Iq-502 haczenie i przerywanie gier
*

Offline lubone

  • **
  • 272
Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« dnia: Listopada 13, 2019, 23:52:28 »
Witajcie. Mam pytanie do bardziej doświadczonych pod względem elektroniki kolegów. Co może być powodem haczenia i przerywania gier na Iq-502. Gry po prostu w pewnym momencie stają, obraz jak flesz z ostatniego momentu, dźwięk się wyłącza... Pomaga reset, ale nie zawsze za pierwszym razem... Czasami po resecie powstaje pikseloza. I dotyczy to tylko niektórych gier, aczkolwiek jest ich coraz więcej. Czy możliwe, że powodem może być wyrobiony slot kartridży? Jakiś czas temu zauważyłem pierwsze objawy,  kartridż z grą Chip & Dale 2 miał dziwne przesunięcia tła, tylko na tym Pegasusie, na MT'ku było ok. Co ciekawe, ruski kartridż był tak chudy, że myślę że była to wina właśnie slotu, kart ładowal się nadzwyczaj lekko. Czy coraz bardziej wyrobiony slot może powodować stawianie w miejscu kolejnych gier. Wszystkie podpowiedzi mile widziane, poratujcie dobrą radą, dzięki :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 13, 2019, 23:54:51 wysłana przez lubone »

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 16, 2019, 19:55:59 »
Która to wersja IQ-502?
Strzel i podeślij zdjęcia bebechów konsoli oraz tego slotu.
To może być wszystko albo nic, ja bym jednak zaczął od zasilania (jak mawia dziadzia Lio - jak nie wiesz czego to wina to na 99% wina zasilania), wymień stabilizator 7805 oraz wszystkie kondensatory elektrolityczne.
Jakiego używasz zasilacza?
W najgorszym wypadku to może być wina pamięci/procesora, a to już pewnie wiesz czym śmierdzi.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 18, 2019, 17:00:37 »
Dzięki bardzo za wszystkie podpowiedzi. Wersja V2, na jednym układzie scalonym. Idąc tropem slotu, ponaginałem poszczególne blaszki i na razie nie miałem zawieszek, ale włączyłem tylko na chwilę, dziś dłużej protestuje. A w międzyczasie zamówię nowy slot. W wolnej chwili sprawdziłem miernikiem niektóre podzespoły. Na wejściu stabilizator miał 9 i trochę, na wyjściu 5 i trochę, niewiele ponad normę, wyniki akceptowalne. Jeden rezystor stracił swoje parametry, całkiem spore odchylenie, do wymiany. Pojemności kondensatorów nie sprawdzę moim miernikiem, ale myślę, że profilaktycznie wymienię. Nie ma ich tam dużo... Zasilacz marki Sunny, 9V, 1A, minus w środku. Jeszcze raz dzięki, dam znać czy udało się ogarnąć problem.

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 23, 2019, 15:46:48 »
No to może faktycznie to wszystko wina slotu w konsoli. Jak są tam fizyczne problemy ze stykiem, to jasna sprawa.
Jak już profilaktycznie wymieniasz elementy w konsoli, kondensatory, to mimo wszystko polecam również wymienić stabilizator na nowy. To, że w danej chwili mierzysz dobre wartości wcale nie oznacza czy w czasie nie przepuszcza on jakichś skoków napięć. Pewnie tak nie jest, ale ja bym dla świętego spokoju podmienił.
Zasilacz spoko.
Daj znać jak tam to wszystko ogarniesz :-)

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 25, 2019, 16:54:06 »
Cześć. Stabilizatory napięcia i slot na kartridże zamówione. Generalnie stwierdziłem, że przy jednej robocie wymienię co się da na nowe. No więc zrobiłem sobie listę podzespołów do zakupienia, kondensatory elektrolityczne i ceramiczne , rezystory. No i przy elektrolitach pojawiła się mała zagwostka. Wszystkie zamówiłem prócz tajemniczego 0,47uF 16V. Wujek Google milczy, dalekowschodni wujek Ali też... Czy to jakiś relikt przeszłości? Czy może koledzy z Tajwanu przy produkcji potrafili przypadkowo przesunąć przecinek w prawo? Taka ciekawostka. Najwyżej tą pozycję zostawię... Reszta już jedzie, mam nadzieję, że na święta Pegasus będzie smigał jak nowy ;)

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 03, 2020, 21:01:54 »
Heja wszystkim. Po długim oczekiwaniu na sloty kartridży, które przyszły z Chin dopiero w połowie lutego, wykonałem wymianę elementów elektronicznych obu płytek Iq-502, rev. 2. Poniżej opiszę wykonaną pracę oraz rezultaty.

Wymienione zostały:
- stabilizator napięcia,
- slot kartridży,
- wszystkie kondensatory elektrolityczne na markowe produkty audiofilskie (Nichicon, Elna),
- rezystory, w większości na precyzyjniejsze, metalizowane,
- wszystkie tranzystory,
- dodano kondensator monolityczny (mod poprawiajacy jakość dźwięku konsoli).

Elementy, których nie wymieniłem:
- kondensatory ceramiczne (wydają się solidniejsze od dzisiejszych komponentów, biorąc pod uwagę ich trwałość postanowiłem ich nie wymieniać),
- kwarc,
- układ UM6561
- porty padów, AV, zasilania.

