What Remains [Iodine Dynamics]
*

Offline żur0

  • Administrator
  • *****
  • 850
  • Piszcie posty Kamraci Pegasusa!
    • Contrabanda. O Retro. Po Bandzie.
What Remains [Iodine Dynamics]
« dnia: Października 04, 2018, 19:14:28 »
What Remains [Iodine Dynamics, 1986 (2018!)] 

Nie chciałbym Panowie zapeszać, bo w sumie nie zapoznałem się z tytułem w pełni tak jak powinienem, ale wydaje mi się... no wydaje mi się, że właśnie o takie gry NES w XXI wieku mi chodziło. No bo posłuchajcie:

Cytuj
It is 1986. You just came home from a skate session when a video game cartridge falls into your hands. Excited to find out what it contains, you visit your friend who just got a Nintendo for Christmas. You quickly insert the cartridge and a strange list of encrypted files appears...

What Remains is an 8-bit game for the emblematic 1985 NES console, blending visual novel and adventure elements in a story translating real events from the 80s into an epic quest to save the world. As the story unravels, your life in Sunny Peaks transforms dramatically, and you start uncovering a dark secret threatening everyone. But no despair, your best friend is by your side... as well as a very helpful cat.

Tak właśnie prezentuje się historia zawarta w nowej grze "What Remains" od Iodine Dynamics. Nie jestem fanem takich przygodówek, ale ten opis mnie mocno zachęca żeby przetrzepać ten tytuł. Na YT już leży full playthrough trwający 2h20min.  Grę można pobrać za darmo z opcją zdonejtowania ekipy, którą ją stworzyła pod tym adresem. I tak myślę sobie, że większą siłą niż super efekty może być historia fabularna, chociaż należy też zwrócić uwagę na piękne grafiki z cutscenek! Na pewno widać ogrom pracy włożony w stworzenie tego tytułu. I wbrew nowomodzie, tutaj chyba nie było ściepy w finansowaniu społecznym tylko wzięli się i zrobili to po cichu (zresztą strona twórców to ładnie dokumentuje). Wersja fizyczna też jest! Nie mam za dużo czasu obecnie, ale tytuł prezentuje się moim zdaniem bardzo okazale na tle tego co wychodzi i pasowałoby stestować (choć jak mówiłem - nie mój gatunek).

« Ostatnia zmiana: Października 05, 2018, 08:34:11 wysłana przez żur0 »

Odp: What Remains [Iodine Dynamics]
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2018, 08:21:38 »
Wygląda dobrze, zaskakująco dobrze!

*

Offline Mcin

  • **
  • 415
Odp: What Remains [Iodine Dynamics]
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 05, 2021, 21:09:22 »
Przeszedłem grę. Mimo, że na co dzień nie grywam w takie "symulatory chodzenia", to ta gra mnie kupiła. Tego chodzenia nie ma tak wiele - mapa składa się z kilku plansz z o rozmiarze około 3-4 ekranów i trochę więcej wnętrz budynków, więc łażenie po własnych śladach nie zabija. Do tego w przeciwieństwie do przodówek z epoki nie mamy ściany tekstu ani używania wszystkiego na wszystkim - generalnie, interakcje napędzają historię, którą przyjemnie się śledzi.Sama akcja nie jest zbyt trudna, chociaż, zginąć się da, ale... no właśnie, takie sytuacje tylko służą autorom jako okazja, żeby puścić do gracza oczko. Nawiązań do kultury nerdowskiej, hackerskiej (tej prawdziwej), bieżącej czy dawnej jest tu zresztą sporo, od srogo przerysowanych kwestii po subtelne puszczanie oczka. I to służy, bo gdyby poszli z fabułą w powagę i realizm, to bym tego tytułu chyba nie zdzierżył. A o czym fabuła to nie zdradzę, sami się bawcie :)Technikalia są ok. Grafika jest przynajmniej dobra, a przy przerywnikach animowanych nawet bardzo dobra, poziom Ninja Gaidena myślę. Muzyka jakoś nie zapadła mi w pamięć, ale jeszcze wczoraj, pamiętam, robiła klimat.
Gra nie potrzebowała zbiórki, bo była wspierana przez holenderskie ośrodki publiczne i pozarządowe.
A, aha. O grze sobie przypomniałem podczas robienia porządków na dysku na kompie. Nie wiem, ile ROM przeleżał i dojrzewał jak dobre konserwy, ale wniosek jest jeden - przejrzyjcie swoje kompy.Może wy też znajdziecie tam przesyłkę od DynCorp...