Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™ i inne]
*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1427
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Długo zastanawiałem się jak podejść do tematu, a już tym bardziej jak go nazwać.
Z pomocą przyszedł (jak zwykle!) niezastąpiony kolega DAF, który był impulsem do domknięcia sprawy 8)

Kto szukał, ten wie jak trudno jest znaleźć jakąkolwiek alternatywę do obudowy kartridży.
Podczas gdy w całej sieci aż roi się od bardzo dokładnie odwzorowanych opakowań na PCB dla gier do NESa, nawet w rozmaitych kolorach, tak od niepamiętnych czasów z tymi do Famicoma był zawsze kłopot - a już do Pegasusa to nawet nie wspomnę. Aby takiej poniewierającej się płytce drukowanej dać nowy dom, trzeba było niestety poświęcać istniejący/używany plastik od innej gry.

Od chwili masowego zalewu chińskiej tandety z alibaby pojawiło się kilka "światełek w tunelu". Z tego co pamiętam to na przestrzeni lat zetknąłem się z dwoma rodzajami nowych opakowań na gry do Pegasusa, tak bardzo typowych dla produkowanych w Chinach grach - początkowo były to chińskie interpretacje gier z nowszych systemów na ten nasz 8 bitowy w postaci gier RPG, bardzo często wydanych w ładnych boxach z instrukcjami, natomiast później to już "tłukli" wszystko jak leci i... trwa to do dzisiaj.

Słowem - tani, miękki plastik i niedostateczne odwzorowanie kształtu, co nie tylko skutkowało tym, że praktycznie niemożliwe było umieszczenie w takiej obudowie jakiegokolwiek innego PCB niż tego, pod które to było produkowane,  lecz na dodatek często skrajnie trudno było taki kartridż w ogóle wpiąć do slotu konsoli (!) właśnie z powodu niekompatybilności wymiarowej ze starymi, porządnymi konsolami.

Jeden typ takich kartridży, jak wyżej wspomniałem, to wszędobylski, żółty bękart, który nie nadaje się do niczego.
Drugi natomiast chyba niestety zniknął całkowicie z rynku (nie wytropiłem go nawet na taobao), który wyglądał odrobinę lepiej (miał ten charakterystyczny "grip" z okienkiem u góry), aczkolwiek technologicznie był również spieprzony.

Ostatnimi czasy pojawiła się jednak nowa obudowa, która przykuła moją uwagę. Tak, też z AliExpress.
Idąc za namową dafa, skorzystałem z okazji tudzież możliwości zakupu dosłownie kilku sztuk na testy, aby przyglądnąć się dokładnie co to znowu wymyślili i czy jest to cokolwiek warte.


Co na pierwszy rzut oka? Bardzo staranne wykonanie. Coś na wzór Famicomowych kartridży od Jaleco! Super!
Co w dotyku? Tu również same pozytywne wrażenia. Plastik jest gruby, całość stanowi bardzo solidną konstrukcję, jest nawet taka delykatna chropowata fakturka na niektórych częściach obudowy, przypominająca ten z kartridży oryginalnych. W porównaniu jakości wykonania do naszych pirackich kartridży, do których tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni, to praktycznie ta sama liga albo nawet i lepiej! Bardzo Super!

Na specjalną uwagę zasługuje fakt, którego nie było podczas zakupu. Chodzi o ten napis w małym okienku w lewym_górnym rogu - Mindkids 8)
Miłe zaskoczenie, ponieważ są to ci sami, którzy odpowiedzialni są m.in. za bardzo ciekawy projekt pod nazwą "ShellNES" jak również produkowanie bardzo ciekawych tudzież konkretnych składanek na rozmaite systemy 8/16 bit.
Tutaj króciutka prezentacja >> https://www.youtube.com/watch?v=PSDE2zFylrw


Obudowa otwiera się z pewnym oporem (to dobrze) jednak bez większych trudności.
Wewnątrz mamy do dyspozycji całą masę rozmaitych wypustek, zakładek, bolców aby można było sobie swobodnie dopasować swoją płytkę do obudowy... no i właśnie o tym za chwilkę.


