Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1281
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« dnia: Kwietnia 04, 2020, 18:00:53 »
Temat może i nie merytoryczny, bo jak się pewnie doskonale domyślacie niezwykle trudno w czasach obecnych o rzetelne informacje sprzed 30+ lat, no ale sprawa jest niezwykle interesująca.

Po ostatnich poszukiwaniach trafiłem na jeszcze jeden model konsoli, który zwyczajnie nie mam pojęcia między jakie książki włożyć - podobnie zresztą jak naszego Pegasusa, no ale o tym następnym razem. Mowa tutaj o konsoli obrandowanej identycznie jak wspomniany Pegasus "Family Video Game".Patrząc na samą konsole nie sposób nie dostrzec innych podobieństw - joypady. Tak, są identyczne jak u nas. Podobne reklamówki, pudełko.

Konsola wyszła rzekomo w 2 wersjach, z wbudowanymi 82 i 168 grami. Jeżeli chodzi o tę drugą wersję, to mamy tu podobieństw ciąg dalszy. Wewnątrz "siedzi" nic innego jak nasze 168in1 8)

Jedyna strona zawierająca jakiekolwiek informacje na temat tej tajemniczej konsoli jest już jedną nogą po drugiej stronie internetowego tęczowego mostku. Z tego co możemy wygrzebać to wszystko wskazuje na to, że urządzenie miało te same bebechy co Pegasus - autor tekstu wspomina bowiem o 4 kościach marki "UMC". Niestety nie ma ani słowa o producencie...

>> https://www.oocities.org/s_h_3/nintendo/family/family.htm
>> https://www.oocities.org/s_h_3/nintendo/family/family4.htm


*

Offline lubone

 • **
 • 272
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 04, 2020, 19:17:54 »
MWK, według tej strony:

http://ultimateconsoledatabase.com/famiclones.htm

Konsola występowała pod 3 nazwami:
- Family Game 168
- Family Game TVG 8200
- Texet

Czwarta nazwa to NTVG-82.

Ale tak jak mówisz, strona nie podaje żadnych rzetelnych informacji... Jednak wpisując te nazwy w Googlach praktycznie nie ma żadnych informacji... Znalazłem jedynie filmik chyba angielskich hobbystów, którzy razkminiają konsolę, ale ja przez ten akcent nie przebrnę. Chyba też nic nie wymyślili... Poniżej link:

https://youtu.be/UEwy8nw_z-Y

To naprawdę ciekawe. Niektóre strony opisujące Pegasusa jako markę, podają ze zarówno MT jak IQ są produkcji Micro Genius... Wątpię jednak aby tak było. Nie ma wątpliwości, że MT i powyższe konsole wyjechały z jednej fabryki... Elektronika, opakowania, design. Tylko która to fabryka na Taiwanie? To mi dałeś zagadkę, teraz będę siedział na tych stronach  :D

Tak przy okazji... przeszukując internet trafiłem jeszcze na takiego Pegasusa (Action Set):« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2020, 20:19:03 wysłana przez lubone »

*

Offline Mcin

 • ***
 • 553
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 04, 2020, 21:53:02 »
Texet do dziś zajmuje się importowaniem chińskiego szrotu i wydawaniem pod własną marką...
https://www.texet.com/Jeżeli ta firma faktycznie brała w tym udział, to musiało być dosyć wcześnie, zanim Nintendo nachapało hajsu na pozwy na całym świecie ^^Autor zdjęć z OOcities, sh3, wydaje się być wciąż dostępny przez AtariAge, i deklaruje zamieszkanie koło Manchesteru, siedzimy Texetu. Jak mi tylko konto zatwierdza, spróbuje do niego podbić :)

Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 04, 2020, 22:01:08 »
Patrząc na tą stronę przez portale patrzące wstecz znalazłem wpis, że koleś zrobił update na inną stronę.

Wpisując link nowej strony do Google znalazłem forum, na którym ktoś wspominał trochę inny link z geocities.com, lecz również jakąś inną stronę. Ta dodatkowa strona też nie istniała.. Ale znowu sprawdzając wstecz ta strona została przeniesiona na nowy adres i wtedy znalazłem takie coś xD

http://ultimateconsoledatabase.com/
Podać pomocną dłoń zawsze można

*

Offline lubone

 • **
 • 272
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 05, 2020, 02:18:22 »
MWk, mam taki trop... Zupełnie przypadkowo trafiłem na Twittera z klonami konsol:

https://mobile.twitter.com/bootlegconsoles

Tam przy kilku konsolach podobnych w wykonaniu do naszego MT-777DX i powyższego NTVG - 82 podają producenta z Taiwanu, firmę "NTDec"

Przy jednej z nich podają, cytuję:
"Just found a Famiclone by NTDec (Nintendo Electric Co) 『任天堂電子公司』a company that registered the trademark Nintendo in Taiwan before Nintendo of Japan and sold bootleg games and consoles. In great condition and with the original power supply, too"

Czyli wg twórców bloga była firma na Taiwanie, która jako pierwsza zarejestrowała markę Nintendo (Nintendo Electric Co., NTDec), jeszcze przed japońskim Nintendo... A następnie przez wiele lat produkowała klony konsol oraz pirackie gry.

