Kraków Arcade Museum - fotorelacja
*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1295
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« dnia: Kwietnia 01, 2019, 21:58:45 »
Gdzieś początkiem marca napisał do mnie kumpel, że otwierają w Krakowie "Muzeum Automatów". Początkowo pomyślałem, że to chyba mu się pomyliło z istniejącym już "Muzeum Fliperów", ale jednak nie. Okazało się, że to nowa miejscówa, dedykowana głównie maszynom z ekranem i manipulatorem, a nie takim, które wyposażone są w stół, ruchome łapki oraz kulki 8)

Momentalnie umówiliśmy się na jeszcze wtedy odległy i bezpieczny dla nas termin 30 marca, na wspólny wyjazd, aby ponaparzać w automaty jak za starych, dobrych czasów.
Nasze oczekiwania były z goła odmienne - kolega liczył na te "nowsze" urządzenia (czytaj te, które dominowały w połowie lat 90 w Polsce i później), skakanki, strzelanki no i oczywiście klasyk nad klasyki Alien vs. Predator od Capcom, podczas gdy ja miałem nadzieje zobaczyć nieco więcej klasyki, lata 80, w końcu nazwa "muzeum" zobowiązuje, hity, które doskonale znamy z początków Pegasusa, a których fundamenty zakopane są właśnie w tamtych, odległych już latach.

Jak się okazało żaden z nas nie był zawiedziony, ale po kolei 8)Wyruszyliśmy w sobotni poranek. Podjarani jak za małolata gdy turlało się na drugi koniec miasta aby chociaż tylko popatrzeć na taki automat w akcji. W trakcie drogi nie stygły gorące dyskusje o tym, co możemy tam zastać oraz wspominki o tym, gdzie i jakie gry rozstawione były po naszym mieście za gówniarza. Zapał studziła jedynie wiadomość, a konkretnie niepotwierdzona informacja, jakoby wejściówki były na czas, a nie na cały dzień tak, jak się tego spodziewaliśmy po wizycie w tym drugim Muzeum - Pinballi.

Na miejsce dotarliśmy szybko (w końcu A4 motzno) i w miarę sprawnie.
Kraków Arcade Museum mieści się w dość sporej odległości od centrum, lecz z łatwym dojazdem zarówno z autostrady jak i z miasta.
Oto adres >> Centralna 41A, 31-000 Kraków // oraz LINKA DO MAPY

To ten sam, jeden wielki budynek, w którym mieści się park trampolin, wrotkarnia i inne cuda, niemniej jednak całość budzi dość mieszane odczucia ponieważ wygląda to jak squot albo jakiś magazyn. W każdym razie samo muzeum jest dość słabo rozreklamowane (może poprostu jeszcze i w przyszłości się to zmieni).Zaparkowaliśmy. Poczekaliśmy kilka minut na jeszcze jednego kolege, który dotarł do nas z centrum i niemal w podskokach udaliśmy się do wejścia.
Na tak zwane "dzień dobry" jest karteczka, a w zasadzie dwie. Na jednej widnieje nazwa tego gdzie wchodzimy, a na drugiej są godziny otwarcia.
W tygodniu od środy do piątku można zaglądnąć w godzinach od 16 do 21, natomiast podczas weekendów Muzeum czynne jest od 10 do 22.Za drzwiami wita nas ponury, surowy korytarz i kolejne drzwi, zza których już słychać ten charakterystyczny dźwięk, dźwięk zwiastujący doskonałą zabawę 8)
Witamy się z Szefostwem przy dość sporym barze, chociaż to bardziej jak recepcja w jakiejś firmie, bo (na chwilę obecną) oprócz biletów wstępu serwowane są tam tylko podstawowe napoje i woda.No i tu jednak lekkie rozczarowanie. Zostaliśmy grzecznie poinformowani, że narazie, przez pewien okres czasu, dopóki hype nie opadnie, dostępne są jedynie wejściówki dwugodzinne w cenie 20zł od osoby i "wjazdy są falami" czyli od godziny 10 co 2 godziny. Oczywiście, możemy sobie wejść w dowolnym momencie, ale koszt do najbliższej "zmiany" pozostaje taki sam bez względu na to, ile jeszcze czasu zostało. My byliśmy dokładnie o 12:15 więc bez zastanowienia przełknęliśmy te piętnaście gorzkich minut 8)

