Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« dnia: Kwietnia 01, 2020, 20:13:32 »
   

Niniejszy wątek ma na celu wylistowanie i usystematyzowanie wszystkich konsol z serii Micro Genius IQ.
Pomożecie? Pomożemy!
No to  Поехали!

IQ-1xx


Niestety nie udało mi się znaleźć jakichkolwiek informacji odnośnie tego modelu w internecie...
Jedna jedyna wzmianka prasowa - REKLAMA - może świadczyć o tym, że ich pierwszy model IQ-180 był klonem 1:1 Famicoma.

IQ-20x








To jedyne zdjęcie jakie wygrzebałem, niepotwierdzone i do tego tylko rożek konsolki, nie mam żadnych info na temat modelu IQ-200...

edit:: otóż udało mi się odnaleźć pozostałe ujęcia tej konsoli i prezentuje się... nietuzinkowo, ale jeżeli joypady są autentycznie od tego modelu (a nie tylko dorzucone do zdjęcia), to jest to baaardzo ciekawe :-)










^clickable!

Natomiast jeśli chodzi o IQ-201 to jest to już fakt. Jedna z pierwszych konsolek tego producenta. Zapiski sięgają nawet tak daleko wstecz, jak do roku 1987. Kwestia tylko kolorystyki oraz joypadów, które były (jeszcze) na stałe przymocowane do konsoli, ale było rzekomo kilka wariantów tego modelu.

IQ-30x






Tu podobieństwa z modelem poprzednim są dominujące... powiem więcej, że ja osobiście nie doszukałem się konkretnych informacji potwierdzających albo wyróżniających model IQ-301 na tle IQ-201, mało tego, zdecydowana większość stoi ze sobą w sprzeczności, bo jedne źródła podają, że różnica polegała tylko na przełącznikach/przyciskach turbo, podczas gdy inne dokładnie temu zaprzeczają. No ale to detal więc nie ma co drążyć. Być może różnice leżały bardziej w bebechach.

IQ-40x


W przypadku konsol z tymi numerkami, to również nie mam jakichkolwiek danych ani zdjęć...

IQ-50x












Modele z serii pięćset to temat rzeka, wiadomo, to nie tylko IQ-501, który stał się klasycznym Dendy, ale również IQ-502, który (m.in.) zawitał do naszego kraju jako Pegasus. Oprócz tego doszukałem się jeszcze modelu IQ-505 obrandowanego jako Super King i rozprowadzanego przez (podobno) autoryzowanego dystrybutora Stica na terenie Malezji.

IQ-60x


IQ-601 to jest dopiero orzeszek. Jeżeli zdjęcie jest autentyczne (źródło niepotwierdzone), to mamy ciekawą iteracje na temat formy tudzież kształtu konsoli w porównaniu z modelem poprzednim. Brak jakichkolwiek informacji...

IQ-70x








Bardzo ciekawy - można powiedzieć - model przejściowy pomiędzy serią pięćset, a konsolą na kształt NESa. Jak już wiemy z lektury TEGO tematu, model ten ze złączem 72-pin był eksportowany do europy.
Zostawiam przy tej konsoli do pobrania paczuszkę z pewną ciekawostką >> http://mwk1.vot.pl/contrabanda/img/MicroGenius/mt999.rar
Dodam jedynie, że nie wiem czy były jakiekolwiek konotacje pomiędzy "tajwańsko-hongkongońską" (tak to się k'wa pisze?) firmą SuperVision a MicroGenius, jednak ta pierwsza zdawała się celować głównie w rynki na terenach Azji południowo-wschodniej (Tajlandia, Singapur, Indonezja czy Filipiny), a także Ameryki Południowej. Temat rozwojowy.

IQ-80x


Po wcześniejszym modelu, IQ-801 to praktycznie klon 1:1 konsoli Nintendo Entertainment System. Niemniej jednak nie znam kompletnie losów tej konsoli...

IQ-90x




Model IQ-901 to konsola przenośna, lub może powinienem napisać bezprzewodową, gdyż posiada zasilanie bateryjne (4xAA) oraz antenkę, wobec czego jak zestroimy nasze urządzenie z telewizorem, to możemy z powodzeniem grać bez jakiegokolwiek okablowania. Ciekawi mnie tylko jak to w praktyce wyglądało?
Kiedyś Rusek Kozak Pokrzywiony Mistrz opowiadał na tubce jak jeden uruchamiał konsolkę przez antenkę, a drugi odbierał obraz na telewizorze piętro wyżej i nie wiem czy krzyczeli do siebie czy "grali" przez telefon, ale to musiało być fajne ;-)

IQ-100x




Konsolka już z końcówki serii. Z jednej strony widać było doświadczenie i rozmach producenta (dołączany bezprzewodowy joypad), ale z drugiej postępujące cięcie kosztów (coraz gorszy plastik, skromniejszy hardware). Różnice pomiędzy IQ-1000 a IQ-1001 były podobno kosmetyczne.

