Mega man, który najlepszy?
*

Offline Squidek

 • *
 • 11
 • Retro gry to jest właśnie to
Mega man, który najlepszy?
« dnia: Listopada 27, 2021, 22:54:29 »
Jako fan serii Mega Man, muszę was zapytać, który mega man na nes waszym zdaniem jest najlepszy? osobiście najlepszy według mnie jest Mega Man 4, który jest perfekcyjny na każdym polu, jaka jest wasza opinia?

*

Offline Mcin

 • ***
 • 726
 • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Mega man, który najlepszy?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 27, 2021, 23:02:57 »

Nesowe mam mało ograne, w sumie dopiero w tym roku się przekonałem do serii.


A ogólnie to najbardziej lubię Mega Man 9 z X360, który był tortura dla jednego kolegi :D

*

Offline daf

 • *****
 • 1706
Odp: Mega man, który najlepszy?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 28, 2021, 14:31:55 »
W młodzieńczych latach miałem jedynie część pierwszą, więc do niej mam największy sentyment, ona była przeze mnie najbardziej ogrywana, przez nią tak bardzo polubiłem tę serię, to ją ukończyłem jako pierwszą i nauczyłem się jej tak dobrze, że parę razy przeszedłem ją bez utraty życia (w tym raz na zlocie). Ale obiektywnie rzecz biorąc i patrząc czysto technicznie, jedynka to jedna z najbiedniejszych części serii pod każdym względem.

Ja doceniam tę serię głównie za to, że trzyma poziom. Im dalej w numer, tym więcej innowacji, nowych pomysłów, usprawnień i nawet przez moment grom tym nie było blisko przekombinowaniu. Nawet część szósta jest wciąż bardzo dobra i w zasadzie znajduje się w mojej ścisłej czołówce jeżeli chodzi o ranking Rockmanów na Famicoma.

Najwyżej jednak oceniam część piątą. Co prawda pojawia się w niej ogromy skok poziomu trudności w porównaniu z częściami poprzednimi (zwłaszcza najtrudniejszą dla mnie czwórką) - teraz 1UPy dropują się co chwilkę, mamy więcej E-tanków. Sama rozgrywka w sumie wiele się nie ułatwia, to wspomniana mnogość 1UPów stanowi o dużo większej przystępności gry. Mimo, że nie traktuję tego ułatwienia jako plus gry, to i tak piątkę lubię najbardziej. Fajne etapy, ciekawi bossowie - zarówno robot masters, jak i ci późniejsi w etapach Wily'ego, przejrzyste menu z wyborem broni (to pojawia się już w czwórce). Świetna część.

*

Offline Squidek

 • *
 • 11
 • Retro gry to jest właśnie to
Odp: Mega man, który najlepszy?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 28, 2021, 20:36:30 »
To jest bardzo oryginalna opinia, ponieważ mega man 5 jest najbardziej uboga jeśli chodzi o ilość fanów tej części, ja osobiście 5 strasznie nie lubię, jest nudna, łatwa, i widać że zrobiona na odpiernicz, według mnie na nesie powinni dać sobie spokój z 5 i 6, ale zrobili odgrzewane kotlety, 6 jest jeszcze gorsza według mnie bo dochodzi tam niesprawiedliwość, wracając do 5, miałem moment gdy chciałem odpuścić tę część, ale i tak ją skończyłem.
« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2021, 21:00:45 wysłana przez MWK »

*

Offline daf

 • *****
 • 1706
Odp: Mega man, który najlepszy?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 28, 2021, 21:04:06 »
"Odgrzewanym kotletem" można akurat nazwać każdy kolejny sequel Rockmana na Famicom, bo w każdej części chodzi o to samo, a konstrukcja gry jest niemal taka sama. Nie wiem więc dlaczego takie słowa akurat tylko o 5 i 6. Nie powiedziałbym też, że są zrobione "na odpiernicz". Jakby oceniać każdą grę obiektywnie, to wg mnie akurat te dwie są najbardziej dopracowane - i graficznie i muzycznie i technicznie. Jedynie są zbyt łatwe - tak jak piszesz. Myślę jednak, że długość rozgrywki w dwóch ostatnich częściach poniekąd rekompensuje tę wadę, bowiem tu także nie odwalili fuszerki i napisali sporo etapów - do tego zróżnicowanych i dopracowanych.