Jeszcze tylko słówko na temat okienek.
Nie mam niestety żadnej gry od Jaleco, aby porównać wielkości okienek pod naklejki, jednak w odniesieniu do "standardowych" (czyli około 90x44mm) oraz tych do Pegasusa, to nieco się różnią (89x39mm) - tutaj jednak poprosiłbym kogoś z Was o potwierdzenie. Tył to jest jakieś 99x49mm *z dokładnością do 1mm.

W porządku. Jak się to ma w praktyce?
Na warsztat wziąłem kilka typowych PCB i testowałem jak dobrze będą pasowały do wnętrza naszego pustego kartridża:

1. Na pierwszy ogień standardowa piracka płytka z ptasim mleczkiem.Pasuje całkiem nieźle.
Trzeba uciąć tylko ten środkowy bolec i to w zasadzie wszystko ALE w moim przypadku PCB siadło strsznie ciasno na te boczne uchwyty, wobec czego gdybym zamknął na siłe to opakowanie to najprawdopodobniej bym coś uszkodził albo już nigdy go nie otworzył, dlatego też przyda się dodatkowa modyfikacja w postaci podcięcia nieco tych bocznych tych, albo samej płytki.
Można przymknąć na to oko.

2. Dalej również klasyczny pirat ale tym razem mocowany tylko na bolcach.Co się okazuje? Albo ja mam pecha i taką płytkę albo te pionowe bolce są nieprawidłowo rozmieszczone...
Pasuje jeden a drugi już nie.
Wiercenie dodatkowego otworu w PCB może czasami okazać się niemożliwe, wobec tego albo pomijamy ten trzeci bolec i liczymy na to, że dwa wystarczą albo wspomagamy się klejem na gorąco...
Jak dla mnie odpada.

3. Staroszkolny pirat z układami scalonymi lub tym podobne.


Tutaj musiałem usunąć praktycznie wszystkie wystające bolce.
To oczywiście żaden problem, po to one tam są aby je sobie skrócić lub całkiem wyeliminować.
Kłopot w tym, że PCB na dole tuż przy krawędzi przy zatrzaskach jest zbyt duże i obudowa się nie zamknie nawet jak usunąłbym te górne "ograniczniki".
Popatrzcie na powyższe zdjęcie. Na garść losowo wybranych przeze mnie kartrdiży z takim PCB dosłownie tylko jedna/dwie były tam na dole na tyle wąskie aby wpasować się w tę lukę pomiędzy bocznym uchwytem a dolną-wewnętrzną krawędzią obudowy.
Na upartego można sobie z tym poradzić lecz wymagałoby to sporej zabawy, dlatego tu ostrzeżenie aby taką ewentualność mieć na uwadze.

4. No i na koniec Famicomowy oryginał - ten pochodzi z gry Sweet Home.
Tu również trzeba poucinać wystające elementy aby móc nawet umieścić grę wewnątrz obudowy...
Niestety, ponieważ gre wkładamy odwrotnie, uciąć trzeba wszystko, łącznie z tą żeńską częścią bolca od spodu, w związku z czym po tym zabiegu to tak naprawdę PCB nie trzyma się w środku na niczym, więc pozostaje tak spasować/dociąć te wszystkie sztrucle, aby było na styk, a i tak potem nie ma pewności, że nie trzeba będzie złapać tu i ówdzie hot glue gunem, a szkoda.

Podsumowując.
Wreszcie fajny, solidnie wykonany produkt dla Nas.
Niestety, nie jest doskonały i z uwagi na mnogość rozmaitych ksztatłow płytek drukowanych nie znajduje on uniwersalnego zastosowania.
Na upartego damy radę wsadzić tam wszystko jednak nic nie będzie pasowało idealnie, bez drobnych a czasem totalnych modyfikacji.
Co innego jeśli zamierzamy produkować własne kartridże i zaprojektujemy nasze PCB dokładnie pod te obudowy.
Wówczas to chyba produkt idealny... oczywiście jeśli nie przeszkadza nam to logo producenta z przodu 8)edit:: wprowadziłem modyfikację do punktu 3 oraz dodaję brakujące linki do aukcji!Poprawiłem nieco wysokość bolców wewnętrznych i PRZEDE WSZYSTKIM uciąłem/wyrównałem te krawężniki zaznaczone na zdjęciu powyżej.
Zadziałało jak złoto!
Teraz kartridż zamyka się idealnie i otwiera bezproblemowo.
PCB wewnątrz pracuje jedynie minimalnie góra/dół na tyle, na ile pozwala mu ta szparka przy bocznych uchwytach.
Zatem koniec końców obudowa nadaje się również i pod te piraty 8)