Pytając o pozostałe dni dostaliśmy informacje, że w tygodniu wejściówka kosztuje 30zł i nie ma limitu czasu ALE sprawne oko i główka dostrzegną janusza w tym biznesie. Owszem, trzy dyszki i możemy siedzieć ile wlezie, tylko jeśli policzymy godziny otwarcia to wyjdzie nam ich (aż) 4, wobec czego w porównaniu do weekendu to płacimy jedynie 10zł mniej w ogólnym rozliczeniu.
OK, dla ludzi z okolicy może to i dobre rozwiązanie, jednak z perspektywy dojeżdżających to praktycznie nie opłaca się atakować poza weekendem...
Mamy nadzieje, że szybko się to zmieni, bo w takim rozrachunku, mimo znakomitych gier, jednak bardziej opłaca mi się przyjechać do tamtego drugiego Muzeum na Kazimierzu.

No ale właśnie! Dość już tego pitolenia! Do gier!Oto średnio dobrze sklejona panorama tego, co widzimy od wejścia - przy ladzie z biletami.A tutaj już zupełna porażka panoramy, ale ukazująca widok na salę z drugiej strony, jakbyśmy stali po przekątnej do wejścia.No i muszę Wam powiedzieć, że jest tego sporo, naprawdę sporo!
Od całkiem starych, przez perełki - klasyki, aż po te nowe + ścigałki i jedna skakałka (dokładnie Pump It Up).

Na początku uderzyłem od pierwszego automatu z brzegu. Szedłem i fotografowałem każdy kolejny, bez względu na to czy był sprawny czy nie. Niestety część było wyłączonych, a nie ukrywam, że w takiego Popeye, Dig Duga czy Operation Wolf bym ponaparzał z równą przyjemnością co w pozostałe klasyki.

Przyjąłem taką taktykę ponieważ po tym jak się dowiedzieliśmy, że wejściówki są "godzinowane", to niemal jednogłośnie zdecydowaliśmy, że wchodzimy na dwa razy - pierwszy raz na obczajkę i aby pograć w to, co absolutnie chcemy, a potem drugi raz już konkretnie w to absolutnie musimy (patrz AvsP, haha).

Wszystko jest opstrykane i nie będę tutaj listował wszystkich gier, powiem tylko, że byłem absolutnie wniebowzięty móc pograć w takie cudeńka jak Mario Bros ztj "Mr Mary" (pozdro DAF!), Donkey Kong 3 (nie, to jeszcze nie Ebola edition 8)), Galaxian, Galaga, R-Type, Tempest, 1942, Time Pilot, Virtua Cop 2... no i oczywiście... a może przede wszystkim... oto ON... PRAWDZIWY... JEDYNY... WYJĄTKOWY... Panowie, proszę uklęknąć, Jego Wysokość >> PlayChoice-10:Powiem Wam szczerze, że na początku ominąłem ten automat. HAHA, serio, patrzę, Contra, se myślę, o fajnie, zawsze chciałem w C zagrać na automacie, zrobiłem foto i podszedłem do następnego... i nagle... BUM! Jasna cholera, przecież to nie był arcade z Contrą!
Momentalnie zawróciłem i zacząłem się przyglądać, dotykać, wąch... echem... sprawdzać autentyczność 8)

Owszem, maszyna nieco sfatygowana, jednak chwała im, że w ogóle jest! Najbardziej zużyte były chyba gałki, dało się grać, ale trzeba było czynnie dzielić uwagę pomiędzy tym, co działo się na ekranie a tym, żeby dokładnie "wrzucać" kierunki.
Zrobiliśmy z kolegą rundkę w Contre i doszliśmy aż do Snow Field.

