Zanac
*

Offline Mejs

 • *
 • 218
 • # Joint ROM System #
Zanac
« dnia: Października 05, 2016, 06:20:42 »
Nasz nemesis, System.

W 86 japończycy z Compile opracowali genialne oprogramowanie pozwalające na naprawdę unikatowe doznania.
Gra dostosowywuje poziom trudności względem tego jak obecnie "idzie" graczowi.  Przez co, gdy giniemy często można  zauważyć, rozrzedzenie przeciwników na ekranie.  Nie to jest jednak celem gry i najlepsza jest zabawa z rozkręconym Systemem, osiąga się to poprzez konsekwentną eliminacje przeciwników i zbieranie broni. 

Panie ale jakie tutaj są bronie, niesamowite! Np. broń numer 2, czyli tarcza,  zasłaniająca przód statku . Sam jej nie preferuję a w dodatku System jej "nie lubi" i podkręca znacząco tempo za każdym razem gdy się ją zbierze.

7 To zdecydowanie moja ulubiona broń. Zadaje duże obrażenia i pokrywa sporą  ilość ekranu (stożek), zwłaszcza gdy uda nam się ją MOCNO DOŁADOWAĆ.  Jej wada to że gdy przeciwnicy zachodzą Cię od boków bądź dołu nie możesz ich zestrzelić.

Polecam na początku doładowywać 0, tak samo jak "V" w Recce, daje to największą przewagę no i samo 0 też jest dobre (pociski lecą tam gdzie akurat kierujemy statek).

Gra jest bardzo dobra! Dzięki wysokiemu poziomowi trudności, mnogości broni i ich zastosowań, nie nudzącej się muzyce no i co chyba najważniejsze, zmieniającemu tempo systemowi. W dodatku mnogość smaczków,  od parallex scrollingu, poprzez ciekawych sub bossów na ekranie końcowym każdego etapu, gdzie widzimy zwielokrotnienie naszego statku, osiągającego, nieznaną nam, prędkość.

Jak spektakl w teatrze, każda rozgrywka ma osobny charakter, już sam wybór broni bardzo znacząco wpływa na styl gry. Gra na pierwszy rzut oka skromna graficznie właśnie uderza swoim brakiem pretensjonalizmu i wręcz idealną oprawą dla walki z surową chmarą maszyn.  Czuć tu jeszcze szkołę Bwinga, Star Force'a,  styl którego najlepszym jest reprezentantem.  Bronie o których chyba nie da się napisać wszystkiego, są w na dodatek bardzo wyważone i w gruncie rzeczy każdą da się efektywnie grać.

Oprócz broni numerycznych. których jest aż 9 (od zera do ośmiu) , mamy też broń podstawową,  którą możemy sześciokrotnie ulepszyć. Przyda się nam to wszystko, bossowie coraz bardziej zwiększające się cyberfortece, zapełnione działkami oczami wypluwającymi salwy w naszym kierunku. Pocisk jojo 5 zadaje gigantyczne obrażenia, a po doładowniu mamy już dwie kule i tak prawie bez końca. Dopisze więcej tylko jeszcze nie przeszedłem, 6 level jest przepiękny!

WIELE OSÓB POLECAŁO MI ZANACA NA ZLOCIE (NA BANK MAARIOS ALE NIE TYLKO, NA PEWNO NIE)ŻAŁUJĘ, GRA JEST ZAJEBISTA, ŻE NIE PRZYSIADŁEM NADROBIMY TO NA 9, NAWET TAM TAKEJ BRONI NIE MA!A
PANIE ZAPRAWA JEST!
ZAPRASZAM DO DYSKUSJI
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2016, 07:06:07 wysłana przez Mejs »

*

Offline daf

 • *****
 • 1412
Odp: Zanac
« Odpowiedź #1 dnia: Października 16, 2016, 13:03:33 »
Niezła to gra, niezła... Tylko trudna!

Zanim napisałeś tego posta, nie miałem wcześniej kontaktu z Zanac. Nazwę słyszałem setki razy, ale nie potrafiłbym dopasować do niej obrazu. Strasznie napaliłem się po tym, co tu o niej pisałeś, ale... trochę się rozczarowałem. Po prostu System jest bezlitosny, nie daje mi żadnych szans. A ciekawe jest to, że im więcej ćwiczyłem, tym gorzej mi szło - "game over" pojawiało się coraz wcześniej. Na razie udało mi się dotrzeć do głównego bossa w Area 2 (w zasadzie w "Arer 2", bo najwidoczniej twórcy zrobili w tym słowie literówkę), będę ćwiczył dalej.

Podstawowy czynnik, powodujący że System jest tak potężny, jest brak jakiegokolwiek armora przy naszym statku, który pozwoliłby nam przyjąć jeden hit więcej. Tak jak zrobiono to chociażby w Crisis Force - zdobywamy chociażby jeden power-up i nie jesteśmy już "nadzy", możemy przyjąć jednego hita bez straty życia. Tutaj tak chyba nie ma, zero miejsca na błąd. A System potrafi natrętnie atakować z każdej strony - nawet od boku i od tylca.

Specjalne bronie są fajne, bo różnorodne, jest ich spory wachlarz i można je rozbudowywać. Trochę ciężko je jednak złapać, bo trzeba natychmiastowo reagować gdy się pojawią. Albo zapamiętać gdzie i kiedy będą, aby ustawić się już w tym miejscu. Też bardzo lubię broń 7, ale rozbudowana 0 także robi robotę. Gdy nauczymy się rozsądnie obsługiwać 6, też może narobić sporo dobrego - niszczy ona wszystkich przeciwników na ekranie, ale mamy tylko 20 strzałów.