>> https://www.aliexpress.com/item/Hard-Plastic-Case-Cartridge-Shell-Cover-Replacement-For-Nintendo-Family-Computer-For-FC/32867392395.html
>> https://www.aliexpress.com/item/For-Nintendo-FC-Shell-Gaming-Card-box-case-cover-Game-Cartridge-Replacement-Plastic-Japanese-version-3Colors/32882865108.html

(w razie jakby linki sczezły to wystarczy wpisać "FC SHELL" i odnajdziemy nowe)

Najlepszy wg mnie deal:

>> https://www.aliexpress.com/item/10PCS-Replacement-Game-Cartridge-For-NES-FC-8-bit-game-card-Shell-For-Japanese-version/32868570666.html
>> https://www.aliexpress.com/item/20PCS-For-Nintendo-FC-Shell-Gaming-Card-box-case-cover-Game-Cartridge-Replacement-Plastic-Japanese-version/32870227192.html
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2021, 19:03:02 wysłana przez MWK »

Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 15, 2019, 20:04:08 »
oczywiście jeśli nie przeszkadza nam to logo producenta z przodu
Zamawiając większe ilości logo z przodu można scustomizować i napisać np. Contrabanda zamiast Mindkinds  :D

*

Offline daf

 • *****
 • 1758
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 16, 2019, 08:03:27 »
Świetna robota, MWK, jak zawsze zresztą. Znalazłeś bardzo godne źródło plajstików, co wg mnie niezwłocznie trzeba wykorzystać. ;) Doskonale wszystko zostało tutaj opisane, myślę że nikt żadnych wątpliwości oraz pytań nie powinien już mieć. W zasadzie - nic dodać, nic ująć! Dziękuję Ci za poświęcony czas oraz zaangażowanie w ważny dla nas temat.

Cytat: MWK
Nie mam niestety żadnej gry od Jaleco, aby porównać wielkości okienek pod naklejki, jednak w odniesieniu do "standardowych" (czyli około 90x44mm) oraz tych do Pegasusa, to nieco się różnią (89x39mm) - tutaj jednak poprosiłbym kogoś z Was o potwierdzenie.
Dzisiaj po powrocie to sprawdzę, zmierzę label na jalecowym kartridżu, edytuję ten post i dam znać, jak to wygląda w porównaniu.

Dziękuję Ci również bardzo za pojedynczą sztukę do "testów" - ja również potwierdzam solidność wykonania oraz dużą kompatybilność z randomowymi PCB - chociaż nie wykonałem tak szczegółowych testów oraz dokumentacji jak Ty, to jednak potwierdzam, że na dużą część płytek obudowa powinna pasować.

Na pewno będę chętny na minimum 10 sztuk tych plajstików. A powiedz jeszcze - jak z kwestią kolorystyczną? Czy jest tam jakiś wybór, czy biorą i pakują to po prostu randomowo?

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 16, 2019, 09:48:24 »
Fantastyczna wiadomość, wielu z nas tego potrzebowało!
Mareczku, a jakiś namiar na tę ofertę? To jedyna rzecz jakiej zabrakło w tej recenzji  8)

edit: Znalazłem! :) Xunbeifang GNI295.