Cytat z opisu kolejnego klona:
" A famiclone from the infamous NTDEC (Nintendo Electronics Co), who mass produced pirate FC games in Taiwan and even made their own.  Nintendo brought legal action against the company resulting in 24 million and a rebranding to Asder".

Czyli Nintendo w końcu wytoczyło spółce z Taiwanu (która sprzedawała pod nazwą Nintendo Electric Co klony konsol, pirackie gry a nawet tworzyła własne gry) powództwo prawne, w wyniku którego firma musiała zapłacić karę 24 milionów i zmienić nazwę na... Asder. Markę znałem wcześniej szczerze mówiąc tylko z gier... Nie wiedziałem, że wydawali konsole posługując się nazwą Nintendo...

Ukazane na blogu konsole charakteryzują się pisanym charakterystyczną czcionką zwrotem "VIDEO GAME", identyczną jak na naszym MTku i powyższej konsoli, z lekko skrzywionym "V" oraz "A" .

Co więcej, myślę że mając prawa do nazwy, firma mogła umieścić na pierwszych  MT-777DX zwrot "Nintendo Compatible" bez obaw o prawa autorskie.

Ponadto pasuje mi tutaj skrót nazwy NTDec do modelu NTVG-82, gdzie NT to skrót od marki Nintendo Electric Co., VG to oczywiście Video Game, a 82 to liczba gier zapisanych w pamięci.

Wiem, że bawię się trochę w Sherlock'a Holmes'a, ale po tylu latach przy tak śladowych informacjach tylko tyle mogę zrobić. Co myślisz na temat tej teorii? Czy jest coś na rzeczy? :)

Biorąc pod uwagę powyższe dane można założyć, że konsole marki Pegasus były produkowane przez dwie różne firmy na Taiwanie. Myślę, że to bardzo prawdopodobne.

Poniżej załączam zdjęcia czcionek na konsolach NTDec:

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2020, 10:36:11 wysłana przez lubone »

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1281
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 06, 2020, 22:29:35 »
lubone, kurcza, masz rację! Faktycznie te napisy na naklejkach wyglądają bardzo podobnie. Nigdy mi do głowy nie przyszło, żeby popatrzeć na "Fenixa" jak na konsole, która może mieć więcej wspólnego z Naszym Pegasusem, aniżeli "Mały Geniusz Duży Gilop"  8)
Być może dlatego, że jak po raz pierwszy zobaczyłem tę konsolę, to już było kilka lat po Pegasusie, dokładnie dwa lata po mojej I Komunii Św. (1992) kiedy to dostałem swojego szaraka, kolega z bloku na komunię dostał właśnie Fenixa i był to już model jednoukładowy, ale przecież ten model konsolki powstał wcześniej i też z pełnym hardware na pokładzie. Czas, pamięć płatają figle...

O NTDECu masz tutaj obszerne czytadło >> http://contrabanda.eu/ntdec-czyli-spowiedz-tajwanskiej-mafii/
Natomiast tutaj temat rozwojowy, do którego zapraszam >> http://forum.contrabanda.eu/index.php?topic=1105

Dziękuję za garść bardzo ciekawych informacji, dobrze drążysz chłop <pivo>
Tamten filmek co typy mają opisywaną konsolę to widziałem, ale nie mówią tam żadnych konkretów.
A ten biało-czerwony Pegasus to niezły cudak HAHA ale fakt faktem obudowa identiko! Tak to właśnie jest, im bardziej grzebiesz tym więcej pytań zamiast odpowiedzi ;-)

*

Offline lubone

 • **
 • 272
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 07, 2020, 12:45:43 »
Dzięki bardzo za linka do głównej z artykułem o NTDec i coraz to nowe informacje, które zamieszczasz w tematach bezpośrednio i pośrednio związanych z Pegasusem. Bardzo ciekawa lektura, szok że dziś da się dojść do takich informacji. To godziny pracy w tym temacie i kawał dobrej roboty ;) Właśnie takiej archiwalnej dokumentacji brakuje w sprawach konsol Family Video Game. Takiego niezaprzeczalnego dowodu... Niestety problem leży w ustroju panującym wtedy w Polsce i różnicach w obowiązujących procedurach prowadzenia działalności gospodarczej lub wręcz ich braku... Ale nic, pozostajemy czujni i szukamy dalej, może w końcu coś się trafi ;)

PS: Przesyłam kolejny link, cały film o konsoli... Po minutowym intro gdzie pokazana jest inna konsola, koleś opowiada o tym modelu w wersji z czerwonymi napisami. Jest jeden minus, wersja językowa to jakieś esperanto, czy cuś... ;D Nic a nic z tego nie rozumiem... Ale bynajmniej można konsolę obejrzeć z każdej strony... No i możliwe, że można ją było nabyć w krajach latino-języcznych ;) A może ktoś zna hiszpański? ;)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2020, 15:41:48 wysłana przez MWK »

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1281
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 11, 2020, 15:47:14 »
lubone, dokładnie, też wpadłem na ten film jak w temacie obok wkleiłeś inny filmek z inną konsolą od tego gościa 8)
Z tego co wujek google przetłumaczył, to ziomek niewiele o nim opowiada od tej strony, która byłaby dla nas najbardziej interesująca, ale obawiam się, że ten trop, nie zaprowadzi nas daleko. Wystarczy wpisać frazę "Family Game" w wyszukiwarkę. Ameryka Południowa, Argentyna. To wygląda na jakiś lokalny rynek i całe serie konsol tego typu. Froggy i przyjaciele - można by napisać cały artykuł na ten temat...

