Przyspieszenie gier na IQ-502
*

Offline Liseq

  • **
  • 230
  • Amarena
    • Nowy kanał
Przyspieszenie gier na IQ-502
« dnia: Listopada 13, 2018, 18:31:50 »
Aloha!
Mam pytanie do większych znawców sprzętu ode mnie, a mianowicie prędkość wyświetlania gier. Niestety wyświetlają się one dla mnie za wolno, po grach na emulatorze czy "lepszych" sprzętach jest to dla mnie strasznie irytujące. Konsola którą bym chciał zmodować to Pegasus IQ-502 rev.3, niestety to już wersja na glucie, no ale cóż, na nic innego mnie nie stać ;b
Od razu uprzedzając pytania nic nie kombinowałem w środku, aczkolwiek rozbierałem ją już kiedyś i czyściłem.  Czy wymiana rezonatora kwarcowego by wystarczyła aby nieco przyspieszyć wyświetlanie gier? Jeśli tak to na jaką wartość a ew. co innego należałoby zrobić? Czy po prostu się nie da nic zrobić?
Czasami doceniamy niektóre rzeczy dopiero gdy staną się wspomnieniami.

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 16, 2018, 02:30:54 »
Nie da się tego zrobić w tym modelu. Można przerobić za to prawie wszystkie Rinco, niektóre Terminatory lub konsole na scalakach.

*

Roben

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 16, 2018, 14:54:10 »
Tej lisior, ale wiesz.

Problem jest z konsolą, pegasusy są zbudowane w palu z wymuszeniem ntsc czy jakos tak. Zabieg zastosowany dla piratow zeby odpalic gry ntscowe w palu, wiekszosc gier nie wychodzila poza japonie albo odwrotnie, dlatego jezeli chcesz miec szybkie granie to polecam kupic famicoma albo famicoma av.

*

Offline Liseq

  • **
  • 230
  • Amarena
    • Nowy kanał
Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 16, 2018, 20:16:37 »
Wiesz Roben myślałem, że to będzie podobny zabieg co do tego robionego w GameBoy'u. Tam po podmianie kwarcu, lub zastosowaniu dwóch z przełącznikiem dało się sterować prędkością działanie gry. Oczywiście mówię to w wielkim uproszczeniu. Aczkolwiek myślałem, że podobny zabieg da się wykonać w Pegasusie. Ale gdy potem rozebrałem i zobaczyłem, że to zwykły glut to straciłem nadzieję i wolałem się zapytać. Cóż czyli czeka mnie zakup Famicoma od Maariosa albo kupno jakiejś ładnej AV-ki. Szczerze powiedziawszy taka gra jest dla mnie wręcz męcząca jak wszystko jest tak zwolnione. Do tego albo to urok IQ-502 rev.3 albo po prostu mojego egzemplarza, ale strasznie obraz na ekranie jest niewyraźny, wręcz rozmyty, "pikseloza" czcionek, grafik i postaci po prostu mówiąc zwykłymi słowami "rozlewa" się na boki, testowałem to i na telewizorze kineskopowym, jak i moim monitorze led i obraz jest podobny. Do tego ta konsola nie lubi się z cartami, rzadko kiedy chce wszystkie poprawnie odczytywać, czasem "wywala" pada, nagle przestaje reagować i wariuje ogólnie. Ale myślę, że nie ma sensu w ogóle się już z tym bawić i lepiej będzie kupić nową konsolę.
Czasami doceniamy niektóre rzeczy dopiero gdy staną się wspomnieniami.

*

Roben

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 17, 2018, 10:34:36 »
Ze tak spytam? Telewizor masz Palowski czy masz multiregion? Bo jak masz telewizor w PALu to enjoy twoj czarnobialy ekran.

*

Offline Liseq

  • **
  • 230
  • Amarena
    • Nowy kanał
Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 17, 2018, 11:25:30 »
Wszystkie na których testowałem są multiregionalne. Ale nie chodzi o to, iż jest czarno-biały. Gdy wrócę do domu to podrzucę zdjęcia. Możliwe, że pod tym względem to ja jestem debilem i coś źle robię :b
Czasami doceniamy niektóre rzeczy dopiero gdy staną się wspomnieniami.

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 17, 2018, 11:42:34 »
Iq502 rev 3 wymaga malej przeróbki, aby poprawić zgodność z TV i jakośc kolorów.
W nast tygodniu będe prawdopodobnie miał na sprzedaż konsolę z możliwością przełączania: NTSC (szybko, jak w Famicomie) / Dendy (normalnie, jak w Pegasusie),  może się znajdą chętni.

*

Roben

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 19, 2018, 14:23:09 »
Nie sprecyzowalem sie, chodzilo mi o to ze jezeli masz zamiar kupic od MaarioSa konsole to upewnij sie ze masz telewizor pal/ntsc a nie tylko pal.

*

MaarioS

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 21, 2019, 03:41:31 »
Odpowiadając na główne pytanie z podmianą kwarcu- ten aspekt jest identycznym podkręcaniem procesora jak w PCtach czyli robisz to kompletnie experymentalnie i na własną odpowiedzialność bo przekraczasz dopuszczalne wartości które zostały podparte licznymi crashtestami i badaniami procesora w fabryce. Podmiana rezonatora kwarcowego na wyższą częstotliwość = szybsza prędkość konsoli = szybsze przełączanie tranzystorów w procesorze = wyższa temperatura procesora = ryzyko przegrzania i uszkodzenia procesora

Ogólnie możesz ryzykować i podmieniać rezonator na wyższy i patrzeć jak się konsola zachowuje wg jakiego ustawienia. Z własnego doświadczenia wyczytałem, że niektórzy którzy podkręcali procesor w NES zgłosili, że procesor zaczynał się walić albo kompletnie przestał działać. Zatem jeżeli zależy Ci na sprzęcie to nie polecam a jeżeli to jest IQ-502 na glucie to tym bardziej ;)

*

Roben

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 22, 2019, 17:31:45 »
Znalazlem jakis tutorial na ktorym chlopek sobie podkreca procek w NESie, ale jak patrze to troche ciezki temat, no i nie wiem jak to by mialo wygladac schematem z pegasusem.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 23, 2020, 09:09:11 »
Retro Gralnia na temat prędkości Pegasusów. Ciekawy filmik z wczoraj obalający pewne teorie:
https://youtu.be/lVb4TSVlpks

*

Roben

Odp: Przyspieszenie gier na IQ-502
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 03, 2020, 08:25:05 »
Właśnie oglądałem ten materiał, bardzo ciekawy i obszerny materiał :D