Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
*

Offline Mcin

  • ***
  • 813
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 02, 2021, 19:42:18 »
Podbijam stawkę, Tanuki Edition: https://www.geeksline-publishing.com/home/37-nes-anthology-tanuki-edition-9782380170023.html https://www.kickstarter.com/projects/2099439603/nes-famicom-anthology Mam problem z doczytaniem, czym Kickstarterowa wersja Deluxe różni się od dostępnej. Jak niczym w treści, tylko jakością i ozdóbkami, to git.

« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2021, 07:57:44 wysłana przez daf »

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 02, 2021, 20:53:49 »
Info dotyczące francuskiego wydania Tanuki (tłumaczenie przez translator :D):

"Dostępna tylko w przedsprzedaży, wersja Tanuki deLuxe Edition zawiera:

+100 niepublikowanych dodatkowych stron

Tekturowy rękaw kolekcjonerski

Certyfikat autentyczności

Numerowana edycja"

Aczkolwiek wersję angielskie mogą się różnić od francuskich. Dla przykladu francuska Koopa edition liczy 400 stron, a angielska dostępna na Świat Książki 430 stron. Zobaczymy jak odbiorę swój egzemplarz... Napiszę tutaj czy wszystko jest, czy czegoś brakuje.

Pytanie co jest na dodatkowych 100 stronach wersji Tanuki...


*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 02, 2021, 22:52:19 »
Verteks, pamiętam, że swego czasu ziomuś z forum Famicom World, pisał bardzo obszerną i rozbudowaną książkę "Family Bits" traktującą głównie - albo tylko - o wszystkich nielicencjonowanych tytułach jakie kiedykolwiek się ukazały na jakimkolwiek kontynencie. Od początku do końca. Widziałem kiedyś wersję roboczą, no i muszę przyznać, że wyglądało to bardzo imponująco, wszystko skrupulatnie wylistowane, wszystko dokładnie opisane, ze zdjęciami, numerkami, producentami, itd. itd. itd.

Niestety, z tego co obecnie widzę, to albo temat został zarzucony, albo jest realizowany zakulisowo >> https://www.famicomworld.com/forum/index.php?topic=14197

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 03, 2021, 10:08:59 »
Różnice pomiędzy Koopa Edition, a Tanuki Edition.

Koopa:

ZAWARTOŚĆ:
- NES / Famicom: od powstania do emerytury,
- Cała biblioteka oprogramowania - ponad 1400 gier,
- Przeanalizowane gry na Famicom Disk System,
- Wszystkie akcesoria i urządzenia peryferyjne,
- Wszystkie kompilacje,
- Seria „Classic” i wznowienia.

Tanuki:

ZAWARTOŚĆ:

- NES / Famicom: od powstania do emerytury,
- Cała biblioteka oprogramowania - ponad 1400 gier,
- Przeanalizowane gry na Famicom Disk System,
- Gry „posprzedażowe”,
- Gry bez licencji,
- Anulowane gry,
- Edycje kolekcjonerskie,
- Serce sprzętu,
- Wszystkie akcesoria i urządzenia peryferyjne,
- Wszystkie maszyny spin-off, nawet najbardziej nieznane,
- Zaginione pakiety.

Tak więc różnice są spore. Można powiedzieć, że książka podstawowa skupia się na grach, które oficjalnie zostały wydane na NESa i Famicoma oraz oficjalnych akcesoriach i konsolach. Generalnie wersja rozszerzona zawiera dodatkowo informacje o grach nieoficjalnych, niewydanych itp. oraz rozszerzone informacje o sprzęcie.

Jest też spora różnica w cenie: skoro producent wersję Koopa sprzedaje za ok 180 zł, a w Polsce można ją zakupić za 240 zł, to wersja Tanuki sprzedawana przez producenta za ok 320 zł, jeśli w Polsce się w ogóle pojawi to będzie kosztować coś ok 380 zł. Tak więc różnica też spora. Ale myślę, że wydawca dobrze to wymyślił, ponieważ gdyby pojawiła się tylko wersja Tanuki za te prawie cztery stówki to ja bym jej już nie kupił. Przymierzając się do zakupu książki o grach na NESa / Famicoma ustaliłem sobie górną granicę na poziomie 250 zł i gdyby nie to nowe wydawnictwo, to pewnie zakupił bym NES / Famicom: A Visual Compendium... Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać aż zając podrzuci Wielkanocny prezent do paczkomatu ;)

Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 03, 2021, 10:49:33 »
MWK, ja się właśnie zastanawiałem czy któraś z zalinkowanych tutaj książek to nie dzieło fcgamera ale wyjaśniłeś że nie. Szkoda, bo gość z taką wiedzą na pewno by napisał książkę tip-top.

