[TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
[TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« dnia: Lipca 22, 2016, 11:12:35 »
Panowie,
wczoraj zobaczyliśmy to wspaniałe kompendium gier z Famicoma na kicku i dziś padł taki pomysł, żeby wydać na 10-ty FamiCON oprócz gry, dodatkowo album, na dobrym papierze, w twardej okładce i ładnymi kolorowymi screenami z gier. Myślę, że tematem albumu powinny być nasze ulubione gry.  Podzieliłbym to w ten sposób, że każda z osób, która zechce wejść w ten projekt miałaby dwa sloty: jeden na jakąś rozbudowaną grę, drugi na typowego crapa. Piękne bitmapy okrasilibyśmy tekstami, jakąś ciekawostką, wspomnieniem, argumentacją dlaczego ta gra, dalibyśmy jeszcze małą metryczkę gry (kto wydał, kiedy, może zdjęcie carta). Jedna gra zajmowałaby dwie strony. Cała publikacja podzielona byłaby na trzy sekcje:

I) CRAP GAMES
II) nie wiem jak to nazwać ale o tych grach "pełną gębą"
III) EXTRAS czyli kilka stron z historią FamiCONów, zdjęciami gadżetów, może wywiad z tym pierdolonym Pawłem Bobmarkiem (mamy czas).

Teraz pytanie czy byliby ludzie chętni wejść w to z całą mocą. Nie wiem ile stron miałaby publikacja, wiem że ktoś odpowiedzialny musiałby ją złożyć. Wiem, że przynajmniej te 15-20 osób musiałoby wykazać się tym, że napiszą po dwie krótkie notki o swoich ulubionych grach do obu sekcji. Czy podejmiemy się takiego wyzwania?
Wiadomo, to nie będą tanie rzeczy, pewnie koszt takiego albumu może wynieść z 50-60 zł za egzemplarz - nie wiem, jeśli inna kwota to mnie poprawcie. Moglibyśmy w sumie spróbować nawet na tych croudfundingach spróbować pod koniec prac, bo w sumie co nam by szkodziło?
Będziecie zainteresowani takim pierdolnięciem, że robimy dwie wielkie rzeczy: grę i album jednocześnie?

*

Offline daf

 • *****
 • 1716
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 22, 2016, 11:19:26 »
Moje zdanie znasz. Jak najbardziej chętny jestem na takie wspaniałe graficznie cudeńko. Tym razem (w przeciwieństwie do Pegagruzu), bardziej liczyłaby się forma, niż treść (nie mówię, że Pegagruz miał słabą formę, ale to było czasopismo, a nie album). Ale przecież takie rzeczy też są potrzebne - wszak trzeba nasycić nie tylko duszę, a także oczy. ;)

Dobra, bez głupot - oczywiście chętnie coś napiszę. Jeżeli chodzi o "wydawnictwo", to w chwili obecnej mam znajomego introligatora, który oprawia ładne książki. Nie wiem, jak sytuacja będzie wyglądała za ~2 lata, ale jak nie ten, to inny. ;) Ale jednak wg mnie priorytetem jest gra.

*

Offline dziat

 • *****
 • 1171
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 22, 2016, 11:33:03 »
Wchodzę w to z całą mocą. Chętnie zajmę się dwoma tematami i jedną publicystyką w dziale III (jaką - jeszcze nie wiem. Będę celować w typową ponadczasową publicystykę. Nawet wywiad z Tomelem jako człowiekiem który doświadczył tych dziejów sprzedając kartridże na Pegasusa i którego policja ogołociła z gier po wprowadzeniu ustawy antypirackiej może brzmieć ciekawie jako publicystyka, bądź jej część).

Jeśli chodzi o nazewnictwo działów, myślę że możemy to pokracznie nazwać w ten sposób:
I) SKŁADANKOWE = CRAP GAMES
2) NA JEDNYM KARTRIDŻU = gry "pełną gębą"

To akcentuje przynależność do Pegasusa. Bo wiadomo, że takie rzeczy już były w Stanach o NESie, u nas pomimo podobnej koncepcji, warto tę różnicę podkreślić :)

Damy radę temu pierdolnięciu dwóch rakiet aż do końca - naraz. Bylebyśmy na wejściu zaplanowali termin ostateczny kiedy (i do kogo) ma iść do składu -> druku aby się odbyło. Analogicznie z drugim projektem gry. Jak dopracujemy terminy, dopracujemy w nich kamienie milowe i będziemy mogli jechać na obu projektach mając np. oddawanie kolejnej części prac co dwa tygodnie i zaraz po tym wspólne dzwonienie z raportem z działań.

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 22, 2016, 11:58:52 »
No i doskonale! Super mieć w Was zawsze wsparcie Panowie!
Zanim zajawimy temat do reszty, trzeba jeszcze ustalić kilka ważnych rzeczy.

