Famicom rozdzielacz dla 4 graczy [HORI]
Famicom rozdzielacz dla 4 graczy [HORI]
« dnia: Kwietnia 08, 2018, 15:37:29 »
Witam.
Przedstawiam nową wersje rozdzielacza przeznaczonego dla konsoli Family Computer.Prototyp na zdjęciu jest kopią „HORI 4 players adaptor”.Oczywiście mam na myśli elektronikę wewnątrz, a nie jego wygląd zewnętrzny.
Konstrukcja od HORI jest bardzo ciekawa i tajemnicza, bo nikt nigdy nie zamieścił schematu czy opisu. Wielu użytkowników forum pamięta czasy w których podkreślałem, że gry nes oraz famicom nie są kompatybilne w trybie czterech graczy. Jednak prawda zawsze leży gdzieś pośrodku.

Sercem adaptera jest układ scalony HORI FPA-92-S01. Czyli dokładnie ten sam, który znajduje się w NES Four Score. Jednak jest tu pewien haczyk. Działa tylko wczesna wersja układu, a odmiana pal FPA—PAL-S01 już niestety nie. Problem dotyczy nowszych egzemplarzy four score, a wersje europejskie z początku produkcji są uniwersalne i identyczne jak ntsc. Dlaczego tak jest, prawdopodobnie chodzi o zabezpieczenie portów konsoli w wersji pal. Pady dla tych odmian muszą być oznaczone literką E. Nintendo wprowadziło taki system, aby zabezpieczyć się przed importem tańszego osprzętu ze stanów. Wracając do samego rozdzielacza, oto opis połączeń:


 
Jak widać urządzenie wykorzystuje zupełnie inne linie danych $4016 D1 oraz $4017 D1. Pozostałe połącznia są analogiczne do wersji NES. Różnica pojawia się jeszcze w niewykorzystaniu funkcji Turbo.
Wynika to z tego, że adapter był przewidziany do współpracy z padami HJ-10. Jak wiadomo wszystkie pady dodatkowe posiadają zaimplementowane, regulowane turbo w standardzie.
Teraz najważniejsza lista kompatybilnych tytułów;
Kings of the Beach, R.C. Pro-Am II, Super Jeopardy, Nintendo World Cup, Indy Heat, Danny Sullivan's,
U.S. Championship V'Ball, Top Players' Tennis, Chris Evert & Ivan Lendl in, Super Off Road, Ivan "Ironman" Stewart's, Nightmare on Elm Street, Wit’s, Downtown Nekketsu Koushin Koyoku Soreyuke Daiundoukai

Wszystkie te gry sprawdziłem i działają na czterech dodatkowych kontrolerach. Pozostałe japońskie tytuły obsługują tylko dwa dołożone porty. Najczęściej są to porty 1-2, ale mogą się zdarzyć 3-4.
W grze U.S. Championship V’Ball gracze 3-4 mogą wykorzystywać porty 1-2 lub 3-4, a wszystko zależy od położenia przełącznika w rozdzielaczu. Oczywiście gracze 1-2 wtedy są zmuszeni korzystać z padów zintegrowanych z konsolą.


mwk edit:: przekierowałem zdjęcia na solidny serwer, aby nigdy nie wyparowały.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2018, 03:56:41 wysłana przez MWK »

*

Offline MWK

  • Asystent Administratora
  • *****
  • 1427
    • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Famicom rozdzielacz dla 4 graczy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 14, 2018, 20:26:36 »
dic-sc7, fantastyczna wiadomość!
Nareszcie udało (Ci) się rozwiązać tę zagadkę!

Będąc absolutnie szczery to Twoja konstrukcja podoba mi się bardziej niż oryginał... może dlatego, że przypomina mi swoim kształtem akcesorium do małego Atari 8)
Czy ja dobrze widzę, czy w swoim projekcie wykorzystałeś oryginalne/pegasusowe porty 15pin?
Napisz proszę kilka słów na temat okoliczności przygody - czy udało Ci się dopaść oryginał? a jeśli nie, to skąd miałeś dane odnośnie tych różnic kości i ich kompatybilności?