Co do odczuć, powiem Wam tak, gra się identycznie jak na Pegasusie z erkejd stikiem (nawet faza na bosie na wodospadzie była dokładnie taka sama, haha), no bo wiadomo, siedzi tam nic innego jak NES tylko z customowym PPU i Zilogiem zawiadującym systemem.
Apropo systemu, można w każdym momencie wyjść z gry do "menu głównego" i wybrać inną gre.
Sprawdziłem pobieżnie pozostałe - wszystko jak na Naszej Ukochanej Konsoli - wrażenia z samej gry jednak BEZCENNE! 8)

Jak już ustrzeliłem każdej maszynce fotkę to wróciłem do staroci i katowałem aż do końca czasu. Najwięcej radości? Hmm... trudno wybrać, ale chyba najwięcej serca zostawiłem przy "Mr Mary" oraz Donkey Kong 3 8)
Swoją drogą zastanawiałem się sporo nad tym, w jaki sposób Pan Szef rozwiąże kwestię egzekwowania tych pełnych godzin, no bo co? Nagle wyłączy cały prąd na sali i każe się wynosić? 8)
Otóż nie, było bardzo fajnie i miło. Na kwadrans przed końcem czasu włączane były wszystkie główne światła, natomiast na pięć minut przed końcem Właściciel osobiście robi rundkę dookoła sali informując każdego gościa o tym, że czas dobiega końca. Nie widziałem aby ktoś kombinował, chował się czy robił jakieś numery, a nawet jak się ktoś wciągnął i zapomniał o świecie, to po tych 5 ostatnich minutach był powtórnie informowany, że czas opuścić rejon ponieważ następni ludzie już czekają na linii startu - tak, nikt nowy nie jest wpuszczany zanim sala nie opróżni się z ostatniej osoby z poprzedniego wjazdu.
Ponadto, na każde, następne 2 godziny dostajemy opaskę na rękę w innym kolorze, więc nawet jeśli ktoś się schowa pod siedzenie w Jurassic Parku to i tak zostanie zdemaskowany 8) ale to oczywiście moje fanaberie, generalnie była kulturka i nawet jak ktoś zostawał w tyle to "siłą tłumu" wychodził razem z innymi, aby nie zostać sam jak na patelni.

Trzea było jeś 8)Udaliśmy się do pobliskiej jadłodajni, oddalonej dosłownie o 100m, gdzie spożyliśmy co-nie-co i tyleż również i wypiliśmy, chociaż kraftowe podniebienie nie pozwalało nam raczyć się czymś gorszym niż Tyskie IPA... ta, człowiek jednak docenia tego "kraftowego koncerniaka" w momencie jak trafi do miejsca gdzie opórcz tego nie ma absolutnie nic innego co by się dało wypić 8)

Po dwóch godzinach przerwy spędzonych nie tylko na konsumowaniu, lecz również na dzieleniu się wrażeniami z "pierwszego wejścia", zaatakowaliśmy drugi raz i tutaj już bez fotek, ponieważ skoncentrowaliśmy się głównie na maksymalnym wykorzystaniu tych dwóch godzin na grę.

Na specjalną uwagę zasługuje bez mała ten taki poczciwy automacik "Air Basket", gdzie waląc pięścią w wystającą połówkę piłki do kosza, wystrzeliwujemy w powietrze pingpongowe piłeczki i należy to robić tak skutecznie, aby trafić do jednego z trzech, umieszczonych na różnych wysokościach koszy. Nigdy przedtem tego nie widziałem a zabawa naprawdę przednia. Spędziliśmy tam grube 15 minut rywalizując na przemian 8)

Po skończonym czasie udaliśmy się jeszcze (poprawić) do Pubu "Omerta" w centrum przy wymownej ulicy Kupa 3, no i w okolicach godziny 21 zbieraliśmy się do powrotu.Podsumowując.
Fajne miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia. Masa doskonałych gier. Nie można się nudzić.
Liczę jednak, że w niedalekiej przyszłości będzie można wejść już swobodnie, raz na cały dzień, no i że reszta tych zabytkowych automatów będzie już w pełni sprawna.

Pod spodem linka do paczki z wszystkimi zdjęciami.
Z góry bardzo Was Wszystkich przepraszam za jakość, ale sami wiecie jak w półmroku robi się zdjęcia smartfonem...
Ach, jeszcze jedna informacja - te zdjęcia, na których sfotografowany jest jedynie sam ekran, bez budy, oznacza, że to pirat.

>> http://mwk1.vot.pl/contrabanda/stuff/krakowarcademuseum.rar

Dzięki za czytane.
Pozdrawiam!