Trzeba by brać 100 sztuk Mareczku, wtedy wyjdzie około 6,30 zł za sztukę. Inaczej wychodzi dosyć drogo to wszystko 4 dolce za obudowę to słaby deal. No ale jakby się tak skrzyknąć to te 6,20 to już ciekawa cena, sam mógłbym wziąć z 10-15 po takim pieniądzu.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2019, 13:22:32 wysłana przez żur0 »

*

Offline daf

 • *****
 • 1758
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 16, 2019, 19:22:06 »
Dokonałem zapowiadanego porównania z jalecową obudową i powiem Wam, że to niemal jedno i to samo. Są jednak drobne, kosmetyczne różnice:
- jakość plastiku jest jednak nieco na korzyść Jaleco - jest odrobinę bardziej twardy,
- zmatowienie plastiku na oryginale Jaleco jest nieco lepiej wykonane - bardziej szorstkie (możliwe, że wiąże się to z poprzednim punktem),
- w miejscu napisu "Jaleco" jest oczywiście "Mindkids", nie ma także napisu "Made in Japan" pod miejscem na tylną etykietę, ramka ta jest pusta (patrz: ostatnie zdjęcie poniżej).

Wymiary są natomiast identyczne. Labele można więc robić identyczne, jak na jalecowych oryginałach. Przednia etykieta - 88,8 x 38,8 mm, tylna - 98,0 x 49,3 mm.


*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1427
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 16, 2019, 22:14:58 »
Doskonale DAF!
Dzięki za porównanie tudzież ekspertyzę 8)

(...) A powiedz jeszcze - jak z kwestią kolorystyczną? Czy jest tam jakiś wybór, czy biorą i pakują to po prostu randomowo?

Tak. Jest wybór spośród bodaj czterech kolorów, lecz z tego co obserwuję to często się zmienia ich dostępność, zatem trzeba sobie kontrolować.

Mareczku, a jakiś namiar na tę ofertę? To jedyna rzecz jakiej zabrakło w tej recenzji  8)

Przepraszam, na śmierć zapomniałem o tak podstawowej rzeczy - dodałem do pierwszego posta 8)
Dorzuciłem jeszcze poprawkę punktu 3.

Trzeba by brać 100 sztuk Mareczku, wtedy wyjdzie około 6,30 zł za sztukę.

Masz całkowitą rację. W chwili obecnej jednak kontaktuję się bezpośrednio z tymi "Mindkids" czy by nie sprzedali taniej, ale narazie jedyne czego się dowiedziałem to to, oczym wspominał Nielogiczny - jak zamówimy więcej to mogą zmienić logo na "nasze" 8)

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 17, 2019, 08:30:57 »
Oni schodzą z ceny przy 100 sztukach, wtedy jest taka jak pisałem, chyba, że coś bardziej uda Ci się ich jeszcze przycisnąć. Może jakbyśmy faktycznie brali 100 z naszym logo to byliby skłonniejsi do negocjacji ceny. Myślę, że jedno duże zamówienie na 100 sztuk udałoby się uciułać, ale nie udziela się na forum kilka osób, które mogłyby być również zainteresowane większa ilością jak np. MaarioS. Wydaje mi się, że każdemu może się przydać taki shell na zaś, a przy cenie 6,22 zł za sztukę to wydanie nawet 60 zł nie boli. Dodam tylko, że firma produkująca obudowy ma w swojej ofercie również pady "dogbone" do Famicoma. Nie są one wystawione na aliexpress, ale na alibabie są - też niestety większa ilość, ale gdybyśmy zamawiali te obudowy, to może udałoby się naszemu negocjatorowi namówić ich do wysłania np. 10 sztuk. Dogebony w pudełku kartonowym kosztują 2,7$ czyli około 11 zł za sztukę.

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1427
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 17, 2019, 18:10:02 »
A chuja. Pietrek, ziomek mi właśnie odpisał, że custom tylko przy zamówieniu większej ilości niż 1000 i do tego wszystkie w jednym kolorze...
ALE zaoferował, że mogą nam sprzedać mniejszą ilość BEZ jakiegokolwiek logo, czyli z pustym prostokącikiem, a my już sobie sami jakieś naklejki dorobimy - co jest niegłupim pomysłem, bo nawet ja mógłbym się tym zająć i zrobiłbym nam takie "premium" 8)

Natomiast odnośnie Dogbone'ów, o których piszesz, to ja nic nie wiem, ale za taką forsę to aż grzech nie wziać. Na pewno o to zapytam.

Negocjacje trwają.