Wiesz co? Jeśli mnie pamięć nie myli to też Cluster (ten Rusek-Magik od Kinamana) swego czasu zrobił sobie podobne urządzenie na 4 joypady. Musiałbym wygrzebać więcej info na ten temat, ale widać to chociażby tutaj >> https://youtu.be/yLRZj9umios?t=335

Musisz KONIECZNIE zabrać to cudo na zlot, chociażby nawet dlatego, żeby poddać go następnym testom.

Odp: Famicom rozdzielacz dla 4 graczy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 14, 2018, 22:25:35 »
dic-sc7
Wiesz co? Jeśli mnie pamięć nie myli to też Cluster (ten Rusek-Magik od Kinamana) swego czasu zrobił sobie podobne urządzenie na 4 joypady.

Owszem Marku zrobił, ale z wykorzystaniem obydwu standardowych portów. Czyli zwyczajnie sklonował NES Four Score. Spróbuj to podłączyć do pojedynczego portu rozszerzeń famicoma, bo bez przeróbek nie da się tego zrobić. Już równoległe dołączenie pada pod $4017 D0 blokuje port gracza 2. Nawet widać na filmie Gauntlet 2 który nie jest kompatybilny z wersją famicom.

dic-sc7
Będąc absolutnie szczery to Twoja konstrukcja podoba mi się bardziej niż oryginał... może dlatego, że przypomina mi swoim kształtem akcesorium do małego Atari 8)
Czy ja dobrze widzę, czy w swoim projekcie wykorzystałeś oryginalne/pegasusowe porty 15pin?
Napisz proszę kilka słów na temat okoliczności przygody - czy udało Ci się dopaść oryginał? a jeśli nie, to skąd miałeś dane odnośnie tych różnic kości i ich kompatybilności?

Jak w życiu czasem bywa pomógł zwykły przypadek. Przeglądając japońskie strony natrafiłem na krótki opis adaptera. Wzmianka w tekście wspominała, że zawiera identyczny układ scalony jak odpowiednik nes. Wtedy zrobiłem na szybko schemat four score nes i na płytce testowej zbudowałem prototyp. Ten jeden potwierdzony fakt wystarczył aby ruszyć z miejsca.
Dane o kompatybilności pozyskałem podczas testów na prawdziwym sprzęcie.

Zgadza się, porty są odzyskane z dwóch konsol Pegasus. Zewnętrzne z modelu MT-777DX, a wewnętrzne IQ502 rev. 2. Obudowa stalowa od licznika taryfikacji centrali telefonicznej w wersji pocztowej Mikrotel 16/6.   

*

Offline Mcin

  • ***
  • 828
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Famicom rozdzielacz dla 4 graczy [HORI]
« Odpowiedź #3 dnia: Października 17, 2021, 12:44:31 »
Dwa pytania odnoście Four Score i Hori

1. Czy Four Score ma jakieś blokady regionalne, jak te pady kanciaste od nesa na niektóre kraje europy miały?

2. Bujanie w oparach absurdu cz któraśtam...
Do Famicoma AV normalnie podłączę Four Score i se pogram na czterech, testowane, działa.
Do tego mam Hori i podłączę 4 pay do portu rozszerzeń.

Hipotetycznie... da się zrobić grę na 8 graczy jednocześnie? Pomińmy na razie samą kwestię wydajności 2A03, tylko czy odczyt z 8 padów (4na Four Score, 4 na Hori) jest mozliwy.

Odp: Famicom rozdzielacz dla 4 graczy [HORI]
« Odpowiedź #4 dnia: Października 30, 2021, 11:33:45 »
1. Four Score PAL w wersji 1.1 ma inny chip niż wersja NTSC i pady nie są wymienne. Podobno można  przerobić Four Score żeby obsługiwał wszystkie pady.

2. Nie wiem jak z Famicomem AV ale normalny FC z Hori daje 6 kontrolerów i gdzieś kiedyś czytałem o jakiejś grze homebrew która to wykorzystywała.