Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 28, 2020, 10:02:57 »
Pomijając całkowicie wątek marketingowy to jak pisał lubone, ten sprzęt jest wart swojej ceny i samemu robiąc Raspberry, z case'm z drukarki, przelotki i sklejanie tego wydałoby się podobne pieniążki. Obczajcie NESpi itp. od RetroFlag.

@Nielogiczny:
Może sprecyzuję... Brakuje mi dokładniejszej specyfikacji... Np.
- czy dołączone pady są przewodowe czy konsola obsługuje standard bezprzewodowy?
« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2020, 10:23:32 wysłana przez 1990in1 »

Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 28, 2020, 17:38:54 »
Łooo matko, ej a tak się zastanawiam czemu tego projektu (chyba że o tym pomyślałeś) nie ma na takich stronkach jak kickstarter czy pomagam.pl etc. W sensie na dobrą sprawę powinien być dokładny opis projektu matka, z którego korzystasz jako głównego, a potem linkujesz to po fejsach, forach i innych. 5000 zamówień ciężko ci będzie dźwignąć, ale już np taki crowdfunding trochę by pomógł. Pomysł sam w sobie jest super, ale ludzie są na ogół sceptyczni na coś takiego. Dzisiaj mamy 28 Lutego a ja po raz pierwszy w ogóle przeczytałem o pomyśle.  Może cie już drażnić jak każdy radzi ale może zaczerp z burzy mózgów ludków z forum. Ja to np. widzę tak:

1. Strona matka na kickstarterze,  czy innym crowdfundingu
2. Fanpage na fejsie oraz grupa prywatna.
3. Korzystanie z istniejących forów, wątek zapraszający na stronę kicka czy czegoś innego
4. Etapy bonusowania poszczególnych zamówień w limitowanej edycji, jakies listy z podziękowaniami, jakieś retro grafiki czy coś, może jakiś projekt starych dobrych biców?
5.  W tym momencie dopiero sprzedaż przedpremierowa dla reszty populacji

Mogę się mylić, nie bij nie gniewaj bo nie o to chodzi :) Dodałbym do samej konsoli jakieś wejście na słuchawki czy cuś. Trzymam kciuki!
« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2020, 17:41:20 wysłana przez sheanheavel »

Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #32 dnia: Marca 04, 2020, 05:05:45 »
Hej, dzięki za zainteresowanie. Odpowiadając na pytania:

- Pady są przewodowe z opcją odpinania przewodów. W sensie nie działają bezprzewodowo, ale kabelek USB odpina się zarówno z portu USB w na froncie konsolki jak i od pada. Dzięki temu rozwiązaniu można np. korzystać z innego choćby większego pada, pozostawiając małe pady w kieszonkach.

- Kickstarter nie umożliwia wstawiania projektów zlokalizowanych w Polsce. Facebookowa strona produktu istnieje i licznie postowałem na grupach FB kierując na stronę, zainteresowanie było gorzej z zamówieniami.

Tak słowem updatu, na tę chwilę zachodzą spore zmiany z lokalizacją zarówno moją jak i mojej działalności. Być może uda się przenieść całość na Tajwan dzięki czemu od ceny konsolki odpadną koszty polskiego VATu co dałoby cenę około 25% niższą. Na tę chwilę jednak jeszcze nie mogę potwierdzić tej informacji. Być może zmieni się również branding z Unicorna na Pegasusa. W planach rysuje się także wykonanie "dużego" 1:1 pada którego można byłoby dokupić. Póki co jednak wszystko wymaga czasu.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #33 dnia: Marca 04, 2020, 07:18:12 »
Super informacje, projekt ewoluuje, są nowe pomysły, wg mnie bardzo korzystne. Nielogiczny, proszę informuj tutaj na bieżąco co udało się osiągnąć. Niech to będzie źródło informacji z pierwszej ręki, dla retro społeczności, która patrząc na popularność tematu dość często tutaj zagląda  :) Pozdrawiam.

*

Offline daf

  • *****
  • 1744
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 04, 2020, 10:43:35 »
Być może zmieni się również branding z Unicorna na Pegasusa. W planach rysuje się także wykonanie "dużego" 1:1 pada którego można byłoby dokupić.