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 18, 2019, 13:32:04 »

Właśnie ciekawe dlaczego nie ma ich na aliexpress, a są z tej samej fabryki. Nie wyglądają źle!

https://xunbeifang.en.alibaba.com/product/60495090163-805884259/For_nes_FC_game_controller_7pin_.html?spm=a2700.icbuShop.41413.36.7f8b38c4W9zg6X

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1427
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 18, 2019, 21:08:58 »
Pietrek, ale Ty se zdajesz sprawe, że to joypady (tłuczone dla) Retro-Bit? Nawet na tym zdjęciu/na tej alibabie nie usunęli do końca z pudełka ich oznaczeń 8)

A poza tym >> https://www.ebay.com/itm/New-NES-Dog-Bone-Style-Controller-Pad-RetroBit-Wired-Retro-Trio-SR3-Gamepad/372569074090

Ja myślałem, że mowa o Mindkids z tymi dogbone'ami, a to zupełnie inna firma...

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 19, 2019, 00:25:48 »
Marek, ale zdajesz sobie sprawę, że zarówno te pady jak i obudowy robi jedna fabryka w CN, zmieniają się tylko logo. Równie dobrze mogłaby tam być CB. A to że Mindkids robi troche lepsze np. składanki to tylko wynik tego, że bardziej wyśrubowali żądania w fabryce. Wszystko to jeden pies. W ogóle działają te pady w miarę ok? Miał ktoś możliwość stestować?

edit: Już wyczytałem że shit  8)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2019, 00:37:33 wysłana przez żur0 »

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1427
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 20, 2019, 09:46:31 »
Nie wiem Pietrek, pewnie jest dokładnie tak jak piszesz, ale za rękę ich nie złapałem więc nie wiem.

Tymczasem ziomki chcą nam sprzedać tysiąc kartridży po cztery dolary za sztukę plus jakies horrendalne kwoty za wysyłkę.
Będę jeszcze negocjował ale wydaje mi się, że chyba trzea się skupić na najtańszej ofercie:

>> https://www.aliexpress.com/item/100PCS-Replacement-Game-Cartridge-For-NES-FC-8-bit-game-card-Shell-For-Japanese-version/32868586534.html

Martwi mnie tylko jedna rzecz - jak oni to wyślą DHLem to na bank się celnicy do tego przypieprzą...
A jeśli się przypieprzą to możemy się pożegnać z tą śliczną ceną za sztukę.
Więc może odrazu zapłacić te dwa ziko więcej i kupować mniejszymi partiami, które przenikną przez granice? 8)

>> https://www.aliexpress.com/store/product/10PCS-Replacement-Game-Cartridge-For-NES-FC-8-bit-game-card-Shell-For-Japanese-version/3909008_32868570666.html

>> https://www.aliexpress.com/item/20PCS-For-Nintendo-FC-Shell-Gaming-Card-box-case-cover-Game-Cartridge-Replacement-Plastic-Japanese-version/32870227192.html

*

Offline żur0

 • Administrator
 • *****
 • 960
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 20, 2019, 10:06:35 »
A to Chińczyki bezczelne! 4$ za sztukę przy tauzenie a sprzedają za 164,99 przy 100 sztukach na legitnej aukcji aliexpressowej! Myślisz, że faktycznie strzepią tego DHLa na cle?

*

Offline OsA

 • ***
 • 595
  • #58OsA
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 20, 2019, 11:05:31 »
Jak coś leci DHLem to dla celników automatycznie znaczy, że to coś wartego trochę grosza, więc obstawiam, że na 90% będzie trzeba zapłacić cło.


Najlepiej zamawiać najtańszą przesyłką zwykła i najlepiej jakby jeszcze szło przez Holandię, Belgię, etc (wtedy zazwyczaj dostaje nową naklejkę).
Nie wiedzieliśmy, że tworzymy wspomnienia. Po prostu dobrze się bawiliśmy.

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1427
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Puste/zastępcze kartridże do Pegasusa/Famicoma [Mindkids™]
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 20, 2019, 11:53:27 »
Tak, a poza takie 20 sztuk to każdy może sobie kupić i nie trzeba ściepy robić i się potem bawić w rozsyłanie po ludzikach.