Gry "posprzedażowe" brzmi jak homebrew - jak na 2021 rok to już chyba temat na osobną książkę, tyle tego jest.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 04, 2021, 11:42:59 »
Verteks, temat gier"aftermarket" to szerokie zagadnienie:



Odnośnie antologii, to na różnych stronach podają różne zawartości wersji Tanuki i Koopa... Coś czuję, że dopóki nie przyjdzie egzemplarz to nie dowiemy się co tak naprawdę jest w środku... ::)

*

Offline żur0

  • Administrator
  • *****
  • 960
  • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
    • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 10, 2021, 07:41:06 »

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 10, 2021, 10:52:33 »
"Mistrz Gry" Howard Phillips we własnej osobie? AMAZING!!! Bardzo fajny, komiksowy sposób opowiadania... I te smaczki z pracy w Nintendo... Jako, że w "Wojnach Konsolowych" pokazano przede wszystkim punkt widzenia SEGA, tutaj poznamy historię z punktu widzenia Nintendo... Fajnie, że książka będzie głównie skupiać się na aspekcie gier... A w mniejszym stopniu na podejściu do biznesu i pracy w korporacji... Bo to już mieliśmy właśnie w Wojnach... Czekam i dzięki za info!

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 01, 2021, 00:27:02 »
Cześć.

NES / Famicom Anthology w wersji Koopa to bardzo solidny, wręcz encyklopedyczny opis wszystkich gier, zarówno na NES, jak i Famicom. Książka ma 434 strony. W porównaniu do Nes Encyclopedia, gdzie głównie były opisy gier na NESa, tutaj mamy bardzo długie teksty o historii konsoli i sprzęcie. Widać to także po spisie treści, gdzie wprowadzenie ma kilkadziesiąt stron. Jeśli chodzi o to co najważniejsze, czyli gry, to są wszystkie oficjalne tytuły na NESa i Famicoma  w porządku alfabetycznym. Jeśli któraś gra wyszła na obie konsole, to podawany jest tytuł alternatywny (US lub JP). Ważniejsze tytuły są umieszczone w większych rubrykach z dłuższym opisem. Do tego historia i wszystkie gry na FDS, nieoficjalne tytuły, Classic Series, compilations oraz niewydane gry. Jeśli chodzi o tytuły nieoficjalne to opisanych zostało tylko 40 pozycji, natomiast w Nes Encyclopedia są wszystkie wydane za życia konsoli. Jest to mały minus. No i Mcin w drugiej części spisu treści jest wykaz tego co znalazło się dodatkowo w wersji Tanuka... Wydaje się, że będzie to część bardziej opisowa niż encyklopedyczna, ale zawarte są tam największe smaczki dotyczące konsol... Minusy... Hmmm... No może to, że wielkość czcionki w wykazach jest dość mała... Widać, że ogromna ilość materiału musiała się zmieścić na określone liczbie stron. Ale generalnie jest to chyba na ten moment najbardziej kompletne kompendium gier na NES / Famicom. Jestem zadowolony z zakupu! Poniżej załączam przykładowe zdjęcia z różnych stron książki:



















Niektóre gry w Antologii są oznaczone dodatkowym piktogramem mającym pomóc w rozpoznaniu z jakim tytułem mamy do czynienia. Pierwszy piktogram to gwiazda, którym oznaczone są najważniejsze gry, najbardziej znane, o najwyższej popularności, grywalności itp. Drugi piktogram to serce. Zostały nim oznaczone tytuły bardzo dobre, bardzo grywalne, obok których nie można przejść obojętnie, jednak mniej znane, nie tak wypromowane, jak te oznaczone gwiazdą. Trzeci piktogram to czaszka. Oznaczone tym symbolem zostały najsłabsze, najmniej grywalne tytuły, a piktogram to dla czytelnika znak ostrzegawczy! Ponadto są też rubryki z ciemnoszarym tłem i dodatkowym, jasnym tekstem na dole. W ten sposób oznaczono gry, które zostały wydane w kilku regionach, a wydania te się różniły między sobą. Dla przykładu, jeśli gra została wydana zarówno w US i JP, a wydania te różniły się np. główną postacią (jak Shatterhand) to informacja o tym znajdzie się na dole rubryki, białą czcionką. Poniżej przesyłam fotki z piktogramami:







Pozdro!
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2021, 06:45:50 wysłana przez lubone »

*

Offline Mcin

  • ***
  • 813
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwca 21, 2021, 20:54:59 »
Nasz ulubiony "Przemieszczeni Gracze" wydał ostatnio nowy filmik, bez NESa, ale nie ma co płakać...Całość o przetwarzaniu obrazu w Atari 2600, w dużej mierze bazuje na TEJ Książce
coś typu "proszę brać moje piniążki i wysyłać mi czytanko"?


