Tank Demo by Ian Bell - (Prawdopodobnie) najstarsze demo na NES
*

Offline Mcin

  • ***
  • 765
  • أَلْقُنْتْرابَنْديطا
Trafiłem na to demko przypadkiem - szukałem w gr8nes romsecie produkcji z "Tank" w nazwie w celu znalezienia najlepszej, najbardziej kompletnej wersji Tank 1990 ze wszystkimi Romhackami (spoiler - nie znalazłem). Jest to produkcja autorstwa Iana Bella, najbardziej znanego jako współtwórcę legendarnego Elite i tak, nie zaskoczę was, tutaj też zajął się generowaniem grafiki 3D. Możemy jeździć czołgiem, podziwiać trójkąty gór, zbliżać się lub oddalać do prostych wektorowych obiektów, pomagając sobie przy tym radarem. Zadbano nawet o takie detale, jak wizualizacja ruchu gąsienic... a co ja wam będę gadał, odpalcie i doceńcie.

Okazuje się, że trafiłem na niezłe acheologiczne znalezisko... O ile brak tej pozycji na stronach typu pouet czy demozoo można przypisać braku publikacji na party czy konieczności innej interakcji niż patrzenie, słuchanie i podziwianie, to znaczy trzeba użyć pada... to już brak chociażby filmiku na YT świadczy o tym, że to dosyć mało znany kawałek kodu. Jedyna informacja jaką odkopałem to ten wpis z Nesdev, gdzie mamy też link do strony autora, z możliwością pobrania kodu źródłowego.

Aha, czemu najstarsze - jako datę publikacji podaje się 1991 rok - 6 lat przed najmłodszym demem na NES na demozoo. Łał.