*

Offline Preki

 • **
 • 352
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 01, 2019, 22:40:02 »
No to mnie wyprzedziliście. Pod koniec kwietnia mam ciut więcej wolnego więc tam zajrzę. Równie dobrze mógłbym zrobić to w ubiegłą niedzielę, ale jeszcze część automatów jest w trakcie przywracania do sprawności. Ponadto może przez ten czas uda im się sprowadzić nowe eksponaty, kto wie, może za jakiś czas trafi tam oryginalna automatowa Contra?

Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 02, 2019, 05:33:44 »
Bardzo fajnie! Cieszy mnie przede wszystkim, że takie miejsca pojawiają się w Polsce i można się zanurzyć w prawdziwą nieemulowaną rozrywkę kładąc ręce na arcade stickach i patrząc w wypukły ekran.

Z tego co opisałeś i sfotografowałeś to warto się wybrać i chętnie obskoczę obydwa krakowskie "muzea" gdy na dłużej wrócę do kraju.  :)

*

Online żur0

 • Administrator
 • *****
 • 932
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 02, 2019, 08:24:07 »
Piękna relacja, takich materiałów nam stale brakuje! Myślę, że za zgodą autora (?) tekst powinien zostać przetransferowany na naszą stronę. Chętnie zajmę się tym w wolnej chwili, jeśli będzie takie przyzwolenie i poparcie :)

*

Offline Mcin

 • ***
 • 633
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 02, 2019, 21:11:35 »
Ale rozumiem, że płaci się jeden raz i hulaj dusza... czy trzeba dorzucać w automaty złotówki, by grać? :D Bo generalnie miejsce wygląda na takie, gdzie i cały dzień to mało czasu, ale z drugiej, każdy portfel ma jakieś dno. Warto wiedzieć zawczasu takie rzeczy :)

Przeglądając fotki wyłapałem klasyki dzieciństwa, które oczekiwałem - Metal Slug 5 (szkoda, że nie "dwójka") Alien 3 - The Gun i Lucky & Wild, które kiedyś ogrywałem w salonie gier w Ustce. 2 pierwsze pozycje ograłem później do porzygu na emulatorach, tą trzecią niestety nie, nie starczyło mi cierpliwości na skonfigurowanie sensowne MAME,  ale za to jeszcze chyba niedawno (2-3 lata temu) widziałem ją w salonie w centrum nadmorskiej promenady.

Jeśli czegoś bym tam pragnął, to jakiegoś "nowego" automatu, które ponoć wciąż powstają w Japonii i cieszą się popularnością. I nie musi być zupełnie nowy, wystarczyłby dziesięcioletni Street Fighter IV czy Terminator - Salvation, żeby zadziwić większość publiki informacją, że automaty produkowano dłuuuugo po tym, jak wyszły u nas z mody, a retro-zgredom pozwoli to liznąć epokę, która nas ominęła.

Słabo trochę, że strona muzeum jest.. ale nie działa, i trzeba po wszelakie informacje scrollować Facebooka, czego osobiście nie lubię. Na szczęście ktoś pomyślał i lista maszyn jest wyróżniona po prawej stronie fanpage'a.
Dobrze wiedzieć o istnieniu miejscówy. Trzeba będzie kiedyś się wybrać... ;)

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1295
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 02, 2019, 22:58:17 »
Ale rozumiem, że płaci się jeden raz i hulaj dusza...

Oczywiście, płacisz tylko wjazd, wszystkie automaty są ustawione na FREE PLAY.

(...) ale za to jeszcze chyba niedawno (2-3 lata temu) widziałem ją w salonie w centrum nadmorskiej promenady.

To są właśnie dobre akcje, jak w tamtej praktycznie oderwanej od cywilizacji mikrowiosce gdzieś w głębi Borów Tucholskich, to tam znaleźliśmy też całkiem niedawno bar żywcem wyjęty z początku lat 90 a wewnątrz jakaś ścigałka i Tekken w obudowie X-Mena 8)
Zawsze przy takich okazjach ciekawi mnie czy i ile jest jeszcze takich miejsc w Polsce, gdzie czas się zatrzymał i automaty jak stały tak tam nadal stoją...

(...) Terminator - Salvation, żeby zadziwić większość publiki informacją, że automaty produkowano dłuuuugo po tym, jak wyszły u nas z mody, a retro-zgredom pozwoli to liznąć epokę, która nas ominęła.

