Newsy z demosceny NES/Famicom
*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 16, 2018, 20:33:20 »
Cytuj
Ogólnie to teraz mogliby spokojnie całego NESa od nowa "zalegalizować" i oficjalnie sprzedawać od nowa skoro dosłownie cały świat znowu gra na tych pegazusach i widać co się dzieje
już to zrobili, masz NES Mini. a nowiutkie klony Famicoma są produkowane praktycznie bez przerwy od lat. nawet są takie w 100% robione na scalakach.

jest popyt, są i gry. assburgerowi kolekcjonerzy z USA kupią wszystko, bez względu na jakość. wszak ich kolekcje muszą być kompletne

z jeszcze 7-8 lat temu było na devowo-wydawniczej scenie (rynku?) NES i ogólnie gier retro tak, że jak jakaś nowa gra wychodziła toto był absolutny rigcz, z pietyzmem dopracowywany. kompletnie nie żałuję pieniędzy które wydałem na Battle Kida i jednocześnie żałuję, że nie kupiłem sb Beggar Prince'a albo Blue Almanac od Super Fighter Team na Mega Drive'a. te przedsięwzięcia Super Fighter Team to serio było coś więcej niż tylko przeprogramowanie i przetłumaczenie Japan/Taiwan-only gier.
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2018, 21:04:04 wysłana przez Dred »

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 14, 2018, 17:55:52 »
Tak jak doskonale Was rozumiem, bo jestem podobnego zdania, to staram się zrozumieć również i tę drugą stronę (tą). Nie każdy "wydawca" jest w stanie sobie pozwolić na produkcję kartridży (w taki lub inny sposób, już nawet nie o to mi chodzi) i potem sprzedaż tudzież produkowanie "na bieżąco", dlatego też  tu z pomocą przychodzą takie kickstarterowe platformy i dobrze, to prawdziwa wolność, każdy z nas może wydać gre jeśli tylko znajdą sie zainteresowani aby ją kupić, a Ci (ja, Ty, my, Wy, ktokolwiek) również ma pełną wolność, bo albo kupuje/wspiera, albo nie daje jebania. Proste. Jedyny minus tego typu akcji jest fakt, że jak tylko kampania znika, to znika również i gra... Niestety. Dlatego tutaj tak ogromny ukłon w stronę autora gry Lizard, który sprzedaje również plik .nes, w ten sposób gra będzie (prawdopodobnie) zawsze dostępna do zakupu.

*

Offline Mejs

  • *
  • 249
  • # Joint ROM System #
Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 19, 2018, 12:51:12 »
Super, pierwsze skojarzenie to oczywiście Berserk i jak zwykle poziom trudności wywindowany.

*

MaarioS

Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 04, 2018, 20:57:13 »
Dlaczego nikt nigdy nie wspomniał o tym??
https://www.youtube.com/watch?v=pMTvC7zcwag

*

Offline Preki

  • **
  • 431
Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 05, 2018, 09:38:52 »
Już widzę te rozp***lone z nerwów pady :D Ta gra to czyste zło.

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 12, 2018, 02:22:47 »
HA, jakieś przekozaki z Hiszpani wzięli się za Shadow of the Beast na NES >> https://www.elotrolado.net/hilo_homebrew-nes-shadow-of-the-beast-demo-tecnica_2282337
Wygląda to cudnie!
Ciekawe czy będzie z tego jakiś konkret czy "rozejdzie się po kościach"...

*

siudym

Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 27, 2018, 11:51:59 »
Demko, ktore ostatnio zrobilem - dla chetnych do potestowania, najlepiej na konsoli :)

UXROM / UNROM-512:

https://dl.dropboxusercontent.com/s/djbd2ra2152oo99/untitled_demo.nes

Wersja UOROM:  (do testow, bo wiem, ze krzysiocart nie odpala wersji 512KB)

https://dl.dropboxusercontent.com/s/gway6xi73huzoqq/untitled_demo_uorom.nes


Co do SotB na NES,
Cytat autora z forum nesdev:

Cytuj
This is just a technical / graphic demonstration.

