Moon Crystal
*

Offline Mcin

 • ***
 • 765
 • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Moon Crystal
« dnia: Sierpnia 24, 2021, 22:08:18 »
       

Produkcja, o której za czasów królowania Pega nikt nie słyszał, a mimo to ludzie biją się o każdy kartridż, jeśli tylko takowy trafi na lady internetowych bazarów, bez skrupułów sypiąc groszem? Nic więc dziwnego, że usłyszałem o niej od zbieraczy scalaczków, albowiem rzecz ta, jak każdy obiekt pożądania kolekcjonerów, jest rzadka, lecz tylko w oficjalnie przyjętym znaczeniu tego słowa. Bo jeśli chodzi o jakość, to jest zupełnie odwrotnie…

   Wypada zacząć od grafiki, albowiem gra owa jest dla NES’a tym, czym Crysis dla PC-ta! To produkcja czerpiąca maksimum możliwości ze sprzętu, na którym działa, wykorzystująca wszystko, co fabryka konsoli w swej hojności dała w zamian oferując cały wachlarz doznań organoleptycznych! Animacja jest równie płynna co w legendarnym Prince of Persia, lecz w przeciwieństwie do niego tutaj nie zapomniano o starannym dopracowaniu każdego ze sprite’ów składających się na sylwetki bohaterów. Poziomy są przecudne, widać każdy listek na drzewie, każdą chmurkę składająca się na wielopłaszczyznowe tło. Wszystko to, podane w lekko mangowym sosie z dodatkiem mocno specyficznej kolorystyki tworzy niepowtarzalny obraz przecudnej, ośmiobitowej rzeczywistości.


   Lecz to nie miałoby znaczenia, a wręcz byłoby wadą, gdyby inne części składowe zawiodły. Spokojna wasza łysina, nie ma się czego w tej kwestii obawiać. Historia spajająca rozgrywkę opowiada o naukowcu szukającym sposobu na pokojowe wykorzystanie energii zawartej w tytułowym księżycowym krysztale. Zostaje on (profesorek, nie kamyk! Zresztą, ten drugi też wpada w łapska „złych”) porwany wraz z rodziną, lecz niekompletną, dzięki czemu na ratunek wyrusza jego jedyny syn. Przedstawione podczas cut-scenek perypetie młodego sprawiły, iż uczyniłem pierwszy krok ku stwierdzeniu, że gry na Pegasusa mogą mieć fabułę! Lecz teraz zdaje się, iż obrałem zły kierunek i wyruszyłem ku nieopisanej ciemności i próżni, gdzie nie odpowiada mi nawet echo, ale to już nie wina panów z Hector.


   Wróćmy jednak do młodego, zielonowłosego chłopca, który jest jedyną grywalną postacią. Podczas wędrówki jego bronią jest lichy sztylet, którego możliwości bojowe nieznacznie zwiększają power – upy porozrzucane po poziomach tej klasycznej platformówki. Dane jest nam też skakać po jakże pięknych obiektach, wspinać się po gzymsach i robić wszystko to, do czego przyzwyczaiły nas podobne produkcje.

   Na swej drodze spotkamy wielu przeciwników, którzy będą próbowali zatrzymać nasze jednoosobowe siły ekspedycyjne i robią to nad wyraz skutecznie. Nie ma co odsądzać tej produkcji od czci i wiary i stawiać ja pod ścianą razem z wytworami dla prawdziwych masochistów, choć z drugiej strony gra ma „momenty”, gdy staje się na tyle wymagająca, że zmusza do zapamiętania optymalnej trasy i podążania nią jak po sznurku, niemal jak w Ninja Gaidenie.

       

   I w tym mechanizmie czasem zgrzytnie. Wprawdzie przejście kolejnych, coraz trudniejszych etapów powinno dawać nielichą satysfakcję, ale zdecydowanie COŚ musi być nie tak, skoro po piekielnie trudnym 3 poziomie próg wymagań stawianych nam przez produkcję wyraźnie maleje i utrzymuje się na niższym poziomie niemal do samego końca. A jak już marudzę, to niejako przy okazji muszę wspomnieć o długości tej produkcji. Grało się tak świetnie, że całość rozgryzłem podczas 2 podejść wspomaganych nielimitowanymi kontynuacjami, co trwało niespełna 5 godzin.

   Ze świętej trójcy grywalność- video- audio do osądzenia został już tylko ostatni jej przedstawiciel, który, szczerze mówiąc, wypada najsłabiej z całego pakietu. Choć muzyka jest bardzo dopracowana pod względem technicznym, a wśród umilających grę utworów a znajdą się prawdziwe perełki (np. melodia z początku drugiego poziomu… mmm…) całokształt oprawy dźwiękowej nie daje się zapamiętać jako coś wielkiego. Brakuje mi jakiegoś kompozycyjnego geniuszu, jakiejś zawartej w nim nieuchwytnej mocy dającej niesamowitego kopa. Pomimo starannego dopieszczenia każdego bipnięcia płynącego z jednego z pięciu NESowych kanałów, muzyka jest tylko bardzo miłym tłem, gdy tymczasem powinna być nieodzownym elementem składowym tworzącym klimat. Pod tym względem MC jest dokładnym przeciwieństwem „The Legend of Prince Valiant”, gdzie technicznie wszystko leży i kwiczy, ale z głośników wydobywa się zarażający umysły duch średniowiecza. Tutaj czegoś takiego, niestety, brak.

