Tani retro-pecet
*

Offline Liseq

  • **
  • 230
  • Amarena
    • Nowy kanał
Tani retro-pecet
« dnia: Grudnia 01, 2019, 11:42:43 »
(Nie wiedziałem gdzie to napisać więc wwaliłem tutaj, jeśli uznacie że powinno być gdzieś indziej przenieście proszę.)

Hej!
Na skutek potrzeby małej "kompresji" mojego stanowiska z retro-kompem na biurku, mój PS/1 zajmujący prawię pół biurka musiał ustąpić miejsca czemuś bardziej kompaktowemu. Po długich bólach i szukaniu czegoś stacjonarnego, co UNO nie warczy jak startujący odrzutowiec, DOS nie ciągnie setek watów podczas pracy, TRES sprzęt który wybierałem musiał mi się zwyczajnie podobać. Wybór padł na [werbelki] terminal HP (w moim przypadku) T5720. Sprzęt jest przede wszystkim tani jak barszcz, jeśli się uprzecie dostaniecie go za nawet 2 dyszki. Mój egzemplarz kosztował akurat 5 dyszek, ale za to w komplecie miałem cały komplet + powiększenie obudowy pozwalające zamontować jedną pełnoprawną kartę PCI i parę fajnych pierdołek. Aczkolwiek uznałem iż skoro udało mi się to zrobić i powołać do życia swoistego Frankensteina opiszę proces budowy tego cacka dla potomnych ;)
1. Przede wszystkim sam terminal bazuje na pamięci Flash na IDE44 o pojemności od 512 MB do bodajże 1 GB (nie zagłębiałem się). To pierwszy element który wylatuje ustępując miejsca czemuś bardziej modernistycznemu. Od siebie mogę polecić, adapter IDE44 ->SATA, sam korzystam z tej opcji i dysku ze starego DELL'a, jakiś 80 GB ale aż nadto. Ew można skorzystać z adaptera na kartę CF/SD, aczkolwiek korzystanie z Windowsa dość szybko zabije taką kartę, więc do końca nie polecam tej opcji. Ew można skorzystać zawsze ze starszego dysku z laptopa na IDE44.
2.Po założeniu dysku warto zainstalować na nim jakiś system. U mnie wybór padł na Windows ME [nie pytajcie XD]. Jednak jako, że nie posiadamy napędu musimy sobie poradzić inaczej. Zgrywamy do ISO/pobieramy ISO systemu który chcemy zainstalować 98/ME będą najlepsze. Aczkolwiek jedyna opcja jaką posiada ten terminal to bootowanie z USB. Zatem instalujemy na naszym "głównym" kompie Easy2Boot na pendrive. Następnie nasze ISO wrzucamy na pendrive /_ISO/WIN. Po czym zmieniamy rozszerzenie na .isoDOS01.
3.Wkładamy pendrive do naszego terminala, ustawiamy w BIOS'ie bootowanie z USB. Następnie czekamy na załadowanie się E2B. Wchodzimy do WIndows Boot Menu. Następnie wybieramy nasze ISO systemu. Załaduje się Boot Menu "płyty". Wchodzimy w uruchamianie kompa bez CD-ROM. Przechodzimy do B: i fdisk. Spod fdisku robimy podstawową partycję DOS'a. Reebutujemy terminal. Ponownie powtarzamy wszystko aż do wejscia do B: i poleceniem format c: formatujemy nasz dysk twardy. Następnie odpalamy setup i instalujemy system.
4.Po instalacji instalujemy sterowniki
Dźwięk: https://www.philscomputerlab.com/uploads/3/7/2/3/37231621/a12112d__sound_.zip
Obraz: https://www.philscomputerlab.com/uploads/3/7/2/3/37231621/r393_logo__graphics_.zip
Ethernet: https://www.philscomputerlab.com/uploads/3/7/2/3/37231621/via_rhine_ndis5_v384a__ethernet_.zip
USB dla Win98: https://www.philscomputerlab.com/uploads/3/7/2/3/37231621/nusb33e.exe
5.Cieszymy się tanią retro-maszynką.

ACHTUNG
Jeśli chcesz używać windowsa 98 musisz wrzucić za pomocą UltraISO sterowniki dla USB do Iso\win98. Warto również korzystając z UltraISO usunąć wszystkie katalogi z obrazu poza win98. Zaoszczędzi to nam czasu oczekiwania na załadowanie obrazu przez E2B, a system będzię wciąż działał stabilnie.

(ubarwię to zdjęciami w wolnej chwili ;) )
Czasami doceniamy niektóre rzeczy dopiero gdy staną się wspomnieniami.