FAQ Pegasus - Czyli możliwe usterki konsoli oraz naprawy
*

Roben

FAQ Pegasus - Czyli możliwe usterki konsoli oraz naprawy
« dnia: Stycznia 11, 2020, 14:15:25 »
Daje tu zbiorczy wątek w którym będziemy opisywać problemy związane z konsolą oraz akcesoriami.
Każdy z nas będzie mógł dodać post w którym opisze problem oraz instrukcje usunięcia usterki.


1. Konsola nie działa, podłączyłem go do zasilacza ze złą polaryzacją.

Zazwyczaj tak się dzieje kiedy nieuważnie podepniemy zasilacz ze złą polaryzacją (w Europie mamy standard urządzeń gdzie minus mamy po zewnętrznej stronie wtyczki)
Konsole Famicom oraz różne ich Famiklony są produkowane w standardach azjatyckich, więc minus zawsze jest w środku (chyba że istnieją jakieś inne konsole które mają standard Europejski więc jeśli się mylę proszę mnie poprawić).


Usterka ta powoduje zwarcie, jeżeli konsola się nie załączyła/dioda się nie świeci/nie reaguje znaczy to że wina jest po stronie zasilacza. Nie polecam też żeby zasilacz był podłączony w złej polaryzacji dłuższą chwile, ponieważ zwarcie może uszkodzić resztę elementów na płycie głównej takie jak układy scalone bądź NOAC (Nes on a chip, czyli gluty) co przez niemożność ingerencji płyta idzie do kosza. Zazwyczaj przy złym podłączeniu uszkodzeniu ulegają Stabilizator napięcia 7805 bądź kondensatory elektrolityczne.


Podłączyłem zasilacz ze złą polaryzacją, czo robicz jak żyć?

Należy sprawdzić stan konsoli, należy ją otworzyć i sprawdzić czy kondensatory są sprawne oraz zobaczyć stabilizator. Przed wymianą upewnij się ze nie robisz tego na darmo, podłączając zasilacz z poprawną polaryzacją (miałem podobny przypadek z terminatorem gdy podpiąłem zasilacz od NESa, lecz tam z dymem poszedł rezystor) i zobaczyć czy konsola odpala. Jeżeli nie, należy wymienić wszystkie kondensatory na taką samą wartość jakie były oryginalnie wlutowane do układu zasilania oraz stabilizator napięcia, czyli 3 nóżkowy układ przy układzie zasilania przymocowany do radiatora:
Po wymianie kondensatorów i stabilizatora konsola powinna działać, z naciskiem na powinna, ponieważ jak pisałem wyżej, zwarcie mogło przejść na układy na płycie głównej. Jeżeli konsola uruchamia się normalnie po wymianie, konsola jest sprawna, i możesz się cieszyć swoim Pegasusem/Famicomem.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2020, 14:17:37 wysłana przez Roben »