Czekam!

*

Offline Mcin

  • ***
  • 817
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 04, 2020, 19:59:08 »
Mnie trochę zastanawia czemu nie poszedłeś w wygląd wzorowany na IQ-502 - toż to najbardziej rozchwytywany model na alledrogo i najbardziej kojarzący się polakom z Pegasusem model.

Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 05, 2020, 00:46:09 »
A nie próbowałeś kontaktować się ze sklepami z konsolami? Może ktoś tam byłby zainteresowany współpracą?

Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 06, 2020, 18:16:49 »
Mnie trochę zastanawia czemu nie poszedłeś w wygląd wzorowany na IQ-502
Mnie to akurat cieszy. Bardziej podoba mi się MT 777 (zwłaszcza w kwestii padów).


Dzięki za info o padach Nielogiczny!

Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 10, 2020, 08:16:50 »
Tak, wstępnie jest umówiona sprzedaż w sieci sklepów komputerowych (której nazwę każdy zna) aczkolwiek dopiero w momencie gdy produkt będzie istnieć fizycznie. Czyli cały czas blokadą do dalszych działań jest zebranie wymaganej ilości preorderów.

Co do IQ-502 to osobiście nie lubię tej "buły" i sentymenty z dzieciństwa mam do modelu MT-777-DX. Z resztą to on najbardziej kojarzy się z Famicomem.

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 10, 2020, 10:44:39 »
Zgodzę się ze zdaniem Nielogicznego, również wg mnie EmTek to szlagierowy model, dzięki któremu wszystko się zaczęło. Sam miałem w domu Iq-502 (zaraz po klonie Atari, czyli Rambo). Jednak pierwszy raz z Pegasusem miałem styczność u kumpla, u którego z resztą zarywalismy każda wolna chwilę na ogrywanie gierek. I to gra na EmTeku wciągnęła mnie w przygodę z Pegasusem. Ale jest to dobry pomysł, jeśli projekt uda się zrealizować w pełni i sprzedać całą limitowana partię to fajnym kolejnym krokiem byłoby wypuścić limitowaną partię w obudowie od Iq. Myślę, że każdy kolekcjoner byłby ukontentowany. A historia z lat 90 zadziała by się jeszcze raz  ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2020, 10:46:15 wysłana przez lubone »

Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 29, 2020, 10:25:59 »
Przeczytałem wszystkie posty w wątku - czas się włączyć.

Nielogiczny - nie mam zamiaru Cię oskarżać o nic ani w ogóle atakować personalnie - niemniej stoję po stronie krytyków projektu. Nazwij mnie hejterem, Januszem, jak chcesz.

1.  Argument o kosztach rozumiem w pełni - wszystkie materiały, opłaty, robocizna mają swoją cenę.  Do tego jesteś zwykłym człowiekiem, który zrobił prototyp - nie uruchomi tanio produkcji - trzeba byłoby mieć dojścia, dużo własnego kapitału itd.  Nie jesteś prezesem azjatyckiej firmy, dla której życie ludzkie pracownika jest warte mniej niż splunięcie. Swoją drogą teraz przenosić chcesz produkcję na Tajwan,  a pierwotnie jaki był plan? Nie wierzę, że byś lutował sam choćby te 5000 urządzeń.

2.  Tworzysz produkt, którego właściwie nikt nie potrzebował - od ROMów są emulatory, komputery z serii Rasphberry Pi do złożenia oraz oparte na nich gotowe urządzenia - to wszystko było już dawno i za dużo mniejszą cenę, nawet doliczając dobre pady.  Mało kto w ogóle się zainteresuje nawet świetną obudową.

3. Podpinasz się pod koncept mini-konsolek , który w polskim internecie ma chyba więcej krytyków niż zwolenników - też jest często określany jako skok na kasę, wykorzystujący nostalgię.  Trzeba mieć mocny i dobrze przemyślany marketing, żeby takie rzeczy przezwyciężyć.