IQ-200x




Ten model to praktycznie to samo co poprzedni i krok dalej w stronę oszczędności. Dołączane dwa bezprzewodowe pady ale konsola jednoukładowa (nie wiem czy ptasie).

No i tutaj kończy się nasza podróż po MikroGeniuszach z Taipei, ale wątku oczywiście nie kończymy, a dopiero zaczynamy. Któż bowiem wie, czy pośród lub pomiędzy tymi numerami nie czają się jeszcze inne modele z tej gigantycznej serii. Jeżeli tylko macie jakiekolwiek informacje, domysły, pytania czy sugestie, to zapraszam do dyskusji oraz wspólnego rozbudowywania tematu 8)



Powstanie tekstu, oprócz źródłom własnym, zawdzięczam m.in.::
ありがと!
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2021, 20:57:26 wysłana przez MWK »

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 01, 2020, 20:56:37 »
MWK, świetne tematy zakładasz na forum. Dodam od siebie takie znalezisko: model wyścigowy IQ-923  ;) Czy to Micro Genius? Tego się zapewne nie dowiemy... Numer modelu oraz kształt logo na opakowaniu oraz fakt, że układy scalone wewnątrz konsoli zawierają logo Micro Genius przemawiają za tym, że to może być konsola tej marki. Może jakaś limitowana edycja. Równie dobrze może być to bardzo udany falsyfikat. MWK, widziałem że zainteresowałeś się już wcześniej ta konsolą, jednak nie dodałeś jej do zestawienia. Oczywiście jest zbyt wiele znaków zapytania. Aby pokazać zawiłości świata 8 bitowych konsol dodaję ją jako swoistą, oficjalnie niepotwierdzoną ciekawostkę ;)







« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2020, 21:30:25 wysłana przez lubone »

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 01, 2020, 23:53:54 »
lubone, a i owszem, widziałem ją kiedyś kiedyś na forum famicomworld i śmiechłem, ale faktem jest to co mówisz, chłop tam pisał, że mimo iż na zewnątrz konsola wygląda na "bardzo udany falsyfikat", to jednak wewnątrz wszystko wskazuje na to, że jest to oficjalny produkt. Bardzo dobrze, że tutaj wrzuciłeś, dziękuję :-)

Ja jeszcze przypadkowo natrafiłem na IQ-503, ale niestety zero informacji. Ze zdjęcia można zauważyć, że jest bardzo podobna do 201/301, główna różnica to jednak joypady, które nie dość, że nie są przytwierdzone na stałe jak w przytoczonych konsolach, to dodatkowo mają kształt zgodny z 501.


*

Offline Mcin

  • ***
  • 816
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 02, 2020, 19:45:08 »
Pytanie na szybkościach - czy deklarowane regiony dystrybucji podawana na ultimateconsoledatabase.com mają jakąkolwiek wartość? Jeśli tak, mogę posondować moje wtyki w kraju samby i faweli.

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 04, 2020, 10:19:46 »
Bardzo wątpię w to co tam powypisywane, ale pewności rzecz jasna nie mam.
Ta ich baza danych jako sama baza "typów i modeli" spoko, ale te biedne, szczątkowe informacje i wątpliwe opisy to mogli już sobie darować.



Sonduj jak możesz.

*

Offline Mcin

  • ***
  • 816
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 18, 2020, 18:00:15 »
Niewiele udało mi się uzyskać. Spytałem kolegi, on podpytał rodziny i faktycznie, mówią, że pamiętają te konsolki z przełomu lat 80 i 90, ale czy mieli na myśli konkretnie IQ, czy miliardy innych famiklonów, kij ich wie... u nas też rzesze ludzi nazywają twory pokroju Poly Station czy GLK Pegasusami...Pogrzebawszy trochę w necie też niewiele znalazłem. Wydaje mi się że po prostu przy ich rozdrobnieniu rynku konsol Micro Genius traktuje się jako kolejne No Logo z Azji. Wytwory brazylijskich klonów, czyli Phantom System, Dynavision, Top Game są o wiele lepiej opisane i brazylijskie strony przepuszczone przez tłumacza Google zdają się potwierdzać to, co możecie znaleźć na Bootleg Games Wiki. Z ciekawostek, to mamy klona z licencjonowanym, wbudowanym Game Genie oraz pracę licencjacką o rynku konsol w Brazylii.A, aha, rzut oka na ichnie allegro i ceny u nas nie są takie drastycznie zawyżone ;)