W sumie to całkiem dobry pomysł. Pamiętam tego Terminatora lata temu jak byłem pierwszy raz u Brata w stanach, pojechałem z nim w drogę i zatrzymaliśmy się na jakimś randomowym "truck-stopie", wchodzimy, a tam sobie w końciku Salvation stoi właśnie! Bez chwili namysłu chwyciliśmy za te karabinki i jazda. Pamiętam, że bardzo fajnie się strzelało (żeby reload zrobić to trzeba było pyknąć od spodu w magazynek) i raptem tylko kilka dolców poszło w maszynę, no ale jak to zwykle bywa, wszystko się pięknie skończyło po przejściu do drugiego etapu - momentalnie poziom trudności x4 i dalej już nie było sens(h)u grać. Ale wspomnienie przednie 8)

Myślę, że za zgodą autora (?) tekst powinien zostać przetransferowany na naszą stronę. Chętnie zajmę się tym w wolnej chwili, jeśli będzie takie przyzwolenie i poparcie :)

No jasne, że tak! Pietrek, przecież Ty mnie o takie rzeczy nawet nie pytaj, ja jestem z Rzeszowa, a nie z tego, wiesz 8)

*

Offline Mcin

 • ***
 • 633
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 03, 2019, 00:14:24 »
To są właśnie dobre akcje, jak w tamtej praktycznie oderwanej od cywilizacji mikrowiosce gdzieś w głębi Borów Tucholskich, to tam znaleźliśmy też całkiem niedawno bar żywcem wyjęty z początku lat 90 a wewnątrz jakaś ścigałka i Tekken w obudowie X-Mena 8)
Zawsze przy takich okazjach ciekawi mnie czy i ile jest jeszcze takich miejsc w Polsce, gdzie czas się zatrzymał i automaty jak stały tak tam nadal stoją...

Tutaj mówimy o popularnym kurorcie nadmorskim, odwiedzanym co lato przez dziesiątki tysięcy ludzi... w centrum promenady, kolo piwiarni, gofrarni, smażalni, lodziarni i innych takich. W sumie automatów było tam więcej... ale nie o tym temat. Dość powiedzieć, że wciągnąłem się, uruchomiłem kontakty i na dniach powinienem wiedzieć, czy to jeszcze stoi ;)

W ciągu ostatnich 10 lat jak gdzieś w miejscowości turystycznej byłem to szukałem podobnych lokali, znalazłem przynajmniej 3 salony we Władysławowie w 2010 roku, budkę z Tekkenem na dworcu w poznaniu w 2013... W Warszawie w HulaKula pod BUWem było, zanim nie skasowali. Biorąc pod uwagę, że już wtedy było to mocno po czasie, jest spora szansa, że i dziś jest kilka takich miejsc.
A znajdowanie takich lokali, do tego takich, o których nie dowiesz się z internetu, brzmi niezmiernie pobudzająco :)

PS żeby nie było - ten "obecny" salon i ten, który pamiętam z dzieciństwa, to inne lokale. W epoce istniały chyba oba, ale po prostu chodziłem do innego, skasowanego gdzieś chyba w okolicach 2005-2006 roku.

W sumie to całkiem dobry pomysł. Pamiętam tego Terminatora lata temu jak byłem pierwszy raz u Brata w stanach, pojechałem z nim w drogę i zatrzymaliśmy się na jakimś randomowym "truck-stopie", wchodzimy, a tam sobie w końciku Salvation stoi właśnie! Bez chwili namysłu chwyciliśmy za te karabinki i jazda. Pamiętam, że bardzo fajnie się strzelało (żeby reload zrobić to trzeba było pyknąć od spodu w magazynek) i raptem tylko kilka dolców poszło w maszynę, no ale jak to zwykle bywa, wszystko się pięknie skończyło po przejściu do drugiego etapu - momentalnie poziom trudności x4 i dalej już nie było sens(h)u grać. Ale wspomnienie przednie 8)

Zazdroszczę, nie tyle Stanów, bo poza muzeum w Mountain View to chyba nic ciekawego tam nie ma, co samego kontaktu z maszyną...

