał onegdaj ś.p. Siudym - gra wygląda jak na konsole 16-bitowe. Dla urozmaicenia napiszę - gra momentami jest bardzo mroczna. Zwłaszcza w ostatnich levelach. Ale te poprzednie również wyglądają ślicznie. A dodając do tego ciekawych przeciwników, bossów (jest moc!) i głównych bohaterów - Little Samson rzeczywiście mógłby śmiało konkurować z grami na Super Nintendo.





Do listy wyróżnionych dopisuję również: Robocco Wars, Ninja Gaiden, Rockman (cała seria), Abadox, Contra, Kirby's Adventure, Little Nemo: Dream Master, Jackal, Raf World, Metalstorm, Kage, Gradius II, Moon Crystal, Shatterhand, Fantastic Adventure of Dizzy, Crisis Force, Super Spy Hunter, Gimmick!

A jakie są Wasze typy?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2015, 20:55:25 wysłana przez daf »

*

Roben

Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #1 dnia: Października 24, 2015, 10:00:55 »
Moon Crystal, Kyatto Ninden Teyandee, Gimmick.

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 29, 2015, 03:21:01 »
jest to piękna gra, bo dzięki niej miałem możliwość zwiedzić cały świat z perspektywy gondoli.

*

Offline Qurek

  • *****
  • 429
Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 29, 2015, 08:32:34 »
... Jak to napisał onegdaj ś.p. Siudym - gra wygląda jak ...

ś.p.  :o - o czymś nie wiem ??

*

MaarioS

Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 29, 2015, 13:16:34 »
W takim razie wychodzi na to, że w niebiosach (czy tam w piekle, nie mam pojęcia) jest dostęp do internetu. To jest bardzo zadowalająca wiadomość ;)

*

SebaSan1981

Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 01, 2015, 07:19:58 »
Dla mnie faworytem pod względem grafiki jest tylko jedna gra: Overlord. Trudna jak diabli ale za sprawą specyficznej grafiki niesamowicie klimatyczna.

[screeny zczezły]  /daf

I choć obecnie zachwycam się grami typu Wiedźmin, Fallout4 czy też Star Wars Battlefront to jednak ta specyficzna ośmiobitowa gra nadal należy do moich faworytek  ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2017, 10:35:01 wysłana przez daf »

*

Offline sjdr

  • *
  • 20
  • Węglojad
Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 01, 2015, 08:52:43 »
ZEN - Intergalactic Ninja !!

https://www.youtube.com/watch?v=f7BBiaVwgUo

Super grafika, kamera z rzutu izometrycznego jak i 2D, non stop akcja, trudni bossowie . Super Giera !
Co ma górnik po śmierci ? Trzy dni wolnego i znów pod ziemie.

*

MaarioS

Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 27, 2016, 00:02:42 »
Dlaczego nikt jeszcze nie wspomniał o grach od Eurocom?? Mam na myśli tutaj głównie 2 tytuły: Magician oraz Jungle Book. Grafika zawsze mnie urzekała w tych grach, niczym realistyczna:


*

Offline PegazusMaster

  • *
  • 47
  • 2000 begin of tworzywogropodobne taśmology
Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 09, 2016, 17:29:34 »
Summer Carnival Recca - Dzika organiczna cybernetyczna grafika. Dla mnie to jest krzyżówka mechanicznych zbrojeń z niewielkimi insektami - tak jawią mi się przeciwnicy. W tej grze większość przeciwników ma charakterystyczne ostre kształty. Kolorystyka jest zrobiona na serio natomiast same tła mimo, że nie wielowarstwowe nadają wiele głębi lokacjom i stanowią obszary etapów, które dosłownie czuć - dopasowano wszystko genialnie. Wygląd bossów jest niesamowity - gigantyczne maszyny złożone z wielu fragmentów. Wygląd bossów w grze jest największą zaletą, a samą potęgę grafiki gierki można odkryć tylko w ruchu - w trakcie gry.  W tej grze nawet ruch przeciwników jest przedłużeniem ich wyglądu  i dopiero w ruchu widać genialność grafiki. Póki co najtrudniejsza gra z zestawienia.
 




Na etapach zachodzą niejednokrotnie efekty specjalne- różnego rodzaju rozmycia - to trzeba zobaczyć w ruchu, aby zrozumieć genialność grafiki SCR.



SUPER SPY HUNTER

Gra dla mnie arcydzieło podobnie jak grafika. Perfekcja wykonania wrogich pojazdów, oraz gigantycznych bossów. Grafika w ruchu wygląda niesamowicie szczególnie kiedy zaczyna się dziać wiele na ekranie.  Bossowie są niszczeni stopniowo - widać jak kolejno degradacji ulegają ich kolejne elementy w trakcie walki. Drobne wybuchy i sytuacje z mniejszymi przeciwnikami w trakcie gry robią również wrażenie. Dla mnie arcydzieło obok SUMMER CARNIVAL RECCA. O ile lokacje w bezruchu miejscami wyglądają po prostu normalnie tak już ich ogrom i zróżnicowanie w ruchu po prostu potrafią zwalać z nóg. Niesamowite wrażenie w ruchu robi również zanimowanie samochodów, które rozwalają się o barierki kiedy wpadają na wylewaną przez nasz pojazd ścieżkę oleju. Grafikę, którą można docenić dopiero w ruchu w trakcie akcji.