4. A co Twoje urządzenie oferuje? Czy jest konkurencyjne? Czy jest zdolne do odpalenia kartridża? Czy można je podłączyć do telewizora kineskopowego?  Czy ma jakąś funkcję, której by nie miało typowe urządzenie o tej architekturze? Nie zauważyłem.

5.  Urządzenia od Chińczyków nie są też takie złe. mamy choćby RS-40:
- na układach scalonych (bliższe jest technologicznie do Pegasusa, niż Twój Unicorn)
- wyjście chyba tylko AV, nie jestem pewien czy to drugie z tyłu to nie antenowe -  akurat tu wygrywasz, ale zawsze można przejściówkę kupić, poza tym podpinanie do kineskopu jest bardziej retro
- możliwość podpięcia czterech padów na raz (2 w zestawie, akurat sam korzystam z takich, w dalszej części je opiszę)
- odpala kartridże - technologia prawdopodobnie zapewnia niezłą kompatybilność
- mimo wszystko estetyczna, transparentna obudowa
- cena - o ile pamiętam przed zarazą było 150 - 200 zł. Teraz wychodzi 118,44 zł + 224,07 za wysyłkę (?) - link do oferty dam na koniec posta - tutaj nawet przyjmując że kosztuje tyle, ile z wysyłką w trakcie zarazy - to i tak wychodzi taniej, niż u Ciebie. No i masz gwarancję, że produkt dostaniesz.

Inne urządzenie od Chińczyków - RS-37, sam jestem właścicielem i jestem z niej bardzo zadowolony:
- obecna cena - 87,75 zł, z dodatkowym kartridżem wyjdzie 115,64 zł (warto, bo dostaniesz składankę z dużą ilością gier)
- bardzo ładna i zrobiona z porządnego plasitku obudowa, która przypomina do złudzenia Famicoma, a więc trochę i Pegasusa - laik wychowany na bazarowych późniejszych klonach z końca lat dziewięćdziesiątych może nawet się nie skapnąć
- odpala gry w oryginalnej prędkości (no, niektórzy wolą prędkość Pegasusa,  Twoje urządzenie pewnie będzie miało zarówno emulację PAL, jak i NTSC)
- technologia - glut - NES on a chip - dalej bliżej Pegasusa, niż emulacja
- nie stwierdziłem problemów z odpaleniem jakiegokolwiek kartridża
- brak glitchy graficznych, obraz żyleta,  niewyrabianie z dźwiękiem potwierdzone jedynie z grą Kirby's Adventure
- wyjście AV
- nie działa z badziewnym pistoletem od PolyStation za 40 zł - jednak go jakoś wykrywa, udało mi się go zmusić nawet do trafienia w jedną kaczkę, w ogóle dużo się rozgadywać, jest o tym oddzielny temat na forum. Emulacja Unicorna na pewno nie pozwoli na strzelanie z pistoletu, tym bardziej, że podłączasz tylko do telewizora z HDMI
- pady - dziwięciopinowe, przewodowe, ogólnie bardzo dobre, ładne, przypominające do złudzenia famicomowe, świetnie działające prócz jednego mankamentu - jeden z nich ma problem, że często wciśnięcie kierunku na d-padzie w dół uruchamia jednocześnie kierunek w prawo - zawsze dokupić możesz lepsze gdzie indziej.

6. Dalej jest rynek oryginałów,  do tego znajdziesz tańsze od  Twojego urządzenia - na końcu dałem link do oferty Pegasusa MT-777DX oraz jeszcze jeden do Terminatora.  Może i to nie to samo, co rzecz nowa, może wymagać lutowanka, odnawianka, nie odpala ROMów. Niemniej jednak  skoro taniej da się zazwyczaj znaleźć ofertę i kupić oryginał, to tracisz kilku klientów. Jest podobnie z większością retro konsol i retro komputerów. Dlatego celowanie w "mini" moim zdaniem jest chybione.

7.  Płaca minimalna w 2020 r. netto wynosi dalej poniżej 2000 zł.  Domyślam się, że nie wszyscy Twoi klienci to będą "młodzi, wykształceni, z wielkich miast". 360 zł za zabawkę, która nie oferuje aż tak wiele - przynajmniej dla niektórych to będzie trochę dużo.

