TNS-HFC5 i TNS-HFX4 dla grających muzykę na fizycznym sprzęcie (czyli Yerzmyeya)
*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1295
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Daaawno dawno temu, w czasach kiedy jeszcze żyło Famicompo mini ludzie zmuszeni byli słuchać NSF-ów na swoich komputerach. Tylko szczęśliwcy posiadali amerykańskiego PowerPaka, który miał co prawda wbudowanego playera, ale podobno był bardzo biedny i jeśli już funkcjonował, to ograniczał się do odtwarzania utworów skomponowanych wyłącznie z użyciem podstawowego APU.

Mądre japońskie główki jednak nie próżnowały. Przez lata opracowywali swoje rozwiązania tak, aby móc sprzętowo, bezpośrednio z poziomu konsoli, odtwarzać jak najwięcej utworów muzycznych, również tych, wykorzystujących dodatkowe mappery/układy dźwiękowe. Jak można zobaczyć na pewnej stronie tudzież blogu >> http://www2s.biglobe.ne.jp/~tns/ powstała cała seria urządzeń "firmy" TERRA Network System o zgrabnej nazwie kodowej "TNS-HFC". Jednym słowem to były takie Everdrive-y do odpalania muzyki :-)
Chciałem się tutaj ograniczyć do ostatniej wersji urządzenia jakie trafiło do sprzedaży, mianowicie TNS-HFC5, zwyczajnie dlatego, że był najlepszy i najbardziej dopracowany. Oprócz samego playera, który ogarniał całe odtwarzanie NSF-ów, to dodatkowo można było zamontować sobie na płytce malutki ekranik LCD oraz układ Yamahy, który w połączeniu z oprogramowaniem w sposób idealny emulował możliwości muzyczne układu SunSoft 5B (FME-7).

Ekranik był o tyle opcjonalny o ile możliwa była obsługa tego sprzętu bez konieczności podłączania konsoli do telewizora. Na kartę SD wrzucało się bezpośrednio do katalogu głównego pliki NSF. Po włączeniu TNSa i przytrzymaniu przycisku RESET, ten odgrywał pierwszy z nich, a potem po kolei można było je zmieniać przy użyciu joypada. NATOMIAST układzik "YMZ294" był o wiele bardziej pożądany, ponieważ z jego udziałem, to całe cacko naprawdę rozwijało skrzydła, popatrzcie/posłuchajcie tylko co można było zagrać przy jego pomocy:


Co z pozostałymi mapperami? Żeby odtworzyć muzykę, którą napisaliśmy z wykorzystaniem innych układów, należało wyposażyć się dodatkowo w specjalną przelotkę TNS-HFX4. Posiadała ona sloty, w które wpinaliśmy kartridż z odpowiednim hardware i urządzenie samo już dalej robiło swoje. Przykładowo, jeżeli chcieliśmy zagrać coś z VRC7, to wkładaliśmy tam kartridż z takim Lagrange Point, albo jeśli potrzebowaliśmy dodatkowe fale prostokątne, to wkładaliśmy jakiegoś MMC5 od KOEI, jak N163 to wkładaliśmy kartridż od NAMCO, itd.


Tak skompletowany zestaw był niczym małe studio nagrań. Oczywiście potrzebowaliśmy jeszcze skomponować samą muzykę, ale wiadomo, jak się miało narzędzia w ręku, to utalentowany artysta potrafił zrobić z niego odpowiedni użytek ;-)

Tutaj gość fajnie opowiada o całym tym sprzęcie:

W ogóle polecam zapoznać się całym jego kanałem na YouTube, jest tam masę ciekawych rzeczy >> https://www.youtube.com/user/ImATrackMan

No ale po co to wszystko. W chwili obecnej sprzęt ten jest najprawdopodobniej nie do dostania, a jeśli już, to tylko w Japonii za grube tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy Jenów (jeżeli wierzyć temu co tam na stronie, to w chwili sprzedaży sam player kosztował 10~~12 tyś ¥ a gdzie reszta...), a poza tym wraz z premierą nowego Everdrive PRO, dostaliśmy wbudowany odtwarzać z pełną obsługą wszystkich dodatkowych układów. W związku z tym, temat bardziej jako ciekawostka, chociaż wiadomo, że taki koncert na żywo z całym tym TNS-em, ze wszystkimi jego dodatkami i kartridżami robiłby na pewno niesamowite wrażenie 8)

*

Offline sdm

 • **
 • 142
Fajna sprawa. Ja jednak ciągle czekam na jakiś soft umożliwiający konwersje plików muzycznych z ZX Spectrum (oraz inne z AY3) do .NES romu zgodnego z Sunsoft 5B.

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1295
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Scenowiec o ksywie mr287cc, współorganizator ubiegłorocznego CAFe'2019 pracował intensywnie nad jakimś cudownym programem, który robił to, o co pytasz i więcej... niestety... jego kanał na YouTube gdzie były wszystkie przykładowe filmiki poszedł się paść albo go sam skasował.

Efekt był tak doskonały, że nawet sam Pan Yerzmyey pochwalił 8)