*

Offline yojc

 • *
 • 89
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 03, 2019, 07:06:08 »
Na automat z Terminatorem przypadkiem wpadłem niedawno ze znajomym w Poznaniu:Ciekawa zabawa, ale trochę za ciężko momentami. Niemniej grało się fajnie.

*

Online żur0

 • Administrator
 • *****
 • 932
 • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
  • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 03, 2019, 07:42:04 »
Gdzie to było yoyc?

*

Offline yojc

 • *
 • 89
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 03, 2019, 08:37:00 »
Dokładnie to nie powiem bo nie pamiętam, bo w Poznaniu bywam tylko przejazdem... na pewno gdzieś na deptaku na Półwiejskiej. Nie wiem czy to jakiś stały salon gier, czy jednorazowa atrakcja - byliśmy tam 11 listopada 2018. Oprócz Terminatora były też chyba jakieś automaty ze ścigałkami, a reszta to bardziej fizyczne atrakcje typu air hockey, itp.
Wstęp był wolny, automaty po 2 złote.

Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 03, 2019, 12:57:22 »
Potwierdzam, że jest to na Półwiejskiej, bliżej od strony Kupca Poznańskiego
Podać pomocną dłoń zawsze można

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1295
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 13, 2019, 18:51:40 »
Wrzucam tutaj materiał od naszych Przyjaciół z Retro na Gazie, który dla nas stanowi takie "wideouzupełnienie" tematu:


*

Offline Preki

 • **
 • 352
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #12 dnia: Października 22, 2020, 19:35:30 »
No więc po długim czasie odkładania tego na późniejszy termin w końcu odwiedziłem krakowską jaskinię rozrywki 8) W zasadzie mogłem w każdej chwili tam skoczyć, ale czekałem aż będzie okazja by zebrać ekipę oraz na to, aż w muzeum pojawi się Contra (a pojawiły się obie części). W progach miejscówki zjawiłem się około godziny 16:00, co dawało nam jakieś cztery godziny nieprzerwanego tłuczenia na automatach.  Na fejsie była promocja polegająca na oznaczeniu znajomych i udostępnieniu posta dzięki czemu cała paczka miała 10 złoty zniżki od łebka za bilet Open.

Na pierwszy ogień poszła arkadowa wersja Popeye'a, która jest znacznie trudniejsza od tego co znamy z konsoli, pomimo ustawienia poziomu trudności na najniższy. Potem nadeszła pora na Ms. Pac-Man i Galagę znajdujące się w jednym automacie. Co zwróciło moją uwagę, to naprawdę szybko zasuwające pociski w tej drugiej grze, w warszawskim Pinball Station widocznie muszą mieć nieco inną rewizję tej gry. Ale jedno trzeba przyznać, ktoś z hi-scorem nieźle poszybował, nawet nie dałem rady pojawić się na samym dole listy wyników.  Pomiędzy tymi automatami znajdował się PlayChoice-10, który tego dnia jak na złość musiał być niesprawny, ale to nie jest moja ostatnia wizyta tutaj więc kiedy indziej na pewno ogarnę PC-10.  Następnie wyruszyłem na szukanie Contry, oczywiście. A właściwie Gryzora, w którego to po łebkach co prawda wbiłem hi-score prawie przechodząc grę... prawie. Zaskoczyło mnie, że gra w tej wersji niestety nie posiada trybu kooperatywnego, a zamiast tego gra się na zmianę. Do super sequelu też miałem podejście, ale było ono znacznie krótsze, gra na najniższym poziomie trudności jest w stanie zaorać większość graczy. Za to skusiłem się na Ghosts 'n Goblins, której port na Famicoma to katastrofa, ale nie oznacza to, że arkadowy oryginał jest bardziej litościwy. Mimo to, jakimś cudem udało mi się przejść pierwszy etap i jakoś zapisać się na liście wyników.

W przerwie od tłuczenia w gierki udało mi się pogadać z człowiekiem który zarządza całym tym przybytkiem, proponując przy tym gry jakimi mógłby się zainteresować. Zasugerowałem mu Gradiusa/Nemesisa bądź Star Force, i być może... być może się pojawią, ale jak mi to mówił - wpierw musi ogarnąć to, co jest, a jest co ogarniać - na przykładzie wspomnianego chociaż PC-10 i paru innych automatów które oczekiwały na serwis albo miały jakieś mankamenty jak Off-Road w którym jedna z kierownic była niesprawna, co ograniczało ilość graczy do zaledwie dwóch. Zdarza się, w końcu te maszyny swoje lata mają i dostały przez ten czas solidny wycisk.