*

Offline Mcin

  • ***
  • 813
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #25 dnia: Września 06, 2021, 19:45:02 »
Przyjaciele z RnG wypuścili przegląd oublikacji o NESie: http://www.retronagazie.eu/gracz-czyta-przeglad-ksiazek-o-nes-ie/

*

Offline yojc

  • **
  • 108
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 14, 2022, 16:16:24 »
Kupiłem jakiś czas temu pokazywane wyżej NES/Famicom Anthology od Geeks-Line, przy okazji kupując też książki z tej serii o SNES oraz Turbografx-16/PC-Engine. Głównie chciałem przejrzeć spis gier na te platformy, żeby zobaczyć co ciekawego jeszcze można ograć - a dodatkowe sekcje o historii, etc. stanowią bardzo fajny bonus.
Generalnie jest to bardzo fajna lektura, ale idealnie nie jest. Jak na kompendium, które stawia mocno na oprawę wizualną, to do jakości obrazków zdecydowanie się nie przyłożyli. O ile np. zdjęcia konsol może jakoś przeboleję, że nie dali w najlepszej możliwej jakości (może jakieś względy licencyjne? ewidentnie jest sporo zdjęć wziętych z np. Wikipedii, ale wydrukowanych w gorszej rozdzielczości niż oryginały)... ale kwestia screenów z gier (czyli gros zawartości książek) to już niestety czyste olewactwo. Strasznie to boli, jak pokazują screeny mające stanowić wizytówkę danej gry, a te biją po oczach artefaktami JPEGowymi, rozmazanymi pikselami, a w paru przypadkach nawet filtrami typu HQ2x... Za tyle pieniędzy jednak bym oczekiwał krystalicznie czystych screenów z emulatorów, a nie czegoś, co momentami wygląda jak zbieranina losowych screenów z Google, tudzież screenshotów z YouTube. (i wcale tu nie przesadzam, znalazłem screena na którym widać odtwarzacz YT).

Mimo, że nie odbiera to nic warstwie merytorycznej tych antologii (bo tutaj się wiele nie mogę przyczepić, no chyba że uwzględnić pomylone screeny - tych parę jest), to jednak negatywnie wpływa na odbiór całości, szczególnie przy tej cenie. Jeśli ktoś chciałby te książki głównie żeby nacieszyć oczy starymi grami, to miałbym trochę wątpliwości co do tego, czy można polecić. Sam mimo wszystko zgarnę jeszcze edycję Mega Drive (jak przetłumaczą na angielski), bo lektura jest dobra. Niestety nie liczę, że poprawią to na co narzekam, bo wszystkie trzy księgi (NES, SNES, PCE) które posiadam mają dokładnie te same wady.
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2022, 16:19:25 wysłana przez yojc »

*

Offline Mcin

  • ***
  • 813
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 02, 2022, 11:31:24 »

żeby nie zgineło - mamy w polsce małe wydawnictwo, specjalizujące się w wydawaniu książek o historii gier:
https://wydawnictwoopenbeta.pl/pl/c/Ksiazki-papierowe/16


Na razie 5 pozycji, bez zainteresowania pewnie zdechnie, z zainteresowaniem... kto wie, może opublikują "jak Roben crackował hassła na netbooku?"

Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #28 dnia: Lipca 05, 2023, 08:43:35 »
Tak dla odświeżenia wątku - coś spoza Famicoma (tak, Famicom to moja druga miłość. Pierwsza to Atari).
- Once Upon Atari: How I made history by killing an industry  (moim zdaniem świetna)
- Breakout: How Atari 8-Bit Computers Defined a Generation
- Atari: Business is fun (ta jest dość... obszerna i sporo "gadania" o ludziach itp. ale pokazuje nieco inną perspektywę

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Biblioteka Gracza - książki powiązane z grami video.
« Odpowiedź #29 dnia: Lipca 05, 2023, 17:48:21 »
O! Fajnie, że odświeżyłeś temat, wszak ja, jakiś czas temu, nabyłem (w końcu) encyklopedię tajwańsko-piracką od kolegi fcgamer z famicomworld 8)
Bardzo zacna kniżka.