*

Offline Squidek

 • *
 • 11
 • Retro gry to jest właśnie to
Odp: Mega man, który najlepszy?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 29, 2021, 13:25:36 »
Odgrzane kotlety ponieważ nie czułem nowości, w 2 dostaliśmy te wszystkie platformy np jet, w 3 slide'a, w 4 ładowanie bustera a w 5? Naszego uroczego towarzysza Ptaka z tego co pamiętam który nie dawał tyle co poprzednie nowości. I to wszystko w starej formulę z nesa, co dodawało nudy, gdyby zrobili 5 i 6 w snesie i zostawili wszystko co było na nesie, tylko z nową grafiką, designem i 16 bitową muzyką byłoby inaczej, bo mielibyśmy coś nowego, co do rozgrywki to też jest źle, 5 cierpi na łatwość, która boli w tej części jak sam mówiłeś życia trafiają się co chwilę, a 6 cierpi na cholerną niesprawiedliwość, jak gram czuję ból i gorycz (jest to według mnie najgorsza część z całej serii klasycznej)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2021, 21:32:41 wysłana przez MWK »

*

Offline daf

 • *****
 • 1706
Odp: Mega man, który najlepszy?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 17, 2021, 17:44:45 »
Pomijając już powyższą dyskusję; jako że jestem na świeżo ze wszystkimi sześcioma częściami, przedstawiam mój osobisty ranking wszystkich części:

1. Rockman 5 - optymalne połączenie wszystkich czynników w rozgrywce. Trudność, przeciwnicy, bossowie, długość, oprawa a/v
2. Rockman 6 - w zasadzie nie wiem, czy nie ulubiona część jednak. Też jej dużo do ideału nie brakuje.
3. Rockman 4 - w końcu fajnie rozegrane menu broni, w przeciwieństwie do np. R3. Ciekawe nowe postaci oraz nowe rozwiązania.
4. Rockman - może trochę na krechę ta 4. pozycja, ale pewnie działa tu sentyment. Widać dużo błędów oraz złych decyzji twórców, zwłaszcza w porównaniu z następnymi grami.
5. Rockman 3 - wkurza to, że dodatkowo trzeba znowu utłuc bossów z dwójki. Nie po to gram w trójkę, żeby znowu walczyć ze starymi bossami, w dodatku nowych bossów trzeba ubić dwa razy (jak w każdej części, akurat), a 4 z ośmiu leveli przejść dwukrotnie. No i najgorsze menu wyboru broni ze wszystkich części..
6. Rockman 2 - trudna i wciąż toporna, niczym jedynka. Kilka kontrowersyjnych rozwiązań, w tym fabularnych. Nie lubię dwójki, jakaś taka depresyjna mi się wydaje. ;)

Odp: Mega man, który najlepszy?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 17, 2021, 17:54:19 »
Rockman 1 to dla mnie siermięga. Przykładowo taki Super Mario Bros. łagodnie wprowadza gracza w grę a tu obojętnie jaką planszę wybrałem, to dostawałem po mordzie od wrogów praktycznie na pierwszym ekranie. Coś jest nie tak ze sterowaniem.

Za to Rockman 2 super giera, lepiej z poziomem trudności podczas poziomów, bossowie wiadomo to zależy jakie dopałki już zdobyliśmy. Sterowanie jak dla mnie wygodne. Muzyka zdobyła szerokie uznanie, nie bez powodu.

Części 3 - 6 nie ogrywałem, tyle co widziałem na YT to graficznie seria rozwijała się powoli, nawet części 5 i 6 nie są jakieś oszałamiające pod tym względem.