Poniżej zamieszczam zdjęcia płytki po wymianie:







Poniżej zdjęcie obrazu ładowania planszy w Battle city, Iq-502 po naprawie, praktycznie nie widać charakterystycznych pionowych pasków:



A tak prezentuje się Mariusz, konsola generuje bardzo ładny obraz:



A tutaj dla porównania ekran ładowania planszy w Battlecity na moim MT-777-DX, gdzie widać charakterystyczne dla tej konsoli pionowe paski:



Reasumujac, najważniejsze co udało się osiągnąć to fakt, że po naprawie mój Iq-502 przestał się zacinać, haczyć i przerywać gry... Wyświetla bardzo ładny obraz. Ponadto modyfikacja kondensatorem ceramicznym znacznie ograniczyła szumy w odtwarzanym dźwięku. Melodie wybrzmiewają bardzo zadowalająco. Poniżej przesyłam zdjęcie modyfikacji:



Jednak nie wszystko poszło z górki. Myślałem, że powyższa wymiana podzespołów pozwoli wyeliminować błędy, które na tej konsoli miałem praktycznie od kiedy pamiętam, a są to:
- skakanie obrazu w grze Ultimate Stuntman,
- pomniejsze błędy w innych grach Camerica,
- bardzo ciemny obraz w grze Felix the Cat,
- dziwne gwiazdki wyświetlające się nad głową królika Bugsa, w grze Bugs Bunny Birthday Blowup,
- pewnie coś jeszcze by się znalazło z całej biblioteki Nes/Famicom...

Dodam, że konsole podłączam do telewizora LCD. I tutaj mam ogromną prośbę do Was ekipo, czy ktoś może potwierdzić, że te błędy występują w tej wersji konsoli Iq-502. Czy ktoś oprócz mnie miał podobne problemy? Czy może to akurat przypadłości trapiące tylko mój egzemplarz? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi. Aaa i jeszcze jedna prośba na przyszłość... Może macie jakieś źródło zakupu nowych slotów kartridży? Czekanie 2,5 miesiąca na paczkę z Chin to ciut za długo ;) Dajcie znać co myślicie, pozdro dla Was Contrabando!
« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2020, 21:13:35 wysłana przez lubone »

*

Offline Mcin

  • ***
  • 816
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 03, 2020, 22:25:35 »
Skakanie w Ultimate Stuntman czy Micro Machines to kwestia róźnic pomiędzy famiklonami a NES/Famicom. W emulatorze MESEN masz oddzielny checkbox no emulowanie lub nie tej konkretnej cechy, nazwy nie pamiętam.

Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 03, 2020, 22:58:45 »
Co do Felixa, to to jest chyba jedyna gra, która ma tak zwane zabezpieczenie przed jasnym obrazem.. I to dlatego jest ciemna.

Jest nawet specjalny hack na romhacking.net:

https://www.romhacking.net/hacks/2152/
Podać pomocną dłoń zawsze można

*

Offline Mcin

  • ***
  • 816
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 04, 2020, 00:21:51 »
Jedyna to chyba nie, Best of the best - Champioships karate czy Legend of Prince Variant też mają mocno ciemny obraz. Nie gwarantuje, że uzyskany w ten sam sposób.Trafiłem kilka tygodni temu na rom jakiegoś programiku homebrew na NES gdzie testowało się różne funkcje graficzne, ale nie mogę teraz odgrzebać.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 04, 2020, 07:25:23 »
Dzięki za przydatne informacje. Czyli rozumiem, że te błędy są raczej bolączką modelu IQ-502 w wersji 2 (na układzie UM6561) , którego konstrukcja jest dość mocno zintegrowana. Dodam tylko, że w przypadku MT-777-DX, który budowa przypomina japoński pierwowzór, takie błędy w wyżej wymienionych grach nie występują.

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1412
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 05, 2020, 22:33:59 »
lubone, raczej tak, w większości przypadków na tzw. NOAC-u nigdy nie osiągniesz takiej jakości/kompatybilności jak na tradycyjnym hardware, chociaż zdarzają się wyjątkowo uparte gry, takie jak przykładowo przytoczony tutaj Felix The Cat. Niemniej jednak szanuję za naprawienie konsolki - bardzo szczegółowe podejście do tematu i faktycznie został Ci już tylko slot do wymiany 8)

Próbowałeś starego dobrego tototka? >> http://www.tototek.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=22&products_id=214
Podobno nie są to sloty idealne, ale dają radę. A jeżeli chcesz coś "na szybko" to ja mam jeden niebieski z jakiegoś rozbitka.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Iq-502 haczenie i przerywanie gier
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 06, 2020, 07:36:21 »
MWK, dzięki bardzo za informację, linka do sklepu oraz pomoc ze slotem. Na szczęście po 2,5 miesiącach sloty przyszły z Chin, tak więc slot także udało mi się wymienić :) Gdybyś kiedyś potrzebował jakieś części do Pegasusa to dawaj znać, również chętnie w miarę możliwości pomogę ;)
Z Iq-502 rev. 2 faktycznie w niektórych grach występują błędy, ale jest to niewielki odsetek z całej biblioteki. Konsola rekompensuje swoje braki bardzo ładnym obrazem. Tak więc reasumując, w przypadku Pegasusa nie da się mieć wszystkiego, jednak nadal uważam że są to jedne z lepszych "klonów" Famicoma. Gdyby Jeszcze ktoś miał doświadczenia z błędami w Iq-502 rev. 2 to śmiało piszcie w tym temacie. Będę bardzo wdzięczny za każdą informację.