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


Nie wiem, ale mam spore wątpliwości.
Niemniej jednak napisałem do typa kontrolnie emalię, zobaczymy...

P.S.:: staraj się nie używać koloru czerwonego - ten jest zarezerwowany tylko dla moderacji/administracji :-)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2020, 16:03:35 wysłana przez MWK »

*

Offline lubone

 • **
 • 272
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 14, 2020, 19:29:38 »
Cytuj
Ponadto pasuje mi tutaj skrót nazwy NTDec do modelu NTVG-82, gdzie NT to skrót od marki Nintendo Electric Co., VG to oczywiście Video Game, a 82 to liczba gier zapisanych w pamięci.

MKW, znów zupełnie przypadkowo przy segregowaniu romów z bootlegami wpadłem na ciekawą informację nawiązującą do powyższego... Sprawdzałem listy gier poszczególnych producentów na popularnej stronie o bootlegach, gdzie znalazłem następującą wiadomość odnośnie marki NTDec:

"Other Famicom products:
Powerful 250 in One multicart (1991) (NTDEC)
NT-xx series Famiclones
NTDEC Stick Turbo Jr.; clone of an ASCII product
Asder PC-95
Asder PC-2000"

Przesyłam link do strony:
https://bootleggames.fandom.com/wiki/NTDEC

Nazewnictwo pasuje do powyższej konsoli prawdopodobnie również spokrewnionej z naszym Pegasusem... NT-xx.  Czy inne z konsol marki roszczacej sobie prawa do nazwy Nintendo mogły zaczynać się na MT-xx? To wysoce prawdopodobne. Co więcej, zobacz na tej stronie wszystkim poszczególnym produktom wytwórca nadawał nazwy kodowe wg. wzoru: dwie litery alfabetu, myślik, odpowiednia numeracja. O tym schemacie pisałem już w temacie o MT-777DX (w przypadku MT-777DX, GS-105S, SY-700, AS-102): http://forum.contrabanda.eu/index.php?topic=1105.0

Myślę, że ten trop przybliża nas troszkę do rozwiązania zagadki pochodzenia konsol z serii Family Video Game, Nintendo Compatible, Pegasus... Firma, która bezkarnie, śmiejąc się japończykom w twarz, posługiwał się nazwą Nintendo, również w swojej działalności korzystała z pewnych schematów, które tylko trzeba odpowiednio zidentyfikować. Natomiast bezkresny internet ma jednak swoje granice, ile da się jeszcze wygrzebać? Nie wiem... Kusi mnie, aby przeczesać krzaczaste azjatyckie strony, ale nie wiem czy starczy mi wytrwałości i opanowania nerwa :D Piszcie co myślicie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2020, 20:14:32 wysłana przez lubone »

*

Offline Mcin

 • ***
 • 553
Odp: Family Video Game - NTVG-82 / TVG-168
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 03, 2020, 22:03:52 »
Dokopałem się do pana sh3 na forum AtariAge zapytałem o kilka kwestii związanych z konsola Texet. Oto odpowiedzi.

Zdjęcia konsoli (jedyne, jakie da się znaleźć w sieci) są autora tego pana. Jest on jej posiadaczem od 1999/2000 i ma do dzisiaj "gdzieś na strychu". Zdjęć bebechów konsoli nie ma.
Pan sh3 był już wtedy kolekcjonerem Famiklonów i posiadał ich ponoć dosyć sporo. Mówimy o czasach, kiedy Pegasus był dla mnie jedyną platformą do grania, na długo zanim retro było u nas modne.
Konsola zakupiona była na niedzielnym bazarku w manchesterze, tak samo jak wiele innych klonów. Konsola była używką kupioną od pośrednika. Tego konkretnego bazaru już tam nie ma, więc trop ginie. Zarzucę ten fragment jako cytat, bo ciekawy jest:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

sh3 zarzucił już zbierackie hobby i raczej nie zamierza wracać. Jego dawne strony umarły. famiclone.com istnieje w Wayback Machine tylko w bardzo okrojonej formie. Miał też podstronę na emudreams, ale tego w ogóle nie mogę dokopać.
Na marginesie, całe Emudreams wygląda na bardzo fajną stronę która wzdychała, kiedy ja się dopiero zaczynałem interesować. Ech...

Jakichkolwiek powiązań z faktycznym Texet (brytyjską firmą, która działa trochę jak nasza Manta - chiński szajs pod własnym logo) nie ma.

Czeakm jeszcze, czy uda mu się odrzebać starą listę posiadanych klonów.