Instrumentalna Muzyka (nie chiptune) - na NES (A Winner Is You/You Are Error)
*

Offline Mcin

  • ***
  • 828
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
8-bit music power jest fajne, ale to co dziś doczytałem... no nie daje mi spokoju.

Mamy rok 2016. Sergio Elissandre, muzyk, multiinstrumentalista, wypuścił album zawierający aranżacje klasycznych kompozycji z NES, poza standardowymi CD i plikiem do ściągnięcia udostępnił też wersje na kasecie magnetofonowej i... kartridżu. Przy czym nie mówimy tu przeportowaniu muzyki na chiptune - to pełnoprawna, "strumieniowa" wersja instrumentalnych aranżacji wykorzystująca 7-bitowy PCM dostępny w Nesie. I jak zerkniemy, jak to się odbyło, zaczyna się robić ciekawie - w projekt zaangażowany jest RetroUSB, jako projektant hardware, oraz znany z HEOH demo Shiru od strony programistycznej, czyli śmietanka scenowych techników. Album nie wykorzystuje dodatkowych układów na kartridżu do generowania obliczeń i dźwięku - to po prostu duży UnROM zajmujący się przełączaniem 4096 16-kilobajtowych banków pamięci. I o ile można się zżymać, że to te same, przedymane 1000 razy przeboje, że to "tylko" PCM i "Tylko" duży ROM, to trzeba przyznać, że to osiągnięcie i tak jedyne w swoim rodzaju. Jest jednak jedno "ale"... album udostępnia możliwość pauzowania, przyśpieszania, spowalniania i przewijania muzyki, co daje efekt podobny d  działań na magnetofonie - A to już jest czaderskie i nie przypominam sobie, żebym widział wcześniej coś takiego.

W tym roku to samo trio wzięło się za prace nad drugim albumem, "You Are Error", przy czym zawiesili sami sobie poprzeczkę znacznie wyżej. Nie tylko kartridż ma zawierać 6 nowych utworów, składających się na około 10 minut muzyki, ale także zawierać wizualizacje w. formie. płynnego. teledysku. a wyglądać ma to mniej-więcej tak:
https://www.youtube.com/watch?v=MtgfR1ooDbE
Także rozmiar romu rozmiarem, ale przypomnijmy - mówimy o tym samym PCM, które mocno obciąża CPU i standardowo w grach było zarezerwowane dla cutscenek, żeby nie rwać animacji... albo ją rwało, jak w Battletoads. No ale jak widać da się połączyć to z animacją o większej szczegółowości niż "referencyjne" Bad Apple w 15 lub 12.5 klatkach na sekundę. Rozjazd stąd, ze kartridż zawiera od razu wersje PAL i NTSC i potrafi rozpoznać, który system jest użyty.
Także nawet jeśli skończy się na nagraniu ziomka z gitarą, ja się jaram. Jedyny minus to Brak wersji na Famicoma, ale przejściówki są dla ludzi.

A jakby mózgotrzepu było mało, Shiru, po rosyjsku i angielsku, przybliżył na swym blogu całą "magię" stojącą za obiema produkcjami. Wszystko opisane przejrzyście i z klasą, ale poziom sztuczek potrafi być sporo bardziej skomplikowany niż ten opisywany w "Displaced Gamers"

Zamówienie na You Are Error składamy tu, dostawa przewidziana w marcu
Poprzedni Album do kupienia na RetroUSB
I trzymajcie mnie, bo choć cena sroga, to kusi kupić...

Na deser więcej linków:
Kickstarter "You Are Error"
Strona główna Sergio
Bandcamp
Youtube
Strona główna Shiru
Mapper użyty w obu albumach
"The Winner is You" pojawia się w GR8NES Rosmecie, ale ani Mesen, ani FCEUX nie łykają go, o Everdrivie też możecie zapomnieć na razie.