Dałbym to w takiej kolejności:


1) SPIS TREŚCI (odkąd zaczynają się dane sekcje)
2) WSTĘP
3) CRAP GAMES / SKŁADANKOWE <-- podoba mnie się to rozróżnienie, ale jakoś kulawo brzmi to jeszcze
4) NA JEDNYM KARTRIDŻU  <--- tak jak wyżej, do dopracowania
5) FAMICON HISTORY - dałbym jednak sekcję na 10 stron z materiałami foto, historią zlotów etc
6) PUBLICYSTYKA

Tak bym to widział. Jak objętościowo?
- wstęp - 1 s
- obie sekcje z grami (po 30-40 stron, zależy czy chcemy to zrobić na 15 czy 20 osób - jednak fajnie jakby to fajne zamierzenie poszło, że każdy po jednej grze daje pod każdą z sekcji) czyli łącznie ok. 60-80 stron
- historia zlotów - 10 stron
- publicystyka - niech będzie z 15-18 stron (tu będzie więcej tekstu więc tyle chyba wystarczy).
- plus te strony puste (nie wiem jak to się nazywa), strona z twórcami - 4 strony niech będzie

Łącznie:  113 stron w wersji max, ogólnie można dobić na 120 na równy rachunek.
Album chyba jednak powinien być w A4, to pewnie podnosi koszta, w tym prawie wszystkie strony w kolorze.
Potrzeba nam człowieka co złoży.
Potrzeba nam człowieka, który będzie grafikę działał z tymi grami jakie wskażą nasi przyjaciele (wzorem tego kompendium co wychodzi teraz, pięknie tam to zrobili).
Oprócz tego trzeba się zastanowić nad liczbą słów do opisu każdej gry. Dałbym może jeszcze przy każdej grze taką małą metryczkę (data wydania w Japonii, wydawca, etc) i może jakąś miniaturkę carta od Famicoma. Jedna gra zajmowałaby rozkładówkę.
Zająłbym się gonieniem ludzi do podsyłania mi swoich opisów i samą korektą.
Moglibyśmy jako nagrodę w jakimś konkursie dać właśnie podwójny slot na opis laureata w takiej jubileuszowej publikacji.
Moglibyśmy poprosić pokrzywionego Ruska przechuja, żeby też jeden slot zapełnił.

Datę na zebranie materiałów ustaliłbym wstępnie na maj 2017 - tak żeby mieć już wszystko co napisane. Datę na zakończenie grafik dałbym na grudzień 2017, a potem tylko dopieszczanie szczegółów i skład.*

Offline Krisuroku

 • *
 • 547
 • くりすろく
  • Krisuroku Twitch
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 24, 2016, 13:51:42 »
Jestem jak najbardziej za :) Wiadomo, jaką grę bym wybrał z tych rozbudowanych ;)
Tak więc mnie możecie brać śmiało pod uwagę bo w to wchodzę!!!!!
Nie w tym roku! XD

*

MaarioS

Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 25, 2016, 15:33:00 »
Wchodzę w to. Może działy z grami nazwać CRAP GAMES oraz może SERIOUS GAMES?? Chociaż ciekawe czy ktoś tego nie zinterpretuje tego w stylu, że pierwszy dział oznacza gry których nienawidzimy a drugi to te które lubimy. Rzecz jasna wszystko ma być w języku PL oprócz tych tytułów co nie?? Spytam się jeszcze swojego amerykańca jakie mogą być do tego dobre i odpowiednie synonimy

*

Offline Dred

 • ***
 • 509
 • opos maniak komputerowy
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 25, 2016, 16:40:56 »
czy Donald Duck podpada pod "crap games"? :D

a co do tych większych, to bym musiał się srogo zastanowić.

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 26, 2016, 10:58:36 »
MaarioS, to są bardzo dobre pomysły! Oczywiście publikacja po polsku :)

Myśląc o "crap games" miałem na myśli te gry z Olimpiady Crapów, typowe gry pod score. Wydaje mi się, że taki pięknie wydany przewodniko-album byłby super prezentem na jubileuszowy zlot. No i w końcu.... kto ma im powiedzieć w co zagrać jak nie my?!  ;D

Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 26, 2016, 12:27:30 »
Wchodzę w to! Na pewno opiszę po 1 z gier z serii konkretnych i tych badziewnych. Może również coś pozagrowego, a w tematyce.

Moje sugestie to aby w nazwach rozdziałów nie używać niepolskich słów, wszak to nasza polska publikacja!
Proponuję także utworzyć listę, na której będziemy deklarować kto jakie tytuły opisze coby się nie zdublować z niczym.
Zastanawia mnie kwestia zdjęć/screenshotów. Plan zapewne jest by podłączyć konsolę i na żywo trzaskać screeny wartych uwagi momentów, prawda? Bo jakieś wyszukiwanki z www to będzie lipa kompletna.
Crowdfunding strzałem w 10! Koniecznie!

Btw. http://nintendowire.com/blog/2016/07/22/upcoming-book-details-17-classic-nintendo-games/ zbieżność terminu czy inspiracja?