8. Polacy są nieufni - nie dziw się, że jeśli ktoś ogłasza kolejne "mini",  przy czym jakość niektórych urządzeń na rynku była kiepska - to będziesz miał zaufanie.  Nie wspomniałeś o aprobacie Marka Jutkiewicza nigdzie poza forum ("oficjalna rekomendacja twórcy sukcesu Pegasusa" dobrze brzmiałaby w materiale promocyjnym), nigdzie też jej nie udowodniłeś.  Pokazywałeś znak towarowy Pegasusa, ale nie akcentowałeś, że to OFICJALNY powrót marki - nie wszyscy wszystko od razu czają.  Mało Ciebie w internecie, nie stoi za Tobą żadna społeczność ani kapitał - o to chodzi, że trzeba było załatwić to sobie wcześniej, przed wzięciem kredytu, przed ogłoszeniem projektu. Jak to powiedział Dobry Wojak Szwejk w powieści Jaroslava Haška:

Cytuj
Jakby pani chciała zastrzelić arcyksięcia albo pana cesarza, toby się pani na pewno z kimś naradziła. Co głowa, to rozum. Ten doradzi to, tamten owo i w ten sposób zbożne dzieło się powiedzie, jak o tym śpiewamy w naszym hymnie państwowym.

A powrót Pegasusa? Zebrać ludzi, którzy mieliby czas i odwagę poświęcić się dla jakiegoś projektu, oczywiście takich, którzy zjedli zęby na temacie sprzętu i gier.  Załatwić kontakt, aprobatę Pana Marka Jutkiewicza - teraz byłoby niezwykle trudno.  Popatrzeć w ofertę firm z Aliexpress, zwrócić się do jednej z pytaniem, czy nie zechcieliby robić jednego z ich modeli famiklona,  którego produkowaliby z nalepką Pegasusa dostarczaliby do Polski na nasz wynajęty magazyn - oczywiście w umowie określilibyśmy wymogi dotyczące jakości.  W międzyczasie przekonać Jutkiewicza do zainwestowania w ten od początku bardzo ryzykowny projekt, a także o udostępnienie znaku towarowego Pegasus. Obmyśleć poważny marketing.  Sprzedawać po zawyżonej cenie na tyle mało, na ile się da. W zestawie dać dobrą składankę, niech kilka osób ze społeczności pisze na to porządne gry homebrew.

Powiem jedno - prawie nie ma szans na powodzenie.
Edit: Zapomniałem wspomnieć, że Chińczycy robią też klony pod HDMI czy z padami bezprzewodowymi.

Linki do ofert
Coolbaby RS-40:
https://pl.aliexpress.com/item/33005168169.html
Coolbaby RS-37:
https://pl.aliexpress.com/item/32859324442.html
Pegasus MT-777DX:
https://allegro.pl/oferta/konsola-pegasus-mt-777-dx-9089696008
Terminator:
https://allegro.pl/oferta/bs-500as-terminator-pad-zasilacz-dyskietki-tv-av-8779173405


mwk edit:: po pierwsze Marcin, rób odstępy, takiej ściany tekstu nie idzie nawet wzrokiem ogarnąć, po drugie zwracaj uwagę na pisownie, szczególnie nazwiska osób, po trzecie staraj się nie umieszczać linek do aukcji bez dodatkowego zabezpieczenia zrzutem ekranu, bo linki za dzień/tydzień/miesiąc szlag trafi i jedyne co będą wnosić do tematu to bałagan, no i po czwarte - ale tak na marginesie - bardzo dużo w Twoim poście chaotycznych gdybań, niepotwierdzonych informacji i osobistych wyobrażeń, jak masz konkretne argumenty to pisz konkretnie, dziękuję i przepraszam.
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2020, 21:41:32 wysłana przez MWK »