Zecydowanie Street Fighter 2010 - Przy użyciu niewielkiej ilości pikseli zachowano realistyczne sylwetki postaci, mnogość wrogów i lokacji. W tej grze lokacje nadal robią na mnie ogromne wrażenie. Każda planeta posiada co najmniej kilka rodzajów grafik, z których została wykonana co oznacza, że w tej grze nawet etapy stanowiące fragmenty planet wyglądają inaczej względem siebie. Tła posiadają głębię, lokacje są zrobione z pomysłami i dosłownie każda wygląda zupełnie inaczej niż poprzednia. Jak dla mnie grafa jest piękna i pełna wyobraźni jak w żadnej innej grze na nesa. W tej grze nawet plansze są w niektórych wypadkach jednocześnie organizmem przeciwników - wyobraźnia poszła w tej grze aż tak daleko. Fantazja w tej grze jest totalnie wykręcona w kosmos. Jako ciekawostkę napiszę, że ukończyłem tę grę ponad 70 razy...


Planeta 1

Planeta 1

Planeta 1






Planeta 2

Planeta 2

Planeta 2

Planeta 3

Planeta 4

Planeta 5
Animacja tego bossa (!)




BATMAN

Gra w pierwszych etapach ma niesamowitą grafikę lokacji - szczególnie to widać w pierwszej lokacji (miasto), oraz w trzeciej (kanały) Sylwetki postaci i wrogów, oraz bossów przez wycieniowanie i odpowiednie kolory robią niesamowite wrażenie podobnie jak mroczne i wycieniowane lokacje.









GRADIUS 2

Perfekcja wykonanych przeciwników i organicznych lokacji ROBI zawsze wrażenie.






ROLLER GAMES

W tej grze wrażeni robi rozmach i otwartość terenów do jazdy na rolkach. Wysypiska śmieci, fragmenty miasta, świątynia. Jak w żadnej innej grze w tych lokacjach czuć wielkość i przestrzeń do poruszania. Uwielbiam grę i jej grafikę - znów można docenić całość w zasadzie dopiero w ruchu.  To jedna z tych gier, która robi piorunujące wrażenie od początku, albo po prostu zostaje obojętną. Dla mnie arcydzieło.










BUCKY O HARRE

Kolejna gra, której grafikę można docenić w ruchu kiedy po ekranie śmiga wiele pocisków, oraz wielowarstwowe tła są scrollowane na oczach gracza.
W tej grze pierwszą cechą jest ogromna szybkość rozgrywki, a drugą zróżnicowanie teł i lokacji i jeszcze raz szybkość rozgrywki i ilość ruchomych obiektów w trakcie gry zwykle pełnych kolorów. W ruchu większość lokacji może wywoływać osłupienie o ile na screenach wyglądają po prostu jak nic specjalnego lub co najwyżej OK.




« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2016, 18:18:06 wysłana przez PegazusMaster »
Regulamin - §21

*

Offline daf

  • *****
  • 1743
Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 01, 2017, 10:33:04 »
Dopisuję do listy grę Robocco Wars. Posiada ona naprawdę świetne tła. Polecam zobaczyć zwłaszcza staż 6 - Starlight Smile. Zawsze mi się buzia cieszy, jak lecę przez ten etap: https://youtu.be/HiZWnCrX7LQ?t=743



Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 01, 2017, 18:47:35 »
Jedną z najładniejszych gier na NES jest moim zdaniem Batman: Return of the Joker.
Bardzo płynna animacja postaci, animowane tła, odpadające "odłamki" niszczonych przedmiotów i bogata paleta wykorzystanych kolorów nadaje drugiemu Batmanowi niesamowity klimat. Po pierwszym odpaleniu opadła mi szczęka, widząc, że takie rzeczy można zrobić na NESie. Mogę śmiało powiedzieć, że Powrót Jokera może pod względem szaty graficznej konkurować z wieloma tytułami na konsole 16-bitowe... chociażby swoimi własnymy portami na SNESa i Mega Drive, które NESowa wersja moim skromnym zdaniem bije na głowę m. in. lepszymi animacjami(!) i mroczniejszym klimatem.

*

Offline daf

  • *****
  • 1743
Odp: Ulubiona grafika w grach
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 10, 2022, 23:41:27 »
Dziś zwróciłem uwagę na to, że bardzo ładnie odwzorowany krajobraz (te odbicia w wodzie) ma gra Airwolf. Zamieszczam screeny z pierwszego levelu, później jest różnie - raz lepiej jak gorzej, podoba mi się jeszcze oprawa etapu lodowego. Jako bonus - ekran "game over" z obaloną Statuą wolności.