       

   Długo się zastanawiałem, jak ocenić tę grę i wszystkie zawarte w niej drobne niedoróbki, które cudem umknęły masowej zagładzie zwanej beta-testem. Jednak jak już sobie pomyślałem, że za młodu byłaby dla mnie niesamowicie trudna i podróż trwała by trochę dłużej, że do gry można wrócić i przejść jeszcze nie raz, że każdego czułego na poetycką wymowę pikseli grafika zwali z krzesła, że ściągnąć ROM za darmo to nie problem dla portfela, że jakiś fanatyk się narobił tłumacząc z języka krzaczastego, że po prostu grało mi się obłędnie przyjemnie…

9/10

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2021, 21:47:16 wysłana przez Mcin »

Odp: Moon Crystal
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 25, 2021, 22:55:06 »
Uważam, że świetnym urozmaiceniem w reckach Mcina byłyby wstawki ze screenami z gry. Kiedy czytam o tych malowniczych sceneriach, chciałbym je też zobaczyć między akapitami.

*

Offline Mcin

 • ***
 • 765
 • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Odp: Moon Crystal
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 25, 2021, 23:47:36 »
Czyli ktoś to czyta! :D Dorzuci się przy kolejnej.

*

Offline daf

 • *****
 • 1718
Odp: Moon Crystal
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 26, 2021, 08:09:57 »
No właśnie i ja nigdy, za czasów bazarów i wymianek kartridżami, nigdy o tej grze nie usłyszałem. Dopiero w czasie, gdy po krótkiej przerwie od Pegasusa rozsiadłem się przy emulatorze i wróciłem do gier 8-bitowych, dane było mi poznać ten bardzo solidny tytuł od Hectora. Piraci chyba nie za bardzo lubili się z tą produkcją, chociaż mapper jest tu bezproblemowy.

Wygląda to wszystko bardzo ładnie, graficznie jest poprawnie, a kawałek muzyczny z początkowej cut-scenki miałem jakiś czas jako dzwonek telefonu. Denerwuje jednak mnie w tej grze ta animacja - niby jak się to ogląda, to wygląda efektownie, ale podczas grania irytuje czas reakcji potrzebnej na odwrócenie się, czy problemy z chwyceniem się krawędzi.

Nigdy mnie Moon Crystal nie urzekł bardziej, niż przeciętnie. Kiedyś (razem z MWK) doszliśmy do bossa levelu 3. (Tuxedo) i po kilku niepowodzeniach pożegnaliśmy się z Hectorem. Ale przyczyną mogła być też 6 rano na zegarze. ;) Więcej już w tę grę nie zagrałem.

*

Offline Mati

 • *
 • 437
 • Gilop
Odp: Moon Crystal
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 26, 2021, 10:13:11 »
Oczywiście, że się czyta nawet jak się nie ma nic do napisania, to się czyta. :) Kolejna gra z którą dopiero miałem przyjemność zapoznać się na emulatorze z resztą tak jak z większością. Trafiając do tej społeczności moja wiedza była znikoma, tylko jakieś wspomnienia z grami, które znałem a znałem nie wiele. Dopiero tutaj poznałem co ten Pegasus potrafi. A gra jest świetna. Ostatnio jakoś ze 3 miesiące temu graliśmy z kolegą, ale nie przeszliśmy jej choć znam cały gameplay. Wiadomo, dziś youtube to umożliwia. :)

*

Offline Zelas12

 • **
 • 196
 • Zatracony w RETRO.........
Odp: Moon Crystal
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 31, 2021, 07:11:32 »
Oczywiście ,że czytam :). Co do samej gry przeszedłem ją niedawno (gra jest świetna lecz krótka). Po przejściu gry rozstałem się z moim egzemplarzem .

*

Offline Preki

 • **
 • 416
Odp: Moon Crystal
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 31, 2021, 10:45:50 »
Pierwszy raz styczność z tą grą miałem na dziesiątym zlocie za sprawą Dreda, pomimo tego że tytuł ten był opisywany w książce NES Cult Classics od HG101, którą już wówczas posiadałem. Graficznie naprawdę zrobiła na mnie niezłe wrażenie (no, muzyka tylko taka generyczna, bym powiedział), zwłaszcza płynna, wieloklatkowa animacja głównego bohatera przywodząca na myśl tzw. "cinematic platformers" takie jak Prince of Persia czy Another World, aczkolwiek sterowanie nie jest aż takie sztywne a sama mechanika rozgrywki to raczej typowy platformer. Pod względem poziomu trudności dwa pierwsze etapy są całkiem spoko, ale ten trzeci sprawił, że odpuściłem sobie dalsze próby przechodzenia tej gry. Z tego co pamiętam należy tam otworzyć drzwi jakimś wihajstrem znajdującym się dużo dalej i czasu by powrócić do wrót jest na styk. No a potem ten zakichany boss po którym musiałem znowu się babrać z drzwiami...

Dziękuję, postoję. A szkoda, bo jakość wykonania gry zalicza się do tych z najwyższej półki.

*

Offline MWK

 • Asystent Administratora
 • *****
 • 1407
  • www.mwkpegasus.prv.pl
Odp: Moon Crystal
« Odpowiedź #7 dnia: Września 02, 2021, 00:52:06 »
Nigdy mnie Moon Crystal nie urzekł bardziej, niż przeciętnie. Kiedyś (razem z MWK) doszliśmy do bossa levelu 3. (Tuxedo) i po kilku niepowodzeniach pożegnaliśmy się z Hectorem. Ale przyczyną mogła być też 6 rano na zegarze. ;) Więcej już w tę grę nie zagrałem.

Podpisuję się pod Twoimi słowami, DAF. Gra cudna, ale kompletnie mnie do niej nie ciągnie...