I do not have enough capacity or knowledge to make the whole game.

Having an engine that makes me scroll simply is almost impossible for me. Imagine making an engine that contemplates multi-directional scroll.

I have been playing with the MMC3. I can split the screen into pieces to simulate parallax, I can even play to change CHR banks partially, and little else.

W sumie to te demko bylo wynikiem jakiegos rozmyslania na temat jakby wygladal SotB na NES.
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2018, 09:44:04 wysłana przez siudym »

*

Offline Mejs

  • *
  • 249
  • # Joint ROM System #
Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 28, 2018, 16:46:49 »
Coś pięknego.  Bardzo mocno to demo przypomina mi GameBoyowe przygodówki takie jak Link's Awakening, Tabaluga czy Conker. Trochę pobłądziłem, przemacałem ściany  i zabiłem wszystko co da się zabić ale niestety nie ma więcej jak 9 ekranów, czy się mylę? I jeśli mogę coś zasugerować to klatki nieśmiertelności/odepchnięcie gdy przeciwnik nas uderzy. Liczę na pełną wersję wypełnioną sekretami po brzegi  ;D

*

MaarioS

Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #23 dnia: Maja 28, 2018, 17:34:41 »
Hej, to jest serio bardzo dobre i kompletnie grywalne i dobre do grania. Takiego czegoś jak jedna z najlepszych gier z gejboja czyli Zelda Link's Awakening właśnie mi brakowało jeszcze na NES. Nawet te demo jest bardzo dobre i grywalne, mimo że niektóre rzeczy jak np. rutyny z atakowaniem przeciwników powinny funkcjonować trochę inaczej ale to kwestie dopracowania. Jeżeli całą resztę gier bym wywalił w śmietnik to tak naprawdę to jest jeden z jedynych "hombrju" na NES jaki mi się od razu spodobał zaraz po Super Bat Puncher, naprawdę czekam na pełną wersję tego. Takie coś spokojnie by się nadawało na jakiś "gigstarter NES"

P.S. Dlaczego taki prosty kod krótkiej gry zajmuje aż 512KB i wymaga zmodyfikowanego mappera UNROM??

*

siudym

Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #24 dnia: Maja 28, 2018, 22:25:40 »
Trochę pobłądziłem, przemacałem ściany  i zabiłem wszystko co da się zabić ale niestety nie ma więcej jak 9 ekranów, czy się mylę?

Zebrałeś grzybka?  ;) Jest 10 ekranów, ale aby wejść w ten ostatni bez grzyba nie da rady, ale ogólnie to proste demko bez rozplanowania. Ogólnie rozmiar bohatera bedzie mial spore znaczenie, trzeba bedzie sporo kombinowac z wielkoscia (dodatkowo uwzgledniac bezbronnosc malego hero).

P.S. Dlaczego taki prosty kod krótkiej gry zajmuje aż 512KB i wymaga zmodyfikowanego mappera UNROM??

Nie umiem kompresować danych.  Mapek ma być 128 + ile wlezie sekretów. Niestety w 256KB nie upakuje. Każda mapka to nieskompresowany ekran, ustawienia enemies, pewne update itd itd.

Tak wogole odpalales to na UNROM-512 sprzetowo? Niestety nie mam takiego karta, nie mam weny na razie sklecic :/
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2018, 22:28:10 wysłana przez siudym »

*

Offline Mejs

  • *
  • 249
  • # Joint ROM System #
Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #25 dnia: Maja 29, 2018, 15:19:30 »
Trochę pobłądziłem, przemacałem ściany  i zabiłem wszystko co da się zabić ale niestety nie ma więcej jak 9 ekranów, czy się mylę?

Zebrałeś grzybka?  ;) Jest 10 ekranów, ale aby wejść w ten ostatni bez grzyba nie da rady, ale ogólnie to proste demko bez rozplanowania. Ogólnie rozmiar bohatera bedzie mial spore znaczenie, trzeba bedzie sporo kombinowac z wielkoscia (dodatkowo uwzgledniac bezbronnosc malego hero).