Wracając do grania - wtłukłem w 1942 hi-score, dostałem od kolegi wciry w Sega Rally 2 (wcześniej w Warszawie tak samo, tylko w jedynkę) i na dłużej przysiadłem, czy też raczej przystałem do Silent Scope od Konami. W salonie jest sporo celowniczków, ale ten według mnie wyróżniał się najbardziej na tle innych za sprawą nacisku na celność niż prucie ze spluwy po całym ekranie gdyż wcielamy się w rolę snajpera i celujemy przez lunetę w kontrolerze o wyglądzie karabinu snajperskiego. Dodatkowym smaczkiem jest opcja pojedynku snajperskiego z drugim graczem, ponieważ stały dwa automaty sprzężone ze sobą niczym Sega Rally nieopodal. Jednak jeszcze ciekawszą strzelanką, bo mechaniczną, jest Cool Gunman od Namco. Gra polega na "strzelaniu" z light gunów do punktów na stole, które po "trafieniu" wystrzeliwują obiekt (w tym przypadku puszkę po energetyku) i próbie wtrącenia tegoż do bramki oponenta. Trochę jak taki trick shooting z Hogan's Alley.

Na sam koniec jeszcze spróbowałem swoich sił w popeja, panią Pac-Manową i poprawiłem wynik w 1942. Było sporo tytułów których nie tknąłem, przede wszystkim wszelkiego rodzaju mordobicia bo bez bicia (heheh) przyznam się, że jestem w nie ujowy. Ale jak wspomniałem, to z pewnością nie moja ostatnia wizyta i kiedyś tam na pewno przyjadę jeszcze raz, nawet samemu. Aby tylko ten przybytek przetrwał koronapierdolnik z jakim mamy do czynienia obecnie.

A co do żarcia - zaraz przy skrzyżowaniu z al. Pokoju znajduje się buda z dość dobrym kebsem, który nawiasem mówiąc był chyba najszybciej przygotowanym kebabem jaki jadłem. Oprócz tego są jeszcze dwie żaby w najbliższej okolicy.


PS. Zdjęć nie mam, byłem zajęty graniem :D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2020, 21:39:45 wysłana przez Preki »

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1295
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #13 dnia: Października 10, 2021, 17:17:53 »
Odwiedziliśmy ostatnio Kraków oraz krakoskiemuzeumerkejd, w stałym składzie, ponieważ wystarczająco dużo czasu minęło od poprzedniej wizyty - byliśmy tuż przed pierwszym lockdownem, jakoś tak +/- luty 2020.


MASAKRA!
Miejscówka zmieniła się nie do poznania. Teraz to autentycznie wygląda jak gigantyczny salon gier z epoki. A nawet lepiej. Ja nie przypominam sobie abym widział coś takiego kiedykolwiek, w jakimkolwiek miejscu w Polsce za gówniarza!
Maszyn dopakowane jest maksymalnie, chyba więcej się już nie da, może kilka na upartego. Cudnie pomalowane i udekorowane ściany. Girlandy. Bar z napojami i przekąskami (oraz pivem). Zaś o samych automatach rozpływał się nie będę, bo to nie ma sens(h)u - jest tu wszystko czego potrzeba człowiekowi. Doskonały klimat aż kipi gęsto  8)


POLECAM WSZYSTKIM!
(Nawet się gra z kuniem znalazła ;-)

*

Offline Preki

 • **
 • 352
Odp: Kraków Arcade Museum - fotorelacja
« Odpowiedź #14 dnia: Października 10, 2021, 18:47:53 »
Wciąż czekam na Gradiusa/Nemesis tak jak zasugerowałem chłopkowi prowadzącemu ten zacny lokal :) Ale może i bez tej gry znowu zbiorę swoją ekipę by tam uderzyć, bo jest fajnie. Jeszcze takie pytanie - wyniki resetują co jakiś czas czy może mój (nędzny) wynik w 1942 dalej tam jest na liście?