Gra wygląda całkiem ładnie - trochę kojarzy mi się z Gun Nac (wiadomo - tę i tę grę zrobiło Compile), ale ma także coś z poczciwego Star Force. Level 6 rzeczywiście jest bardzo ładny, ale chyba wolę "abadoxowy" level 8. Szkoda tylko, że oba te etapy miałem okazję zobaczyć tylko i wyłącznie na YouTube... Ogólnie szata graficzna jest nieco skromna i prosta, ale schludna.


Jest nieźle, ale brakuje mi tu grywalności. Czegoś, co przyciągnie mnie do niej i mimo porażek zachęci do dalszych prób. Mimo wszystko, jeszcze jej nie skreślam, a na zlocie z przyjemnością z Tobą zagram, Mejs.

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1236
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Zanac
« Odpowiedź #2 dnia: Października 16, 2016, 16:15:24 »
Mejs, Bracie, ślicznie to opisałeś, DOKŁADNIE tak samo czuję tę gre. Cyber, Techniczna, Metaliczna i można by rzec hermetyczna, bo niby czuć StarForceowo_B-Wingowy korzeń, jednak owoc jest już zupełnie inny. daf, był jeszcze Guardian Legend, ale oprócz sekcji latanych to nieco inny gatunek gry.

To jest właśnie piękne w tej konsoli - każdy developer miał swój charakterystyczny klimat. Niemal w każdej produkcji Konami czuć w ten lub inny sposób Konami, w przypadku SunSoftu czuć SunSoft, w Capcom czuć Capcom itd. Natomiast w przypadku Compile to tak jak z Yerzmyeyem muzyka i klimat jest wyjątkowy i już nikt tego nie powtórzył.

Jak zawsze w przypadku Pegasusa, dowiaduję się nowe rzeczy, dopiero teraz obczaiłem ten "intelygentny system porcjowania wrogów"... w grze nigdy na to nie zwracałem uwagi, to rewelacyjne! daf, a czy to nie jest przypadkiem tak, że jak masz broń specjalną to w momencie jak dostaniesz kulkę to Ci ubywa z zasobów ammo? Czy coś mi się pocharatało z 1944? Jo, poyebało mi się 8)

Osobista więź z tą grą jest o tyle mocniejsza o ile daaawno dawno temu jak jeszcze za czasów podstawówki kumplowałem się ze wspomnianym kiedyś przeze mnie kolegą z klatki obok Adasiu (przypadek?), z którym w zasadzie dzielił nas strych gdzie oprócz Pegasusa spędzaliśmy najwięcej czasu, snujac opowieści o grach, co w nich jest jeszcze do odkrycia, a także - to ciemniejsza strona tej części dzieciństwa - na ciskaniu przez okno na 11 piętrze rozmaitymi przedmiotami, od plwocin przez ogryzki, jajka na wycieraczkach skończywszy, te paradoskalnie latały najwydajniej i najbardziej uroczo przez swój płaski, prostokątny kształt, który nadawał im aerodynamiki niczym statki UFO 8)

Ten właśnie wyjątkowy kolega Adaś rozpoczynał każde posiedzenie od "rundki" w Zanac. Pamiętam, wklepywał sobie 30 żyć i przelatywał caaaałą gre. Ile tam było... kilkanaście etapów? Z czego ostatnie dwa (?) trzeba było przejść "ciurkiem", bo Continue cofało do momentu przed nimi. To była jego ulubiona gra... zaraz obok SMB3 i Worów 8)


//edit:: o na tej składance jest Zanac z opcją większej ilości żyć >> http://mwk1.vot.pl/034.jpg i tak też kartridż miał kolega.
//edit2:: tak, dokładnie numerek 32 na tej składance M.Life Zanac - daje 27 żyć na start 8)
« Ostatnia zmiana: Października 16, 2016, 16:48:06 wysłana przez MWK »

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1236
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Zanac
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 28, 2020, 02:22:53 »
Panowie, popatrzcie do załącznika na artwork do tej gry i powiedzcie co to jest to u góry? Jakieś miasto pod kopułą? Statek? Głowa? Pilot? Obok ręce jakieś? Co tu się odZANACuje?! 8)

*

Offline Mejs

 • *
 • 218
 • # Joint ROM System #
Odp: Zanac
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 28, 2020, 07:15:57 »
Mareczku to jest właśnie ta sztuczna inteligencja, która steruje poziomem trudności rozgrywki!

http://www.thegameisafootarcade.com/wp-content/uploads/2017/03/Zanac-Game-Manual.pdf

Ten system sterowania jak i główny boss nazywają się ALC (Automatic Level of Difficulty Control function) a nasz statek to AFX-6502-Zanac.
« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2020, 07:20:18 wysłana przez Mejs »

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1236
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Zanac
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 28, 2020, 13:26:57 »
OK, Adasiu, wszystko się zgadza, ale nadal nie wiem CO to na obrazku jest, w sensie co fizycznie przedstawia? Czy to ptak, czy samolot, czy superman? 8)

*

Offline Preki

 • **
 • 281
Odp: Zanac
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 28, 2020, 20:43:53 »
Według TV Tropes to jest główny zły gry który się nazywa po prostu "The System", a wygląda mi on na jakiegoś cyborgo-roboto-androida.