Znalazłem tylko jedną szparę w którą da się wcisnąć małym i prowadzi ona do gwiazdki, jak opuszczam ekran z prawej to wracam do tego samego. W każdym bądź razie mam wielką nadzieję że gra zostanie ukończona i tak jak Maarios powiedział, przebija to lwią część projektów z kopzaczynacza.




Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #26 dnia: Maja 29, 2018, 21:36:27 »
Ekran tytułowy to też jedna z części mapy, no nieźle. Jeszcze lepsze jest to, że ma kolizje. Jak już padło porównanie do Link's Awakening - nie ma zgliczowanego świata, wyszedłem za mapę ale gra była mądrzejsza i wiedziała że nie powinienem się tam znaleźć.

Pochodziłem, przeszedłem, wyzbierałem co się dało i uważam iż jest ok. Nie odczuwam frajdy z używania miecza, bo na razie nic ono nie daję i jest on nieefektywny, lecz rozumiem że to mini demonstracja.

Nie umiem kompresować danych.  Mapek ma być 128 + ile wlezie sekretów. Niestety w 256KB nie upakuje. Każda mapka to nieskompresowany ekran, ustawienia enemies, pewne update itd itd.
Nametable bez kompresji to faktycznie "czarne pamięciowe dziury". RLE (Run-length encoding) to koncepcyjnie prosta a zarazem skuteczna metoda kompresji - przy tym "otoczeniu" co jest w grze to myślę, że skompresowane dane zajęłyby z 50% miejsca mniej conajmniej. Jak się interesowałem tematem to już były narzędzia które generowały nametable od razu skompresowane w RLE, tylko (albo aż, jest dużo dbania o detale w takim podprogramie ale warto) trzeba było napisać kawałek kodu do dekompresji - może w 2018 już i kod można kopiujwkleić.

*

siudym

Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #27 dnia: Maja 29, 2018, 22:36:00 »
Ekran tytułowy to też jedna z części mapy, no nieźle

To nie jest czesc mapy. Zwyczajnie tam sie konczy demko. Akurat kod informacji o nastepnej mapce ma zapisane 0, a jako 0 jest ekran startowy i tam wyladowal hero. A kolizja jest bo zostala w ram z poprzedniej mapki.
Taki blad moglem ustawic aby sie resetowala.

No demko jak demko jak cos wymysle ciekawego to moze cos wyjdzie, a jak nie to bedzie kolejny nieukonczony kod.

Male update takze poprzednie demka:
https://dl.dropboxusercontent.com/s/fb9lf4vspln2dnt/bomber_unrom_new.nes
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2018, 17:06:32 wysłana przez siudym »

Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #28 dnia: Maja 31, 2018, 11:22:41 »
Rozumiem wszystko oprócz "resetowania" - jeśli masz na myśli ponowne uruchomienie gry po przejściu jej poprzez wciśnięcie start no to nie działa mi to. Zasugerowałem się tym, że jak trafiam na ekran tytułowy bo wychodzę poza wyznaczony obszar 3x3 to pod selectem mam dostępną mapę.

*

siudym

Odp: Newsy z demosceny NES/Famicom
« Odpowiedź #29 dnia: Maja 31, 2018, 13:42:52 »
Pisales, ze nawet ekran startowy ma kolizje, a ja odpisalem, ze to zwyczajnie maly blad. Moglem ustawic aby po wejsciu w nieistniejaca mapke gra sie resetowala. Blad powoduje, ze jak wejdziemy w prawo bohater pojawia sie na ekranie startowym.

ROM (ten sam link) ma kilka zmian. Wywalilem sprites jako znaczniki z pause/map  - teraz wszystkie informacje sa elementami BGR.  Taka kosmetyka zmian ogolnie. Nie mam pomyslu na rozgrywke, wiec projekt bedzie stal az wpadne na cos ciekawego (wiadomo, zawsze cos rodzi sie w glowie z czasem niespodziewanie).
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2018, 13:47:20 wysłana przez siudym »