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 29, 2020, 13:52:44 »
Ja tam wierzę i trzymam kciuki, że projekt wypali ;) Oczywiście na rynku konsol 8 bitowych jest dziś masa sprzętu do wyboru. Są naprawdę dobre pozycje, których jednak koszt często przekracza 1000 pln'ów. Masa taniego sprzętu, nie wyróżniającą się niczym szczególnym. Z urządzeń nawet oficjalnych firm amerykańskich czy japońskich, nie wspominając już o chińczykach, ryż sypie się tonami... Gigatonami bym powiedział ;) W tym projekcie nie chodzi o to by konkurować z całą masą retro urządzeń. Bardziej chodzi o to, by konsola trafiła w ręce kolekcjonerów, retro maniaków, dla których mimo swych ograniczeń konsola będzie kolejna pozycja w kolekcji. Swoistą ciekawostką. Pegasus mini. Oczywistym jest, że pod względem parametrów konsola nie może konkurować czołówką. Ale nie o to tu chodzi. Przynajmniej ja tak to odbieram. I kupuję to. Gdy tylko projekt dojdzie do skutku to oczywiście konsola znajdzie się u mnie na półce. Odnośnie chińskiej technologii. Nie przeceniał bym tych urządzeń. Nie są to produkty jakościowe, tylko ilościowe. Jak ktoś chce dobry sprzęt do grania to musi kupić oryginał (nasz polski lub japoński), nie ma co do tego większych wątpliwości. Sprzęt z pierwszej ligi... chińczyki to liga podwórkowa... Takie tam porównanie ;)

Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 29, 2020, 16:32:49 »
@Lubone

Kolekcjonerzy  raczej rzucają się na oryginały, a nie produkty "dla kolekcjonera".  Nawet zakładając, że ci poważni zbieracze Pegasusa/Famicoma/NESa będą chętni, aby projekt wypalił, ponad 5 tysięcy ich (jeśli w Polsce tylu w ogóle jest) powinno się dowiedzieć o nim i to w taki sposób, by nie mieli wątpliwości, że coś jest robione z pasji, a nie dla hajsu.

@Nielogiczny
Ja Ci źle nie życzę - po prostu staram się patrzeć realistycznie. Jeśli dalej uważasz, że to co robisz ma sens - rób to dalej - być może ma się to udać.

*

Offline Mcin

  • ***
  • 817
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #43 dnia: Marca 29, 2020, 18:28:02 »
W międzyczasie przekonać Jutkiewicza do zainwestowania w ten od początku bardzo ryzykowny projekt,
Wygóglaj szacowany majątek pana Jutkiewicza i zrozumiesz, czemu chłop nie mrugnie nawet na wieść o planach sprzedazy 5000 konsol ;)

*

Offline lubone

  • **
  • 272
Odp: Unicorn, czyli Pegasus classic mini z opcją odczytu romów z karty SD
« Odpowiedź #44 dnia: Marca 29, 2020, 18:58:36 »
Nawet zakładając, że ci poważni zbieracze Pegasusa/Famicoma/NESa będą chętni, aby projekt wypalił, ponad 5 tysięcy ich (jeśli w Polsce tylu w ogóle jest) powinno się dowiedzieć o nim i to w taki sposób, by nie mieli wątpliwości, że coś jest robione z pasji, a nie dla hajsu.

I tutaj zgadzam się w 100%, taki powinien być przekaz. Pasjonaci dla pasjonatów. Ci co mieli się dorobić na marce Pegasus, już to zrobili ;) Ta historia już się nie powtórzy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości ;)

Odnośnie tych 5 tysięcy. Znam wielu ludzi, którzy wracają z sentymentu do Pegasusa. I nie są to hobbyści tacy jak my, tylko ludzie, którzy chcą sobie przypomnieć jak to wtedy było... Niestety często kupują ryż w postaci Polystation na allegro, często za wygórowaną kasę... Przypuszczam, że ten projekt celuje również w tą niszę.

MarcinSzabla, być może masz rację odnośnie całości... To czas pokaże. Ja z natury jestem optymistą  ;) I trzymam kciuki za powodzenie Nielogicznego, bo jak już powiedziałem, mam miejsce na półce na Pegasusa Classic Mini  :)