Kontroler do Arkanoida
*

Offline Preki

  • **
  • 431
Kontroler do Arkanoida
« dnia: Marca 20, 2020, 18:42:28 »
No więc sobie sprawiłem w/w akcesorium do Famicoma. Czarny, z jednym przyciskiem akcji oraz pokrętłem podłączonym do potencjometra. Od razu przetestowałem nowy nabytek i paletka na ekranie nie jest w stanie przewinąć się do prawej krawędzi ekranu, za to do lewej nie ma problemu. Wiele forów pisze o śrubce do kalibrowania kontrolera, która jednak występuje tylko w kontrolerze dołączanym do Arkanoida II oraz do wersji na NESa. Musi być jednak sposób żeby zrobić to bez tej śrubki. Ktoś coś?

Odp: Kontroler do Arkanoida
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 20, 2020, 19:44:34 »
Potencjometr ma utlenione pole oraz sprężyny stykowe.
Najlepiej wylutować potencjometr, rozebrać i wyczyścić preparatem Kontakt PR(Termo Pasty).
Ewentualnie kupić nowy i wymienić(zachowując wartość rezystancji).

Jeśli możesz przy okazji zrób zdjęcia pcb, a jeśli posiadasz multimetr, to ustal pinout wtyczki względem koloru przewodów wtyczki wewnętrznej.


*

Offline Preki

  • **
  • 431
Odp: Kontroler do Arkanoida
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 20, 2020, 20:11:09 »

Nie wiem do końca jak zdemontować gałkę do której przymocowany jest potencjometr, multimetra też nie posiadam. PCB wygląda jak na zdjęciu, ale nie jest to fotka z mojego kontrolera (nie udało mi się wyciągnąć płytki, potencjometr przeszkadzał właśnie)

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Kontroler do Arkanoida
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 20, 2020, 20:21:10 »
Czy gałka na potencjometrze nie jest na wcisk na trzpieniu? Tak jak np. w potencjometrach sprzętu hifi lub gitarach elektrycznych? Po usunięciu gałki powinno się bez problemu otworzyć obudowę. Tak myślę, nie miałem tego kontrolera więc to tylko przypuszczenia. Wtedy wymiana potencjometra na nowy to już niewielki koszt 😉