*

Offline yojc

  • **
  • 108
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 21, 2020, 16:18:36 »
Nie wiem czy to jakiś szczególny "rodzynek", ale przypadkowo trafiłem na kolorowe wersje IQ-502, czerwoną i żółtą: https://www.carousell.com.my/p/mix-famiclone-1011975505/


mwk edit:: zapisałem zdjęcia z linki, żeby ich szlag nie trafił.



« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2020, 15:58:06 wysłana przez MWK »

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 27, 2020, 21:54:05 »
Może lekko po bandzie, ale jednak nadal w temacie rozkminy konsol z serii IQ.

Bardzo często wracam do tych cudnych i jakże unikatowych zdjęć Martina (pozdro!) z unboxingu paczki z Pegasusami IQ-502, po prostu lubię sobie od czasu do czasu powspominać i nostalgicznie nacieszyć oko. Niemniej jednak gdzieś na Allegro ostatnio wpadła mi w oko konsolka IQ właśnie, bardzo późny model, który miał na naklejce to samo oznaczenie, które było na paczce, tylko starsze!



Prośba do Helpera (hello!), żeby utworzył ciąg arytmetyczno-logiczny i całkując numer uzyskał różcznikę odwróconą w liczbie zespolonej  8) 8) 8)
Innymi słowy, Chłop, czy jesteś w stanie policzyć jaki jest skok ilościowy wyprodukowanych konsol zestawiając ze sobą te dwie daty i numery seryjne?

czyli OD X-6348 (97.10*1303) DO X-6722 (98.11*2475)

Fajnie byłoby się dowiedzieć ile dziennie/tygodniowo/miesięcznie/rocznie tego tłukli.

* - nie wiem co ta końcówka oznacza... dzień+wypust? dzień+paczkę?


edit:: Jeszcze jedna część tej matematycznej układanki, aby było łatwiej całkować 8)

« Ostatnia zmiana: Grudnia 02, 2020, 08:42:36 wysłana przez MWK »

Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 08, 2020, 13:32:30 »
Kolejne oczko w łańcuszku "Micro Genius": https://www.ebay.co.uk/itm/Samurai-Micro-Genius-Nintendo-Family-Computer-Famicom-Clone-Extremely-Rare/154232756956

Użytkownik ma też kilka innych famiklonów na sprzedaż, może jeszcze coś dołoży.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2020, 13:34:50 wysłana przez Verteks »

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 12, 2020, 16:20:44 »
Tak, ten "Samurai" to też niezły sztrucel, przecie tam istniał też oryginalny NES sygnowany tą nazwą, tylko właśnie... nie wiem czy oryginalny, czy pirat.

W załącznikach zdjęcia ciekawostki - poza tematem - konsoli SACHEN SA-601, która była też u tego sprzedawcy, fajnie wygląda 8)


*

Offline Mcin

  • ***
  • 816
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 09, 2021, 20:49:42 »
Nie jestem estetą, ale muszę to powiedzieć - to najbrzydszy projekt konsoli, jaki widziałem. Kiedykolwiek.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 09, 2021, 21:06:45 »
Co racja, to racja... Zgadzam się z Tobą Mcin... Kontrastują tutaj piękne pady... ;)

Vertex, fajnie, że udało się wyszukać egzemplarz z opakowaniem. Gratki...

Muszę powiedzieć, że zaskakujecie z tymi znaleziskami... Co jeszcze da się odszukać? Iq-1xx? Iq-40x? Iq-60x? Czy to tylko kwestia czasu? ;)

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 10, 2021, 21:08:48 »
Dodałem. Dziękówa Vertex, nice find  8)

Nie jestem estetą, ale muszę to powiedzieć - to najbrzydszy projekt konsoli, jaki widziałem. Kiedykolwiek.

Czy ja wiem, taki troszkę "goły" ale czy najbrzydszy? Widziałeś konsolkę od Sachena? >> http://mwk1.vot.pl/emunes/Q-Boy_Sachen_mwk.rar
To jest dopiero kulfon! No i te joypady...


*

Offline Mcin

  • ***
  • 816
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Konsole Micro Genius z serii IQ [TXC Corporation]
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 13, 2021, 18:45:05 »
Nie na, ta uśmiechnięta buźka... i tej trójkąt, to prawie jak łono!