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 26, 2016, 13:21:41 »
Nielogiczny, temat był zarzucony i krążył wcześniej, ale wydanie tej publikacji wzmogło tylko chęci w nas! Co do grafik  część można trzaskać z TV, można też z emu walnąć ogromne grafiki, takie jak w tej książce, którą podlinkowałeś. Poza tym jakieś zdjęcia boxów, labeli, etc. Możemy i po polsku ponazywać działy, tylko trzeba znaleźć coś co nie będzie kalecznie brzmiało :) Temat z listą i jakimiś wytycznymi niedługo się pewnie pojawi, czekamy żeby się jeszcze więcej osób wypowiedziało :) Super, że jest taki odbiór, taka pamiątka to będzie coś!

*

Offline dziat

 • *****
 • 1171
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 27, 2016, 01:48:09 »
Pomysł ze zbieraniem gier do opisania w jednym miejscu jest bardzo dobry. Myślę że jak wypowie się Zitz w sprawie składu - bo tylko Zitz w to umie - możemy pomyśleć o rozdzieleniu prac według planu Piotrka. Może zamiast skrinów, pocykamy zdjęcia kineskopom z odpaloną grą? Resetowy Neptun byłby idealny. Nie wiem tylko, na ile da się złapać na wyraźnej dotce, daf, Mejs, orientujecie się?

Druk pewnie nie przerośnie naszych możliwości finansowych, toteż z crowdfundingiem bym się wstrzymał. Pewnie że zrobi to dobry szum o nas i przedsięwzięciu, ale wiem też, że nawet jak będziemy takie kompendium wiedzy o Pegasusie wstawić do księgarni, zrobimy to własnymi rękami jeszcze lepiej niż płacąc pieniędzmi które nie są nasze.

*

MaarioS

Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 27, 2016, 12:19:11 »
Inicjatywa dobra, chociaz nie wiem czy to nie jest troche foul start bo na zlot nr 10 mamy cale 2 lata

Moze najlepiej by bylo gdyby kazdy robil screeny po swojemu?? Czy wszystkie maja byc jednolite??

Przejda screeny zlapane bezposrednio z sygnalu AV/RGB z Famicoma przez capture carda?? Pewnie do tego czasu uda mi sie zainwestowac w jakis sensowny capture card :P

O wlasnie, jeszcze taka propozycja- czy ograniczamy sie tylko do jezyka PL czy niekoniecznie?? Czy dobrze by bylo gdyby ktos jeszcze swoje recenzje wstawil przetlumaczone na ENG?? Rzecz jasna kazdy ktory czuje sie na silach, bez wielkiej spiny
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2016, 12:25:44 wysłana przez MaarioS »

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 27, 2016, 13:01:20 »
Publikacja w języku polskim, screenshoty ustandaryzowane, nie jest to falstart, bo chcemy zrobić to konkretnie.
Panowie zacznijmy może w tym momencie dyskusję nad tytułem tej publikacji. Myślę, że też powinna być w języku polskim, może jakieś słowotwórstwo! Biorę po 200 złotych z konta każdej drużyny i słucham Państwa!
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2016, 17:16:33 wysłana przez żur0 »

*

Offline daf

 • *****
 • 1716
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 27, 2016, 18:14:54 »
Ja na razie jeszcze na temat grafik - muszą być ujednolicone i powinny być to grafiki z emulatora - wektory, ostre krawędzie, bez kompresji. Tak jak w albumie, który nas natchnął, no spójrzcie chociażby na tę stronę z SMB2. Takie coś można nazwać "albumem":
https://ksr-ugc.imgix.net/assets/012/447/829/fcafd55cabe2d9454fd832b4acbe0181_original.jpg?w=1536&h=864&fit=fill&bg=FFFFFF&v=1469134459&auto=format&q=92&s=c59a0a42aafd5647302420fa23de0013

Ja również bardzo widziałbym Zitza przy tej robocie, bo gust chłopak ma, a i umiejętności nie mniejsze. Ale to jego wybór, bo to przecież wiele miesięcy systematycznej pracy. Czekam, jaram się, działam (niebawem).

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: [TBA] - Album na 10-lecie FamiCONu
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 27, 2016, 18:21:08 »
Dokładnie tak jak to pisze daf, oczywiście znajdziemy swój autorski środek, nie będziemy kopiować tego albumu z kickstartera, tylko się nim inspirować. Myślę, że będziemy mogli dodać jakieś zdjęcia carta jak mówiłem, jakąś metryczkę, może jakąś krótką ciekawostkę jak to miało miejsce w pismach gejmingowych w tych chmurkach "trivia". Podrzucę jeszcze tylko zdjęcie z albumu o Super Famicomie, tam z kolei postawili na box-arty, my już wiemy, że przyjmiemy obrazki z emulatora.
Nad szatą graficzną będziemy jeszcze baaaardzo dużo dyskutować. No i też czekam jak do pomysłu odniesie się Zitz :)