Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« dnia: Kwietnia 21, 2017, 01:14:34 »
hej,

ostatnio, przy okazji rutynowego ścierania  kurzu w pokoiku, pod wpływem impulsu postanowiłem też wyczyścić starym i sprawdzonym duetem, patyczki do uszu + spirytus salicylowy, piny w kartiżykach. wszystko spoko, część kolekcji przywieziona na mieszkanie została cała przemaglowana. oberholum na całego!

do rzeczy!

jakkolwiek patyczki do uszu sprawdzają się idealnie przy okazji czyszczenia kartridży, tak gorzej jest przy okazji slotów na carty w konsolach (albo sloty w przejściówkach: Super Game Boy, 60pin->72pin itd.). przeczyścić można jedynie (i dosłownie) powierzchownie. konektor nadal pozostaje brudnym - bez tradycyjnego (i niszczącego elektronikę) przedmuchania nie dziaua.

ktoś kiedyś podpowiadał (na RetroAge'u?), ażeby czyścić kartą bankową, dowodem osobistym, jakimś plastikiem. ni chuja. spróbowałem też przy uprzednim "ochrzszczeniu" karty spirytusem.  konsola bangla jedynie gdy się ją przedmucha.

na pewno nie są tutaj winne carty - one są czyściutkie jak kaczuszka.

wniosek - konektor jest nadal brudny.

jakieś propozycje?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 21, 2017, 01:16:57 wysłana przez Dred »

*

Offline żur0

  • Administrator
  • *****
  • 960
  • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
    • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 21, 2017, 10:47:49 »
Nie wiedziałem, że powietrzem można uszkodzić konektor. Sam się nad tym zastanawiałem jak wyczyścić i ostatecznie zdecydowałem się właśnie na sprężarkę i przedmuchanie dużym ciśnieniem. Póki co działa pięknie.

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 21, 2017, 14:35:10 »
jak dmuchniesz ustami to razem z dwutlenkiem węgla wylatuje ślina. to właśnie przez wodę piny lepiej przewodzą (przez chwilę), ale i potem w konsekwencki styki i konektory korodują.

sprężarka wydaje się być spoko opcyją.

*

Roben

Odp: Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 21, 2017, 16:20:18 »
izopropanol/spirytus i wacik do uszu.
Nie polecam i przestrzegam przed używaniem zmywacza do paznokci, bo to dość mocna substancja i po niej plastik jest matowy.

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 21, 2017, 17:03:23 »
Cytuj
izopropanol/spirytus i wacik do uszu.
Cytuj
jakkolwiek patyczki do uszu sprawdzają się idealnie przy okazji czyszczenia kartridży, tak gorzej jest przy okazji slotów na carty w konsolach (albo sloty w przejściówkach: Super Game Boy, 60pin->72pin itd.). przeczyścić można jedynie (i dosłownie) powierzchownie. konektor nadal pozostaje brudnym - bez tradycyjnego (i niszczącego elektronikę) przedmuchania nie dziaua.

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 21, 2017, 22:14:41 »
Najlepszy patent na czyszczenie konektora/slota w konsoli to to co żur0 napisał + dowód osobisty lub jakakolwiek inna "karta", którą owijamy bawełnianą chusteczką delykatnie zamoczoną w iso, no i potem wiadomo, włóż wyjmij, góra dół 8)

Opcjonalnie są specjalne kartridże czyszczące, ale to praktycznie to samo tyle tylko, że zamiast "karty" i bawełnianej szmatki mamy filc o odpowiedniej grubości.

*

Offline Dred

  • ***
  • 509
  • opos maniak komputerowy
Odp: Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 21, 2017, 23:26:10 »
Cytuj
+ dowód osobisty lub jakakolwiek inna "karta", którą owijamy bawełnianą chusteczką delykatnie zamoczoną w iso, no i potem wiadomo, włóż wyjmij, góra dół 8)
na to nie wpadłem! dzięki! będzie trzeba w taką chusteczkę zainwestować. przyda się przy okazji do czyszczenia okularów.

*

MaarioS

Odp: Konserwacja (czyszczenie) konektorów na kartridże w konsolach
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 21, 2017, 14:15:32 »
Do patentu z kartą kredytową/dowodem/jakąkolwiek możesz zastosować zwyczajny papier A4 z nasączonym alkoholem albo izopropanolem bo jest sztywny i nic nie zostawi w środku