Game Boy Light vs Game Boy Pocket + podświetlenie
*

Online yojc

  • **
  • 108
Game Boy Light vs Game Boy Pocket + podświetlenie
« dnia: Lipca 26, 2018, 13:47:41 »
Witam!

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zakup klasycznego Game Boya. Nie powiem - zawsze mnie trochę fascynowała idea gier na czarnobiałym ekranie, a z GB nigdy nie było mi dane skorzystać. Wypadałoby w końcu nadrobić zaległości ;)

Sprawa jest prosta - zależy mi na tym, by sprzęt był praktyczny i nadawał się do zwykłego użytku w plenerze (podróż pociągiem, i tak dalej). Stąd na wstępie odrzucam oryginalnego GB (DMG) ze względu na mniej czytelny ekran. Podświetlenie również wydaje mi się wymogiem do komfortowej gry.

Zostają więc na placu boju dwie opcje:
- Game Boy Pocket. Widzę, że całkiem łatwy do dostania w Polsce w dość rozsądnych cenach, tylko z tematem podświetlenia trzeba by się było pewnie zmierzyć samemu. Nie wiem, ile z tym będzie roboty, ile to będzie kosztowało ekstra, i jak to wpłynie na czas pracy na baterii.
- Game Boy Light. Nie mam co liczyć chyba na dostanie go w Polsce, więc pozostaje sprowadzenie z eBaya. Na pewno droższa opcja, ale z drugiej strony - przemawia do mnie fabryczne montowane podświetlenie (mniej zabawy dla mnie), jak również baterie AA (dłuższy czas pracy).

Na jednej ze stron wyczytałem, jakoby w Lighcie ekran był nieco mniej czytelny niż w zwykłym Pockecie - ktoś może potwierdzić?
I domyślam się, że w żadnym z tych przypadków nie mam się co nastawiać na super obraz (szczególnie w ruchu), jestem tego świadomy.

Na pewno nie chcę:
- GBC/GBA/itd. Jedyny powód dla którego rozważam w ogóle zakup jest monochromatyczny ekran. Zresztą - te parę gier z GBC co mnie interesuje (Pokemony G/S, Tetris DX, itp.) z tego co czytam działają na GB.
- wszelakich klonów czy podróbek. Jak już wydawać kasę to porządnie, żeby mieć "real deal". Zresztą jak coś to mam PSP z emulatorami...

No i teraz pozostaje pytanie... co zrobić? Zdecydować się na Pocket i kombinować z dołożeniem podświetlenia (które w sumie pewnie będzie lepiej działać, niż stara technologia z Lighta), czy może jednak zdecydować się na tego Light?

Na eBayu wpadła mi w oko m.in. taka akcja z Lightem:
https://www.ebay.com/itm/Nintendo-Game-Boy-Light-Silver-Working-Good-condition-Japan-Import/123231391997?epid=112256921&hash=item1cb129d0fd%3Ag%3AVEEAAOSwh1NbPat-&_sacat=0&_nkw=game+boy+light&_from=R40&rt=nc&_trksid=p2380057.m570.l1313.TR11.TRC2.A0.H0.Xgame+boy+light.TRS1

Choć trochę mnie niepokoi, czy te $100 (z darmową wysyłką) to czasem nie jest "za tanio", no i nie ma zdjęć... Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na granicy mogą mnie czekać dodatkowe opłaty (cło? VAT?)

Docelowo - jeśli się uda zakupić - planuję konsoli używać z EverDrive-GB, choć tutaj też jestem trochę w rozkroku którą wersję wybrać (X3/X5/X7) - wiem czym się różnią, szkoda tylko, że aż tak się różnią ceną :P O ile jak mi się Light znudzi to pewnie go odsprzedam bez większych problemów, tak pewnie z EverDrive się będę "kopał".

Z góry dzięki za rozwianie wątpliwości.

Odp: Game Boy Light vs Game Boy Pocket + podświetlenie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 30, 2018, 11:27:05 »
Przerabiałem temat i w dwóch Game Boyach DMG wstawiałem podświetlenie. Generalnie sprawa nie jest skomplikowana, jeśli masz chwilę czasu, śrubokręt i lutownicę. Przyznam, że backlight bardzo ładnie się sprawuje i nawet ma możliwość rozjaśniania/przyciemniania. Da się to zrobić też w pocketach więc jeśli bardzo byś się nastawił na wersję kieszonkową to też nie będzie problemu.

Osobiście kupowałem kilka razy z kitch-bentu i polecam:
http://store.kitsch-bent.com/product/el_dmg

Alternatywnie są też inne źródła jak np. non-electronics:
http://nonelectronics.com/lighting/v6

Schemat montażu znajdziesz w internecie, a jak coś to pisz poszukam gdzieś na dysku pewnie jeszcze mam to mogę podesłać, pomóc, doradzić.

Kończąc, polecam klasycznego GB, cegiełka dobrze leży w dłoniach i ma zdecydowanie najbardziej wyraźny dźwięk z całej rodziny 8-bitowych GB.

*

Online yojc

  • **
  • 108
Odp: Game Boy Light vs Game Boy Pocket + podświetlenie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 31, 2018, 10:41:57 »
DMG jest też spoko, aczkolwiek tutaj za bardzo się obawiam już o ekran - sam nie korzystałem, ale ponoć nie jest najlepiej z wyraźnością i"rozmazywaniem" się w ruchu. Na papierze Pocket/Light brzmią o wiele lepiej, jeśli chodzi o zachowanie kompromisu między komfortem użytkowania / przydatnością na co dzień, a uczucie "retro". Nie chcę żałować. DMG ewentualnie mógłby w drugiej kolejności wylądować jako uzupełnienie "kolekcji".

Odnośnie dźwięku, to raczej 99% czasu będę mieć podpięte słuchawki, a przynajmniej taki miałem plan. W sumie się nawet nie zastanawiałem, jak takie zwykłe dokanałówki się będą sprawować z Game Boyem.

Niby montaż podświetlenia nie wygląda na szczególnie skomplikowany, ale mimo wszystko doskonale znam swoje dwie lewe ręce i talent do destrukcji... :P

Zapytam jeszcze a propos sprowadzania konsoli z Japonii (eBay) - z tego co czytam, za towary poniżej €150 nie płaci się ogółem cła, natomiast VAT przy takim zakupie jest raczej nie do ominięcia (pomijając zabawy w oznaczanie paczki jako prezent i wpisywanie zaniżonej wartości), więc de facto cenę z eBaya należy pomnożyć przez 123%. Dobrze rozumuję?
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2018, 10:45:31 wysłana przez yojc »

Odp: Game Boy Light vs Game Boy Pocket + podświetlenie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 31, 2018, 14:07:45 »
Zapytam jeszcze a propos sprowadzania konsoli z Japonii (eBay) - z tego co czytam, za towary poniżej €150 nie płaci się ogółem cła, natomiast VAT przy takim zakupie jest raczej nie do ominięcia (pomijając zabawy w oznaczanie paczki jako prezent i wpisywanie zaniżonej wartości), więc de facto cenę z eBaya należy pomnożyć przez 123%. Dobrze rozumuję?

Import elektroniki z Azji w większości ma stawkę cła 0% aczkolwiek nie cała elektronika pod to podlega. Musisz wejść na ISZTAR i tam klikając kolejne gałęzie kategorii dotrzeć do interesującej Cię grupy. Obstawiam, że nie zapłacisz cła, ale sprawdź dla pewności.